سال 2020 چه آینده ای در انتظار شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها است؟

آینده ی شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها
نوشته شده توسط : سارا واعظی

فهرست مطالب

اگر بگوییم آینده اپلیکیشن های پیام رسان و شبکه های اجتماعی، آینده موبایل هاست اغراق نکرده ایم. 6 اپلیکیشن پر استفاده از هر 10 اپلیکیشن موبایلی، پیام رسان ها هستند. اگر شبکه های اجتماعی را هم به این تعداد اضافه کنیم، از هر 10 اپلیکیشن موبایلی 8 مورد به این 2 برنامه اختصاص دارند. در این مقاله، جایگاه کنونی پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی و همچنین آینده آن ها را بررسی خواهیم کرد. اگر می خواهید بدانید پیش بینی ها در این زمینه چیست  با وبلاگ تبلیغات تلگرام بیستکا همراه باشید.

رشد شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در جهان

منبع: اطلاعات و گزارش های منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، اطلاعات موجود در وبسایت های مربوط به هر یک از این شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، اطلاعات جمع آوری شده توسط مدیریت سرمایه گذاری APK

این نمودار رشد شبکه های اجتماعی و پیام رسان های محبوب جهان را در 6 سال اخیر بر حسب استفاده روزانه کاربران مورد بررسی قرار داده است. یکی از کمبود های این نمودار، اپلیکیشن iMessage شرکت اپل است. بسیاری از دارندگان گوشی اپل از این پیام رسان استفاده می کنند و 800 میلیون حساب کاربری فعال در iCloud دارد.

فیسبوک – Facebook

فیس بوک، محبوب ترین و با ارزش ترین شبکه اجتماعی در جهان است. با وجود بزرگترین سرویس دهی در این زمینه، رشد چشمگیر آن درو از انتظار نیست. فیس بوک از سال 2012 تا 2016 به طور پیوسته در هر فصل، 3% تا 5% رشد داشته است. البته نمی توان با اطمینان گفت که این حجم از رشد ادامه دار است.

آینده فیس بوک

منبع: اطلاعات و گزارش های منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، اطلاعات موجود در وبسایت فیس بوک، اطلاعات جمع آوری شده توسط مدیریت سرمایه گذاری APK

با توجه به رشد فیس بوک و نگاهی به جزئیات مهم تر، 2 فاز متفاوت را مشاهده خواهیم کرد. تا سال 2012، فیس بوک رشد خود را فقط مدیون کاربران نسخه دسکتاپ این اپلیکیشن بود. با پایان سال 2012، نقطه عطف تاریخ فیس بوک آغاز شد. این شرکت، اولین اپلیکیشن موبایلی خود را برای گوشی های اندروید و iOS منتشر کرد. خط سبز در نمودار بالا، نمایانگر این دوره است. این نقطه پله دوم رشد فیس بوک به شمار می آید. بدون وجود این مرحله، فیس بوک نهایتا موفق می شد 1 میلیارد کاربر جذب کند و مطمئنا ارزش کمتری نسبت به امروز داشت. این شرکت موفق شده است بیش از 1.7 میلیارد نفر کاربر را به سمت این شبکه اجتماعی جذب کند.

تا سال 2020، 5 میلیارد نفر از گوشی های هوشمند استفاده خواهند کرد. با توجه به این تعداد، ظرفیت بازار قابل پیش بینی برای فیس بوک 4 میلیارد نفر است. اگر همین روند رشد ادامه پیدا کند، تا سال 2020 فیس بوک بیش از 3 میلیارد کاربر خواهد داشت. البته در این آمار، کشور چین در نظر گرفته نشده زیرا فیس بوک در این کشور فیلتر است.

واتس اپ – Whats App

جایگاه دوم در این رتبه بندی، متعلق به واتس اپ است. اپلیکیشنی که به سادگی جایگزین سرویس پیام کوتاه در بسیاری از کشورها شده و بیش از 1 میلیارد کاربر را جذب خود کرده است. امتیاز واتس اپ نیز از آن فیس بوک است. این اپلیکیشن در آسیا و آمریکای شمالی به خوبی شناخته شده نیست اما در دیگر نقاط جهان، کاربردی بسیار گسترده تر دارد. برای مثال در برزیل از هر 10 پزشک، 9 نفر از واتس اپ برای ارتباط با بیمارانشان استفاده می کنند.

