ایمیل مارکتینگ و تبلیغات با ایمیل و روش های بهبود کیفیت ایمیل های تبلیغاتی

ایمیل مارکتینگ
نوشته شده توسط : سولماز کریمی

فهرست مطالب

مقدمه ای بر پیدایش ایمیل و ایمیل مارکتینگ

ایمیل یا پست الکترونیکی، برای اولین بار در سال 1971 توسط یک مهندس کامپیوتر به نام رای تاملینسون ایجاد و ارسال شد. ایمیل بستری مشابه پست سنتی دارد. همان طور که از طریق پست می توان هر وسیله ای را برای هر کسی ارسال کرد، ایمیل نیز امکان ارسال و دریافت هر گونه محتوایی را در اختیار کاربرانش قرار می دهد.

در سال 1978، اولین آگهی تبلیغاتی با استفاده از ایمیل، توسط یک شبکه کامپیوتری دولتی-دانشگاهی انجام شد و این شروع بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ بود. در حال حاضر روزانه بیش از 250 میلیارد ایمیل ارسال و دریافت می شود که بیش از نیمی از این ایمیل ها تبلیغاتی هستند. انتظار می رود تا پایان سال 2019، این رقم به 275 میلیارد ایمیل در روز برسد.

با توجه به تعداد بالای ایمیل های دریافتی در طول روز و هزینه پایین ارسال و دریافت ایمیل، بازاریابی در این حوزه می تواند بستر مناسبی برای بازاریان حوزه دیجیتال مارکتینگ باشد. بازاریاب های آنلاین حوزه دیجیتال مارکتینگ معتقدند که بازاریابی از طریق ایمیل روشی مرجع و تخصصی است.

ارسال ایمیل انبوه یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ، بازاریابی ایمیلی یا تبلیغات ایمیلی چیست؟ ایمیل مارکتینگ یکی از حوزه های دیجیتال مارکتینگ است که صرفا به معنای ارسال ایمیل انبوه برای معرفی یا تبلیغات محصول نیست بلکه یکی از ارزان ترین انواع بازاریابی است که برای “گسترش تعامل و ارتباط بین مشتریان و برند” استفاده می شود.

عدم وجود قانون در خصوص ارسال ایمیل های اسپم، پایین بودن هزینه ایمیل مارکتینگ و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالا از جمله دلایل محبوبیت این ابزار بازایابی است. طبق تحقیقاتی، برآورد شده است که به ازای هر هزار تومان هزینه ای که برای ایمیل مارکتینگ می شود، بازگشت سرمایه ای در حدود 43 هزار تومان را می توان انتظار داشت. این موضوع نشان می دهد که نرخ بازگشت سرمایه کمپین تبلیغاتی ایمیل بالاست. نمودار زیر مقایسه ای از نرخ بازگشت سرمایه در حوزه های مختلف دیجیتال مارکتینگ را نشان می دهد.

 افزایش بازگشت سرمایه با آموزش تصویری ایمیل مارکتینگ

برای مدیریت ارسال ایمیل انبوه تبلیغاتی، سرویس ها و نرم افزارهایی وجود دارد که اصطلاحا به آن ها پنل ایمیل مارکتینگ می گویند. mailchimp و mailerlite از جمله پنل های مشهور در حوزه ایمیل مارکتینگ هستند. لازم به ذکر است که این نرم افزار ها ایرانی نیستند اما شما می توانید از آن ها در ایران به راحتی استفاده کنید. ما شما را با نحوه ارسال ایمیل انبوه رایگان از طریق پنل های ایرانی نیز آشنا خواهیم کرد که در این میان می توان از میل چی و inbox ir نام برد. آموزش ایمیل مارکتینگ با وردپرس، مبحثی برای طرفدارن و دارندگان وب سایت وردپرسی است که می توانند به کمک آن پنل ارسال ایمیل رایگان خود را فعال کرده و به راحتی و بدون هزینه از آن استفاده کنند.

ما در مورد سودآوری ایمیل مارکتینگ و نرخ بازگشت سرمایه، در بالا مواردی را ذکر کردیم؛ اما شاید این ابهام برای شما پیش بیاید که روزانه ایمیل های تبلیغاتی زیادی دریافت می کنید ولی حتی ممکن است تمایلی به بازکردن و خواندن آن نداشته باشید؛ پس یا این حساب ایمیل مارکتینگ نمی تواند سود آور باشد! کاملا مشخص است اگر بدون داشتن تخصص و آشنایی از این حوزه اقدام به ارسال ایمیل کنید، نباید انتظار هیچ سود یا بازگشت سرمایه ای را داشته باشید. ایمیل های ارسالی شما باید بهینه و کاربر پسند باشند.