محبوب ترین شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های پیام رسان

منبع: SimilarWeb، داده های اپلیکیشن های اندروید

با وجود اینکه اپلیکیشن های دیگر از استیکر ها، گیف ها، بازی ها و … برای متفاوت بودن و جذابیت بیشتر استفاده می کنند، واتس اپ رویکردی بسیار ساده را در پیش گرفته است. بیشترین تمرکز واتس اپ روی چت کردن، برقرای تماس اینترنتی و به اشتراک گذاری تصاویر است. همین سادگی بسیاری را طرفدار این اپلیکیشن کرده و امروزه به یکی از پر استفاده ترین و محبو ترین برنامه های جهان تبدیل شده است. کار کردن با اپلیکیشن هایی مثل Snap chat و Pinterest کمی مشکل است اما اکثر کاربران مشکلی در رابطه با کاربری واتس اپ ندارند. 

واتس اپ مدل کسب و کار خاصی ندارد. این اپلیکیشن کاملا رایگان است و هیچ تبلیغی در آن وجود ندارد که شما را کلافه کند. از جمله برنامه های واتس اپ، ایجاد امکان پیام رسانی های کاری است. این شرکت درصدی را نیز از تبادلات بین کسب و کارها دریافت خواهد کرد.

آینده پیام رسان واتس اپ

منبع: اطلاعات و گزارش های منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، گزارش های موجود در وبسایت واتس اپ، اطلاعات جمع آوری شده توسط مدیریت سرمایه گذاری APK

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، در 9 ماه پایانی سال 2014، رشد واتس اپ 5% تا 6% افزایش داشته است. تخمین هایی که در رابطه با رشد کاربران اپلیکیشن ها ارائه می کنیم ممکن است کمی خطا داشته باشند زیرا گاهی اطلاعات کاملی در دست نیست. اما رشد واتس اپ اصلا دور از انتظار نیست. احتمال می رود تا پایان سال 2020، واتس اپ بیش از 1.5 میلیارد کاربر را جذب خود کند و به عنوان یک مسنجر پر بازدید در تبلیغات در پیام رسان ها استفاده شود.

وی چت – QQ, We Chat & QZone

رتبه سوم، پنجم و ششم این لیست از آن QZone، We Chat، QQ است. اپلیکیشن هایی که  توسط سرویس اینترنت چین راه اندازی شده است. QQ  یک اپلیکیشن پیام رسان است که روی PC و موبایل اجرا می شود. We Chat یک پیام رسان موبایلی است که برای تجارت و انواع پرداخت ها نیز مورد استفاده قرا می گیرد. QZone یک شبکه اجتماعی مبتنی بر وب است که شباهت زیادی به فیس بوک دارد.

با وجود اینکه QQ و QZone روی PC مورد استفاده قرار می گیرند و از بسیاری جهات، سرویس کاملی به شمار می آیند اما We Chat رشد بسیار چشمگیرتری داشته است. 9% به ازای هر 3 ماه. البته این رشد ارزش چندانی ندارد و به نوعی رشد کاذب به شمار می آید زیرا کاربران چینی از چند حساب کاربری مختلف برای هر یک سرویس های We Chat استفاده می کنند. اگر تعداد کاربران آنلاین چینی 700 میلیون نفر باشد، تعداد کاربران فعال در این اپلیکیشن 900 میلیون نفر است. این موضوع در رابطه با QQ نیز وجود دارد. هر کاربر QQ تقریبا 2.1 حساب کاربری و هر کاربر We Chat، حدودا 1.4 حساب در اختیار دارد. این آمار در رابطه با فیس بوک اینگونه نیست. تنها 5 % از کاربران فیس بوک بیش از یک حساب کاربری دارند.

We Caht تلاش کرد تا در سطح بین المللی نیز شناخته شود اما موفق نشد. بیشترین پیام رسانی ها خارج از چین در دست واتس اپ و پیام رسان فیس بوک قرار دارد.

رشد تعداد کاربران وی چت

منبع: اطلاعات و گزارش های منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، اطلاعات جمع آوری شده توسط مدیریت سرمایه گذاری APK

با وجود کمبود محبوبیت We Chat در سطح جهانی، رشد آن در چین بسیار قابل توجه است. همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، رشد We Chat در بین کاربران از 7% در 3 ماهه دوم سال 2014 به 9% در 3 ماهه اول سال 2016 رسیده است. 1 میلیارد نفر از کاربران چینی، در سال 2020 از We Chat استفاده خواهند کرد و هر کاربر 1.4 حساب کاربری فعال خواهد داشت.

فیسبوک مسنجر – Facebook Messanger

بعد از واتس اپ، پیام رسان فیس بوک دومین و محبوب ترین اپلیکیشن پیام رسانی در دنیاست. این پیام رسان در حال حاضر بیش از 1 میلیارد کاربر دارد و می توان آن را پر رشد ترین پیام رسان تاریخ از نظر تعداد کاربران دانست. ترغیب کاربران فیس بوک به نصب این اپلیکیشن به هنگامی که قصد دارند برای یکدیگر پیام ارسال کنند، در این رشد فوق العاده بی تاثیر نبوده است.

رشد تعداد کاربران پیام رسان فیس بوک و آینده فیس بوک مسنجر

منبع: اطلاعات و گزارش های منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، گزارش های موجود در وبسایت فیس بوک، اطلاعات جمع آوری شده توسط مدیریت سرمایه گذاری APK

همانطور که در این نمودار مشاهده می کنید، روند رشد چندان یکپارچه نبوده است و این موضوع پیش بینی ها را دشوارتر می کند. در این نمودار 2 روند متفاوت داریم که یکی به 1.2 میلیارد کاربر ختم می شود و دیگری به 2 میلیارد کاربر. رسیدن به عدد 2 میلیارد چندان دور از انتظار نیست. برای مثال اگر فیس بوک به 3 میلیارد کاربر در سال 2020 دست پیدا کند، بسیاری از کاربران از این پیام رسان نیز استفاده خواهند کرد. البته کاربرانی که صفحه فیس بوک ندارند نیز می توانند از این پیام رسان استفاده کنند و این بدان معناست که بازرا هدف این اپلیکیشن، همه گوشی های هوشمند است. 

اینستاگرام – Instagram

جایگاه 7 ام در این رتبه بندی جهانی متعلق به یکی دیگر از محصولات فیس بوک به نام اینستاگرام است. اپلیکیشنی برای به اشتراک گذاری تصاویر. اینستاگرام بیش از 500 میلیون کاربر دارد و بسیار سریعتر از پیش بینی ها به این تعداد دست پیدا کرد. حدود 60% از کاربران فعال، روزانه به این سرویس دسترسی دارند و از آن استفاده می کنند. 

رشد تعداد کاربران اینستاگرام و آینده اینستاگرام

منبع: اطلاعات و گزارش های منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، گزارش های موجود در وبسایت اینستاگرام، اطلاعات جمع آوری شده توسط مدیریت سرمایه گذاری APK

اینستاگرام پذیرش فوق العاده ای برای سلبریتی ها و برند های مشهور دارد. تعداد فالوورهای برندهایی مثل H&M, Starbucks, Nike در اینستاگرام بیش از هر شبکه اجتماعی دیگری است. تعداد فالوورهای سلبریتی ها و افراد مشهور نیز بیش از مجموع آن ها در فیس بوک و توئیتر است.

مقایسه تعداد فالوورهای برندهای مشهور در شبکه های اجتماعی

منبع: اطلاعات و گزارش های منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، گزارش های موجود در وبسایت های هر یک از این شبکه های اجتماعی، اطلاعات جمع آوری شده توسط مدیریت سرمایه گذاری APK

مقایسه تعداد فالوورهای سلبریتی های محبوب اینستاگرام

منبع: اطلاعات و گزارش های منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اواراق بهدار آمریکا، گزارش های موجود در وبسایت های هر یک از این شبکه های اجتماعی، اطلاعات جمع آوری شده توسط مدیریت سرمایه گذاری APK

بر اساس اخرین داده ها می توان تخمین زد که اینستاگرام تا سال 2020 بیش از 750 میلیون کاربر خواهد داشت. 

توئیتر – Twitter

رشد کاربران توئیتر بیش از هر شبکه اجتماعی دیگری قابل پیش بینی بود. متاسفانه در نیم سال اول سال 2016، روند صعودی رشد کاربران آن به پایان رسید و این روند با رسیدن به 300 میلیون کاربر، ثابت باقی ماند.

آینده توئیتر و رشد تعداد کاربران توئیتر

منبع: اطلاعات و گزارش های منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، گزارش های موجود در وبسایت توئیتر، اطلاعات جمع آوری شده توسط مدیریت سرمایه گذاری APK

توئیتر دلایل این عدم رشد را مورد بررسی قرار داد و سرانجام مدیریت توئیتر، چند برنامه را جهت رسیدگی به این مشکلات در نظر گرفت مثل ساخت کمپین های تبلیغاتی تلویزیونی، تغییراتی در اپلیکیشن و … .