ما در این مقاله از بیستکا، به 5 استراتژی مهم از ایمیل مارکتینگ اشاره کرده ایم که از طریق این استراتژی ها بتوانید با بهبود کیفیت ایمیل های ارسالی، تبلیغات رایگان از طیق ایمیل را تجربه کرده و بدون هزینه محبوب شوید.

این مقاله کاملا تخصصی است اما در عین حال برای راحتی شما عزیزان بیستکایی، به قدری ساده سازی شده است که علاوه بر درک کامل موضوع، می توانید راه حل های ما را در کسب و کار خود به کار گرفته و به نتایج غیر قابل باوری برسید. نمودارها و آمار ارائه شده در این مقاله بر اساس نتایج مطالعات SuperOffice CRM بوده و کاملا مستند است.

آموزش ایمیل مارکتینگ: میل چی، mailchimp ،mailerlite

اگر بخواهید برای ارسال ایمیل تبلیغاتی، یک آدرس ایمیل ایجاد کنید و توسط سرویس های ارسال ایمیل (مانند جیمیل) شروع به ارسال ایمیل انبوه کنید، بدون شک با مشکل مواجه خواهید شد؛ زیرا این سرویس ها بیش تر برای ارسال و دریافت ایمیل های شخصی طراحی شده اند و امکان ارسال ایمیل انبوه در آن وجود ندارد. پس چاره چیست؟

ما در این بخش به شما چند سرویس رایگان و پولی ایمیل مارکتینگ را معرفی می کنیم تا از طریق آن ها بتوانید کمپین های خود را ایجاد و بازاریابی ایمیلی را شروع کنید.

میل چی

میل چی، تبلیغات بیستکا

میل چی اولین سرویس ایمیل مارکتینگ ایرانی به حساب می آید. چند ویژگی از سرویس میل چی در زیر آمده است:

 1. ریسپانسیو: ایمیل هایی که با میل چی طراحی می شوند، به صورت خودکار برای نمایش مناسب در موبایل و تبلت بهینه شده اند و حتی هنگام نمایش در موبایل هایی با صفحه نمایش کوچک نیز زیبایی و خوانایی خود را حفظ می کنند.
 2. تعرفه: تا تعداد 1000 کاربر در میل چی رایگان و بیش تر از آن پولی است.
 3. ادیت کدهای HTML: کار با ادیتور پیشرفته میل چی بسیار ساده است و امکانات زیادی هم برای ویرایش ایمیل در اختیار شما قرار می دهد اما اگر به تغییرات بیشتری نیاز دارید و با HTML نیز آشنا هستید، می توانید کد HTML ایمیل را ویرایش کنید.
 4. تغییر فونت و رنگ: فونت زیبا، خوانایی ایمیل را افزایش می دهد؛ همچنین رنگ های مناسب یک ایمیل را جذاب می کند. در ادیتور پیشرفته میل چی تغییر فونت و رنگ بندی ایمیل کار ساده ای است و فقط کافیست از منو فونت و رنگ دلخواه را انتخاب کنید.
 5. شخصی سازی: میل چی امکان شخصی سازی ایمیل ها را فراهم می کند.
 6. ایمیل مارکتینگ با وردپرس: در صورتی که وب سایت شما وردپرس است به راحتی می توانید با استفاده از افزونه وردپرسی میل چی، ایمیل بازدیدکنندگان سایتتان را جمع آوری کنید.
 7. امکان گزارش گیری: میل چی به شما تعداد افرادی که ایمیل شما را باز کرده اند، تعداد کلیک روی لینک های داخل ایمیل و همچنین درصد باز شدن ایمیل ها با تبلت و موبایل را با جزئیات کامل گزارش می دهد.
 8. طراحی Langing Page: میل چی این امکان را برای کاربرانش فراهم می آورد که Landing Page یا صفحات فرود را فقط با Drag & Drop و بدون یک خط کدنویسی بسازند.

mailchimp

mailchimp، تبلیغات بیستکا

میل چیمپ (mailchimp) یک برنامه مبتنی بر وب و یک پنل ایمیل مارکتینگ است. mailchimp برای مدیریت کمپین های ایمیل مارکتینگ به صورت اتوماتیک گزینه مناسبی است.

 1. پشتیبانی از زبان فارسی: این سرویس از زبان فارسی پشتیبانی می کند و کاربران ایرانی می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند.
 2. امکان تنظیم ایمیل های اتوماتیک در زمان های مشخص
 3. طراحی قالب اختصاصی
 4. ارائه گزارشات پیشرفته
 5. امکان استفاده از google analytics برای بررسی کامل ایمیل ارسال شده
 6. امکان ارسال ایمیل به گروهی خاص از یک لیست
 7. امکان استفاده از کد HTML، برای ساختن فرم عضویت در سایت

mailchimp امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد. mailchimp به شما این امکان را می دهد که مطلع شوید چند مخاطب پیام شما را دیده اند و چه کسانی آن را لغو کرده اند.

mailerlite

 mailer lite، تبلیغات بیستکا

mailerlite یکی از برنامه های مبتنی بر وب در زمینه مدیریت ایمیل مارکتینگ است. این برنامه جز ارزان ترین ابزار این حوزه به حساب می آید. mailerlite یک پنل ارسال ایمیل انبوه رایگان محسوب می شود که در پنل mailerlite ارسال ایمیل انبوه تا 1000 کاربر رایگان است و بیشتر از آن شامل پرداخت هزینه می شود.

مزیت mailerlite این است که با وجود رایگان بودن می توانید به ویژگی های پیشرفته ای مانند اتوماسیون ارسال ایمیل دسترسی داشته باشید. از دیگر ویژگی های mailerlite می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ادیت آسان: شما در mailerlite، به راحتی می توانید با یک Drag & Drop ساده، ایمیل ها را طراحی کنید و نیازی نیست که حتما از کدهای HTML اطلاع داشته باشید.
 2. گزارشات پیشرفته: تعداد ایمیل هایی که به مقصد رسیده است، تعداد آدرس ایمیل های غیر معتبر، تعداد ایمیل های خوانده شده و حتی گزارشی از لینک های داخل متن که روی آن ها کلیک شده است.
 3. افزودن اتوماتیک اعضای وردپرس به میلرلایت: با استفاده از افزونه هایی که mailerlite در اختیار شما قرار می دهد، می توانید اعضای وردپرس را به mailerlite اضافه کنید.
 4. قیمت مناسب: قیمت های این سرویس دهنده نسبت به سایر سرویس دهنده ها مانند mailchimp و convertkit پایین تر و مقرون به صرفه تر است.
 5. ارسال نامحدود ایمیل: mailerlite امکان ارسال نامحدود ایمیل را فراهم می کند. البته بسیاری دیگر از سایت ها نیز این امکان را دارند ولی قیمت بالاتری می بایست برای آن ها پرداخت کرد.
 6. مدیریت آسان لیست ایمیل ها: امکاناتی مانند split یا جداسازی لیست های ایمیل بزرگتر به لیست کوچکتر؛ افزودن ایمیل ها با copy و past از اکسل و فایل های متنی دیگر از قابلیت های مفید این پنل هستند.

5 استراتژی راهبردی برای موفقیت در ایمیل مارکتینگ

ما روزانه ایمیل های زیادی به عنوان ایمیل های تبلیغاتی دریافت می کنیم. گاهی این ایمیل ها در حوزه علاقمندی و تخصص ما نیستند و به نوعی مزاحم محسوب می شوند. در این صورت ما مایل به دریافت ایمیل های بعدی از فرستنده نیستیم و آن ها را اسپم اعلام کنیم؛ بنابراین اصل اساسی در ایمیل مارکتینگ ارسال بجا و مناسب ایمیل های تبلیغاتی است.

5 استراتژی در این بخش به شما آموزش می دهد که با بهینه سازی محتوای و قالب ایمیل ها و دسته بندی مخاطبان خود بتوانید ایمیل های تاثیر گذاری ارسال کرده و میزان سود حاصل از ایمیل مارکتینگ را افزایش دهید. بررسی مثال های واقعی از وب سایت آمازون، هاب اسپات و باراک اوبا، رئیس جمهور سابق آمریکا، بر صحت این استراتژی ها تاکید دارد. نمودار های موجود در این بخش با استفاده از مطالعات موردی نمونه های واقعی به دست آمده است و آمار موجود در این نمودار ها کاملا درست و واقعی است.

اگر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، بدون شک دیدگاه شما در مورد ایمیل مارکتینگ کاملا تغییر خواهد کرد و دست به کار خواهید شد تا هرچه زودتر، بازاریابی از طریق ایمیل را برای کسب و کار خود آغاز کنید.

شخصی سازی ایمیل ها

یکی از مواردی که باعث می شود کاربران شما ایمیل های دریافتی از شما را باز کنند، ایجاد حس خوب در آن ها است. شخصی سازی یکی از این حس های خوب است. اگر ایمیل دریافتی از طرف یک شرکت طوری باشد که نام شخص شما در آغاز ایمیل آورده شده و محتوای ایمیل متناسب با علاقمندی های شما باشد، در این صورت فکر می کنید شرکت فرستند کاملا شما را می شناسد و به طور ویژه ای برای شما ایمیل ارسال می کند. این حس ارزشمند بودن در مشتری باعث جذب به سمت شما و برند شما خواهد شد.

شخصی سازی ایمیل ها به این معناست که شما از اطلاعات کاربران خود استفاده کنید و برای هر کاربر متناسب با علایق، خواسته ها و نیازهای او ایمیل ارسال کنید. یکی از بزرگترین و معروف ترین برند هایی که از این استراتژی در ایمیل مارکتینگ استفاده می کند کمپانی آمازون است. ایمیل مارکتینگ به قدری برای آمازون مهم است که صرفا یک کانال تبلیغاتی به حساب نمی آید بلکه یک تجربه مشتری محسوب می شود و کاملا از شخصی سازی در این حوزه استفاده می کند.

تمامی ایمیل هایی که آمازون برای مخاطبانش ارسال می کند، شخصی سازی می شوند. آمازون با جمع آوری لیستی از جست و جوهای هر کاربر، اطلاعاتی به دست می آورد که با استفاده از آن پیشنهادهای ویژه ای برای کاربرانش ارسال می کند. برای مثال فرض کنید که شما به جست و جوی لباس کریسمس برای فرزندتان هستید، آمازون با جمع آوری این اطلاعات لینک های پیشنهادی لباس کودک برای کریسمس را برای شما ارسال و شما را با این کار خوشحال و غافلگیر می کند. بیش از 35 درصد از کل فروش آمازون از طریق لینک های پیشنهادی در ایمیل های ارسالی انجام می شود.

اخیرا یک تحقیق نشان داد، ایمیل هایی که با استفاده از روش شخصی سازی ارسال می شوند؛ 6 برابر بیش تر از ایمیل های معمولی بازدهی دارند. طبق گزارشات آمازون، به طور متوسط تعرفه ایمیل مارکتینگ برای هر ایمیل ارسالی، چیزی در حدود 0.11 دلار است. به طور مثال اگر شما 100،000 ایمیل ارسال کنید، می توانید چیزی در حدود 11 هزار دلار درآمد کسب کنید.

حال اگر ایمیل های ارسالی شخصی سازی شده باشند، تا 6 برابر درآمد افزایش می یابد؛ یعنی هر 100،000 ایمیل ارسالی، 66 هزار دلار درآمد خواهد داشت که این موضوع فرصت بسیار مناسبی برای افزایش درآمد، در حوزه دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود. مساله قابل توجه این است که 70 درصد از کسب و کارها از شخصی سازی ایمیل استفاده نمی کنند. این یعنی استفاده از شخصی سازی ایمیل، می تواند مزیت رقابتی بزرگی برای یک کسب و کار ایجاد کند.

در زیر 4 روش برای شخصی سازی ایمیل های ارسالی، آورده شده است:

 1. استفاده از نام شخص: آمازون در خط ابتدای ایمیل های ارسالی به جای استفاده از واژه “مشتری محترم” یا “همراه گرامی” و امثال این، از نام شخص استفاده می کند؛ برای مثال “استیون عزیز” به جای “مشتری گرامی” استفاده می شود. احتمال باز شدن ایمیل هایی که با نام شخص ارسال می شود 16 برابر بیش تر از ایمیل های معمولی است. 47 درصد از ایمیل ها به خاطر عنوان مناسب باز و خوانده می شوند. بنابراین از این 47 درصد می توان استفاده کرد و با قراردادن نام شخص در خط اول، احتمال باز شدن ایمیل ها را افزایش داد. نمودار زیر تاثیر استفاده از نام شخص در باز شدن ایمیل های ارسالی را نشان می دهد.                                                                                                             آموزش ایمیل مارکتینگ در بیستکا و شخصی سازی ایمیل های ارسالی، نحوه ارسال ایمیل انبوه رایگان
 2. به دست آوردن اطلاعات صحیح مشتری قبل از ارسال ایمیل: شخصی سازی فقط زمانی امکان پذیر است که ما اطلاعات لازم را برای این کار داشته باشیم. برای ارسال ایمیل انبوه تبلیغاتی شخصی سازی شده، باید نام و اطلاعاتی از این قبیل را داشته باشید، تا بتوانید در ایمیل های ارسالی از آن ها استفاده کنید. بنابراین با توجه به نوع و میزان شخصی سازی که می خواهید انجام دهید باید در وب سایت یا سایر کانال های ارتباط با مشتری، اطلاعات مورد نیاز خود را، از او دریافت کنید. اگر شما به این اطلاعات دسترسی نداشته باشید در این صورت در ارسال ایمیل انبوه هدفمند به مشکل بر می خورید و نمی توانید ایمیل ها را به صورت هدفمند شخصی سازی کنید.
 3. استفاده از آدرس ایمیل صحیح: هدف اصلی ایمیل مارکتینگ، ارسال ایمیل انبوه هدفمند است. استفاده از آدرس donotreply@example.com در ایمیل های ارسالی، بدین معناست که مخاطب شما نباید به این پیام پاسخ دهد و صرفا باید یک بیننده باشد. شما با این کار راه تعامل مشتری با خودتان را می بندید و این کار کاملا با شخصی سازی ایمیل ها در تضاد است. استفاده از یک آدرس ایمیل مناسب، علاوه بر این که اعتبار کسب و کار شما را بیش تر می کند، میزان شخصی سازی را نیز افزایش می دهد.
 4. استفاده از امضای واقعی برای ایمیل ها: همانطور که آدرس ایمیل ها باید واقعی باشد، باید در امضای ایمیل های ارسالی نیز اطلاعات مربوط به برند خود و اطلاعات تماس با شما قرار گیرد، تا مخاطب به واقعی بودن شما اطمینان کند. شما باید در امضای ایمیل ها، اطلاعات تماس خود را قرار دهید تا مخاطبان بتوانند در صورت بروز سوال یا مساله ای با شما ارتباط برقرار کنند.

بخش بندی مخاطبان یا Segmentation

یکی دیگر از استراتژی های ارسال ایمیل انبوه این است که مخاطبان را به صورتی دسته بندی کنیم که ارسال ایمیل تبلیغاتی، فقط برای گروه خاصی از مخاطبان که در ارتباط با موضوع ایمیل هستند، انجام شود.

برای مثال، فرض کنید شما قصد برگزاری همایش برای استارت آپ هایی با موضوع دیجیتال مارکتینگ در تهران را دارید. استفاده از ایمیل برای دعوت های رسمی گزینه مناسبی است. اما مساله مهم این است که اگر شما از روش های معمول ارسال ایمیل انبوه استفاده کنید، افرادی که کسب و کارهای نامرتبط با موضوع همایش را دارند، نه تنها از دریافت دعوت نامه خوشحال نمی شوند بلکه ایمیل شما برای آن ها نوعی ایمیل اسپم یا مزاحم محسوب می شود. اگر خودتان را جای دریافت کننده ایمیل بگذارید، خواهید دید که اصلا از این موضوع خوشحال نمی شوید و حتی شاید ارسال کننده ایمیل را هم شخص یا سازمانی مزاحم تلقی کنید.

راه حل چیست؟ آیا بهتر است از ایمیل استفاده نکنیم؟

ساده است! اگر شما بر اساس اطلاعات دریافتی، مخاطبان خود را بخش بندی کنید، به راحتی می توانید ایمیل ها را برای گروه مورد نظر خود ارسال نمایید. در مثال بالا شما با یک فیلتر ساده:

 • نوع کسب و کار: استارت آپ
 • شهر: تهران
 • زمینه فعالیت: دیجیتال مارکتینگ

به یک دسته بندی از مشتریان می رسید، که می توانید ایمیل ها را فقط به این گروه ارسال نمایید و حتی با این روش علاوه بر افزایش بهره وری، هزینه ایمیل مارکتینگ را نیز کاهش دهید. نرم افزارهای CRM، این امکان را برای کاربرانشان فراهم می کنند، تا بتوانند مشتریان خود را به راحتی بخش بندی کنند. نمودار زیر بازدهی ایده های خلاقانه، در حوزه ایمیل مارکتینگ را به صورت مقایسه ای نمایش می دهد. در میان این ایده ها، بخش بندی یا Segmentetion در رتبه دوم قرار دارد.

 میل چی ،mailchimp، نحوه ارسال ایمیل انبوه رایگان

اگر شما در پنل ایمیل مارکتینگ خود، از این روش برای ارسال ایمیل های تبلیغاتی استفاده نمایید، در این صورت نرخ باز شدن ایمیل، درآمد، تعداد سرنخ، تعامل با مشتریان بهبود می یابد. اخیرا طبق تحقیقی در Hupspot ثابت شده است که شاخص کلیدی عملکردی (KPI) ایمیل مارکتینگ، با استفاده از روش بخش بندی، به میزان قابل ملاحظه ای بهبود می یابد. نمودار زیر نتایج حاصل از بخش بندی یا segmentation، را در ایمیل مارکتینگ نشان می دهد.

آموزش ایمیل مارکتینگ، پنل ایمیل مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ رایگان، تبلیغات بیستکا

برای پی بردن به نتایج حاصل از بخش بندی در ارسال ایمیل تبلیغاتی، یک موسسه تحقیقاتی کار جالبی انجام داده است. این موسسه دو کمپین تبلیغاتی با محتوا و عنوان کاملا یکسان ایجاد کرد. در کمپین اول، ایمیل برای تمامی مخاطبان ارسال شد؛ اما در کمپین دوم، ایمیل فقط برای مخاطبانی که از طریق بخشی بندی به دست آمده بودند، ارسال شد. نتایج به دست آمده از این دو کمپین تفاوت ارسال ایمیل از طریق بخش بندی مخاطبان را به طور کامل نشان می دهد.

در کمپین اول، نرخ بازشدن 42% و نرخ کلیک از طریق رتبه (Click Through Rate) چیزی در حدود 4.5% بود؛ این در حالی است که در کمین دوم، نرخ بازشدن 94% و نرخ کلیک از طریق رتبه (CTR)، 38% به دست آمد.

ایمیل مارکتینگ، ارسال ایمیل انبوه تبلیغاتی از طریق بخش بندی، تبلیغات بیستکا

این آمار، رقم بسیار قابل ملاحظه ای برای ارسال ایمیل تبلیغاتی محسوب می شود، با این وجود از هر 10 ایمیل مارکتر، یک نفر از روش بخش بندی استفاده می کند. در زیر ما سه روش کاربردی برای بخش بندی ایمیل ها را آموزش می دهیم:

 1. بخش بندی بر اساس زمینه فعالیت: اگر شما از ایمیل مارکتینگ، برای بازاریابی محصول یا خدمات خود استفاده می کنید، باید از زمینه فعالیت مخاطبان خود اطلاع داشته باشید تا بتوانید خدمات و محصولات مرتبط را پیشنهاد دهید. برای مثال یک شرکت در زمینه فروش قطعات خودرو با ایمیل های مربوط به خودرو، بیش تر از ایمیل هایی حوزه نرم افزار درگیر می شود.
 2. بخش بندی بر اساس بزرگی سازمان: اندازه سازمان برای دسته بندی بسیار مهم است. سازمان هایی که از نظر درآمد سالیانه یا تعداد کارکنان برابر هستند، در یک گروه قرار می گیرند. برای مثال ارسال دعوت نامه بزرگترین کنفرانس صنعت سالانه، به یک سازمان با تعداد کارکنان 5 نفر، کار بیهوده ای به نظر می رسد؛ در حالی که برای یک سازمان با 750 نفر، گزینه کاملا مناسبی است.
 3. بخش بندی بر اساس چرخه فروش: مشتریان باید بر اساس اینکه در کدام قسمت از چرخه فروش قرار دارند، دسته بندی شوند. برای مثال ارسال فروش ویژه برای آن دسته از افرادی که تازه با سازمان آشنا شده اند، مناسب نیست. یا حتی ارسال دموی محصول نیز گزینه مناسبی نمی تواند باشد. برای این گروه از خریداران که در مراحل اولیه از چرخه فروش قرار دارند، بیشتر اسناد سفید (اوراقی که راه حلی را برای حل مشکلات خریدارن ارائه می دهند) مناسب هستند. برای آن دسته از مشتریانی نیز که آماده خرید بوده و در مراحل انتهایی چرخه فروش قرار دارند، دمو، وبینار محصول، فروش ویژه و کدهای تخفیف بسیار مناسب است.

بهینه سازی ایمیل ها برای موبایل

بیش تر اوقات وقتی صبح زود از خواب بیدار می شویم، اولین کاری که می کنیم این است گوشی موبایل خود را چک کنیم. این بدین معناست که در حال حاضر گوشی های موبایل بیشترین کاربرد را دارند. دستگاه های موبایل با توجه به سهولت استفاده و قابل حمل بودن، محبوبیت بیشتری در بین کاربران پیدا کرده اند. در سال 2012، طی گزارشی در حوزه ارسال ایمیل تبلیغاتی، 27% از ایمیل های ارسالی، توسط گوشی های موبایل باز و خوانده شد. این رقم در سال 2014 به 42% رسید. در حال حاضر، در سال 2018، این رقم به 61% ارتقا یافته است. این آمار نشان می دهد که این درصد همچنان رو به افزایش است.

اکثر ایمیل های تبلیغاتی ارسالی از طریق گوشی موبایل خوانده می شود اما فکر کنید اگر این ایمیل ها برای محیط موبایلی بهینه سازی نشده باشند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کاربران شما چه حسی خواهند داشت؟

بدون شک اگر شما جای مخاطبان خود بودید، ایمیل ها را پاک می کردید. می توان گفت بیش از نیمی از ایمیل های ارسالی برای موبایل بهینه نشده اند و کاربران ایمیل های دریافتی از این موضوع راضی نیستند. نمودار زیر درصد استفاده از ایمیل ها با قالب های مناسب برای پلتفرم دسکتاپ و موبایل را نمایش می دهد. ایمیل های ریسپانسیو ایمیل هایی هستند که برای هر پلتفرمی مناسب هستند.

 ارسال ایمیل انبوه تبلیغاتی،تبلیغات ایمیلی چیست، تعرفه ایمیل مارکتینگ، بیستکا

طبق گزارشی، 20% از کمپین های ارسال ایمیل انبوه تبلیغاتی، برای پلتفرم موبایلی بهینه نشده اند. همان طور که پیش تر نیز گفته شد، درآمد حاصل از ارسال ایمیل 0.10 دلار محاسبه شده است، در حالی که ایمیل های بهینه شده برای پلتفرم موبایل 0.40 دلار درآمد دارند. شما با ارسال ایمیل های بهینه برای پلتفرم موبایل، می توانید تا 4 برابر درآمد خود را افزایش دهید.

از طرفی 55% از کاربران موبایل بعد از دریافت ایمیل تبلبغاتی اقدام به خرید کرده اند. باتوجه به آمار و ارقامی که ذکر شد، وقت آن رسیده است که ایمیل های خود را برای ارسال از طریق موبایل بهینه سازی کنید. در زیر روش هایی جهت بهینه سازی ایمیل ها برای پلتفرم موبایل ذکر شده است:

 1. پیاده سازی و طراحی ایمیل های ریسپانسیو، responsive email design: ایمیل های ریسپانسیو ایمیل هایی هستند که با توجه به پلتفرمی که کاربر استفاده می کند، از نظر ظاهری بهینه می شوند. اکثر سرورهای ارسال ایمیل انبوه، جهت افزایش کارایی این گزینه را موجود دارند.
 2. قسمت عنوان و پیش نمایش کوتاه باشد: عنوان ایمیل ها بسیار مهم است. سعی کنید این قسمت را کوتاه و مفید بنویسید تا کاربر بداند ایمیل دقیقا در چه موردی است. کاربران موبایل معمولا عادت به خواندن محتوای طولانی ندارند، در واقع فرصت این کار را نیز ندارند. برای پیش نمایش ایمیل ها، در صندوق دریافت نیز از متن های کوتاه استفاده کنید تا خواننده کمی به محتوای ایمیل شما آشنا شود. از متن هایی که با “در این ایمیل خواهید دید که…” شروع می شود، استفاده نکنید؛ زیرا کاربر تمایلی به خواندن ایمیل های این چنینی نخواهد داشت. سعی کنید از Call-To-Action هایی که مخاطب را ترغیب می کند، بیشتر استفاده کنید.
 3. از Call-To-Action های بزرگ و واضح استفاده کنید: دستگاه های موبایل اندازه های مختلفی دارند. متنی که در صفحه یک تبلت یا حتی بزرگ تر از تبلت خوانا باشد، شاید برای گوشی های موبایل با صفحه کوچک تر یا افرادی با دست های بزرگ تر مناسب و قابل کلیک نباشد؛ بنابراین CTA باید به اندازه کافی بزرگ، برجسته و قابل کلیک کردن باشد.

قبل از اجرا، تست کنید

اگر شما صفحه اصلی، صفحات فرود و الگوی ایمیل ها را تست کنید، داده هایی به دست می آورید که با استفاده از آن ها می توانید تصمیماتی برای بهبود عملکرد ایمیل مارکتینگ بگیرید. برای مثال شما می توانید یک ایمیل را در بازه های زمانی متفاوت ارسال کنید و با توجه به داده های به دست آمده، زمانی که بیشترین بازدهی را دارد مشخص کنید. در نمودار زیر نتایج حاصل از تست هر کدام از اجزای کمپین ایمیل های تبلیغاتی را مشاهده می کنید.

 کمپین ایمیل مارکتینگ، آموزش ایمیل مارکتینگ با وردپرس، ارسال ایمیل انبوه هدفمند

کمپین تبلیغاتی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، در سال 2012 از روش ایمیل مارکتینگ برای جمع آوری کمک های مالی استفاده کرد. این کمپین تبلیغاتی با استفاده از تغییر در عنوان ایمیل ها و ارسال ایمیل های آزمایشی با عنوان های مختلف، داده هایی به دست آورد که از طریق آن توانست بازدهی هر یک از کمپین های تبلیغاتی را تخمین بزند.

نتایج حاصل از این آزمایش به این شرح بود؛ با ارسال ایمیل هایی با عنوان ضعیف، مبلغی در حدود 403.603 دلار، کمک مالی جمع شد اما ایمیل هایی با عنوان جذاب، توانستند چیزی در حدود 2.540.866 دلار، کمک مالی جمع کنند. این دو مبلغ تفاوتی در حدود 2 میلیون دلار دارند که این موضوع، اهمیت پرداختن به “عنوان” ایمیل های ارسالی را نشان می دهد.

تست موارد زیر نیز می تواند به شما در موفقیت و افزایش بازدهی کمپین ایمیل مارکتینگ کمک کند:

 1. آدرس فرستنده: نامی که در قسمت from نوشته می شود بسیار پر اهمیت است. در این قسمت هر نامی می تواند نوشته شود؛ اما اگر نام شرکت یا نام مدیرعامل نوشته شود، تاثیر گذاری آن بسیار بیشتر خواهد شد.
 2. متن های ساده در مقایسه با کمپین های HTML: ایمیل هایی که فقط با یک متن ساده ارسال می شوند در مقایسه با ایمیل هایی که دارای محتوای شخصی سازی شده هستند، تاثیرگذاری کمتری روی مخاطب دارند. عکس، ویدئو، رنگ و… محتوای جذاب به حساب می آیند. این محتوای روی مخاطب هم تاثیر زیادی خواهد گذاشت.
 3. ایمیل های طولانی در مقایسه با ایمیل های کوتاه: هدف از ارسال ایمیل در ایمیل مارکتینگ، بازاریابی است؛ بنابراین باید محتوای ایمیل به گونه باشد که علاوه بر جذب مخاطب بتواند او را به خرید نیز ترغیب کند. اگر متن ایمیل های ارسالی طولانی باشد باید به جزییات بیش تری پرداخته شود، در این صورت امکان دارد مخاطب شما درگیر جزئیات شده و چه بسا از موضوع اصلی فاصله بگیرد؛ پس سعی کنید متن ایمیل را بیش از حد طولانی و کش دار نکنید. متن های کوتاه و هدفمند گزینه مناسبی برای ایمیل مارکتینگ هستند. سعی کنید به طور هوشمندانه ای متن خود را کوتاه در نظر گرفته و مخاطب را به صفحه لندینگ پیچ هدایت کنید.

اتوماتیک کردن کمپین ایمیل مارکتینگ

امروزه بهترین روش برای ارسال ایمیل های تبلیغاتی، اتوماتیک کردن در ارسال است. ایمیل های Trigger-based نمونه ای از ایمیل های اتوماتیک هستند.

ایمیل های Trigger-based، ایمیل هایی هستند که با توجه به رفتار کاربر، به صورت اتوماتیک ارسال می شوند. برای مثال، هنگامی که کاربر عضو سایت می شود، یک ایمیل خوش آمد گویی برای او ارسال می شود.

این ایمیل ها نسبت به ایمیل های تعاملی، کارایی و عملکردی بهتر دارند. برای مثال Epsilon، به نتایج جالبی دست یافته است:

 • Open rates یا نرخ باز شدن ایمیل های Trigger-based، چیزی در حدود 49% است که نسبت به نرخ باز شدن ایمیل های سنتی 95% بیش تر است.
 • نرخ کلیک (click-through rate)، در ایمیل های Trigger-based، دو برابر بیش تر از ایمیل های سنتی است.
 • وب سایت هایی که نرخ تبدیلی در حدود 40% از ترافیک را دارند، از ایمیل های Trigger-based استفاده می کنند.

طبق تحقیقاتی که اخیرا توسط موسسه Forrester، انجام شده است، کمپین هایی که از ایمیل های Trigger-based استفاده می کنند، 4 برابر درآمد و 18 برابر سود بیشتری نسبت به سایر کمپین ها دارند. نمودار زیر مقایسه ایمیل های سنتی با ایمیل های Trigger-based را نشان می دهد.

پنل ایمیل مارکتینگ، نرم افزار ایمیل مارکتینگ، سرورارسال ایمیل انبوه، تبلیغات بیستکا

این نمودار به طور واضح نشان می دهد؛ که باید از روش اتوماتیک کردن برای ارسال ایمیل انبوه، استفاده کنید. در این روش نرخ باز شدن 5 برابر و نرخ کلیک تا 15 برابر افزایش می یابد.

با یک مثال به شما نقش ایمیل های Trigger-based را در افزایش فروش نشان می دهیم. فرض کنید شما وارد یک فروشگاه اینترنتی می شوید، محصول خود را انتخاب می کنید، محصول انتخابی خود را به سبد خرید اضافه می کنید ولی در پایان از ادامه خرید منصرف می شوید و در همان صفحه و همان حالت از وب سایت خارج می شوید.

با توجه به ماهیت