توئیتر یک سرویس خبر رسانی به شمار می آید. در این شبکه اجتماعی می توانید با 280 کاراکتر پیام خود را بنویسید و یاتصاویر و ویدئو های مورد نظرتان را در آن به اشتراک بگذارید. این امکانات برای 300 میلیون کاربر توئیتر جذابیت بسیار زیادی دارد. پیش بینی ها بر این اساس است که توئیتر تا سال 2020، می تواند کاربران خود را تا 350 میلیون نفر افزایش دهد.

ایجاد سرویس های جدیدی مثل ویدئوی زنده می تواند این شبکه را جذاب تر کند و آن را به دوران اوج خود بازگرداند.

اسنپ چت – Snapchat

جذاب ترین و رو به رشد ترین شبکه اجتماعی در این لیست، اسنپ چت است. با حدود 5 سال فعالیت، اسنپ چت موفق شد 150 میلیون کاربر را جذب خود کند و به نظر می رسد این رشد همچنان ادامه داشته باشد. اسنپ چت کار خود را تحت عنوان یک اپلیکیشن به اشتراک گذاری تصاویر آغاز کرد. با گذر زمان امکاناتی همچون ویدئو، استوری، لنز و دیسکاوری را نیز اضافه کرد. هر یک از این امکانات جدید، این برنامه را سرگرم کننده تر کرد و شرکت هایی که خواستار تبلیغات بازدیدی در این اپلیکیشن هستند، به ازای هر 1000 بازدید 40 دلار پرداخت می کنند.

رشد تعداد کاربران اسنپ چت و آینده اسنپ چت

منبع: https://techcrunch.com/gallery/a-brief-history-of-snapchat/ https://www.wsj.com/articles/snapchats-teen-fans-grumble-as-app-catches-on-with-their-folks-1467661872

اسنپ چت در آغاز رشد خود قرار دارد. با توجه به سابقه کم این شبکه اجتماعی، اطلاعات کمی در دسترس است و نمی توان نظر قطعی درباره روند رشد آن ارائه کرد. همانطور که در نمودار مشاهده می کنید، 2 پیش بینی برای کاربران اسنپ چت وجود دارد. اول رسیدن به 400 میلیون کاربر و دوم رسیدن به یک میلیارد کاربر. البته هر دوی این احتمالات با درصدی خطا تخمین زده شده اند. 

اسنپ چت تصمیم گرفته که روی جمعیت 22 تا 37 ساله یا نسل هزاره تمرکز کند و آن ها را به سمت شبکه خود جذب کند. این نسل، بیش از 1.8 میلیارد نفر جمعیت دارند. تا سال 2020 گوشی های هوشمند نفوذی 65 درصدی خواهند داشت و 40% از این نفوذ روی این جمعیت است.

با وجود این پتانسیل، تا سال 2020 اسنپ چت 500 میلیون کاربر را جذب خواهد کرد که 300 میلیون نفر آن ها کاربران فعال روزانه هستند.

بسیاری از این اپلیکیشن ها، کاربرد های یکسانی دارند و این موضوع رقابت بین آن ها را بیشتر می کند. مجموع این کاربران احتمالی، حدود 9.5 میلیارد نفر است که با وجود 5 میلیارد کاربر اینترنت، هر فرد 2 حساب کاربری فعال خواهد داشت و این تعداد کاملا منطقی به نظر می رسد.

Messenger: 2 billion Facebook: 3 billion
WeChat: 1.4 billion WhatsApp: 1.5 billion
Snapchat: 500 million Instagram: 750 million
  Twitter: 350 million

 توجه داشته باشید که همه این تخمین هایی که وبلاگ تبلیغات بیستکا گزارش می دهد احتمالی هستند و ممکن است درصدی خطا داشته باشند.

 

تلگرام – Telegram

با نگاهی ساده به تلگرام می توان فهمید که این پیام رسان، اپلیکیشنی کاملا متفاوت در این زمینه است. همین موضوع توجهات بسیاری را به سمت این پیام رسان کشانده است. این پیام رسان در 5 سال اخیر بیش از 200 میلیون کاربر را جذب خود کرده است که این رشد بسیار شگفت انگیز است. تلگرام موفق شده است جایگاه پیام رسان فیس بوک، واتس اپ، وی چت و … را در مدت زمان کوتاهی به خطر بیندازد. 

رشد تلگرام در 5 سال اخیر در مقایسه با دیگر پیام رسان ها

این رشد فقط مربوط به کاربران نیست. تلگرام به یکی از بازیکنان اصلی نسل جدید پیام رسان ها تبدیل شده است. این اپلیکیشن روی امنیت و غیر متمرکز سازی تبادلات تمرکز کرده است. همه این عوامل سبب شده اند که بسیاری تلگرام را به دیگر پیام رسان ها ترجیح دهند و حتی جایگزین پیامک شود.  در پست آموزش کانال تلگرام درمورد نحوه استفاده از تلگرام و ساخت کانال صحبت کردیم در ادامه این پست دلایل محبوبیت تلگرام را بررسی می کنیم.

امنیت تلگرام 

” اولین دلیل من برای پشتیبانی و کمک به راه اندازی تلگرام، ساختن راهی ارتباطی بود که توسط آژانس امنیت روسیه قابل دسترسی نباشد. ” پاوول دورف، موسس تلگرام

تلگرام موقعیت خود را به عنوان امن ترین اپلیکیشن پیام رسان در جهان تثبیت کرده است. این شرکت آنقدر به خود اعتماد دارد که برای کسی که بتواند کدهای امنیتی تلگرام را بشکند، 200 هزار دلار جایزه در نظر گرفته است.

کاربران تلگرام این امکان را دارند که از طریق چت شخصی، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. چت شخصی، یک مکانیزم رمز نگاری شده End-to-End ( مدلی از ارتباط رمزنگاری شده است که در آن فقط طرفینی که در ارتباط هستند، می‌توانند پیغام ها را بخوانند ) است که هیچ ردی از چت ها در سرورهای شرکت باقی نمی گذارد. 

حالا چرا امنیت تا این حد اهمیت دارد؟ مردم آمریکای شمالی، خیلی درباره نظارت دولت شکاک نیستند، اما در روسیه یک پلتفرم ارتباطی مثل تلگرام که امکان چت شخصی دارد، اهمیت بسیاری پیدا می کند زیرا دولت بسیاری از ارتباطات را تحت نظر دارد.

فناوری بلاک چین در تلگرام

تلگرام در فکر یک پروژه جاه طلبانه به نام TON یا شبکه باز تلگرام ( Telegram Open Network ) است. هدف از این ایده، غیر متمرکز سازی ارتباطات دیجیتالی از به به اشتراک گذاری فایل تا دریافت آن هاست. این شرکت تا به امروز، بیش از 1.7 میلیارد دلار صرف این پروژه کرده است. تلگرام بیش از یک پیام رسان معمولی است. این شرکت، پیام رسانی را فقط یک جنبه از شبکه مبادلاتی می داند. با عملی کردن این پروژه، تلگرام دیگر یک اپلیکیشن پیام رسان ساده نیست، بلکه تبدیل به یک پلتفرم مبادلاتی همه جانبه خواهد شد.

فناوری بلاک چین در تلگرام

در واقع گردانندگان این اپلیکیشن می‌خواهند یک محیط کاربری غیرقابل نفوذ و غیرقابل فیلتر با تکیه بر ارز دیجیتالی منحصر به همین شبکه تولید کنند. ارز دیجیتالی منحصر به این پیام‌رسان، “گرام” (Gram) نامگذاری شده و قرار است بدون سقف مشخص از سال آینده عرضه شود. مدیر این اپلیکیشن پیام‌رسان، فصل اول سال جاری میلادی را زمان ارائه برنامه بلندمدت این شرکت عنوان کرد. کیف پول دیجیتالی تلگرام نیز از فصل چهارم سال جاری میلادی راه‌اندازی خواهد شد و تمام این قابلیت‌ها از ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی در دسترسی کامل قرار خواهند گرفت. نکته مهم این است که سیاست ایجاد پول مجازی در بستر تلگرام می‌تواند در کوتاه‌مدت مدیران این شرکت را  به صاحبان و مدیران پولی و بانکی هر کشوری که در آن محبوبیت تلگرام بیشتر باشد، بدل کند.

راه اندازی بلاک چین مقدمات خاص خودش را دارد که اولین قدم، اعلام رسمی است. هنوز حتی اولین قدم هم انجام نگرفته است پس به این زودی ها منتظر بلاک چین تلگرام نباشید تا اعلام رسمی انجام شود.

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا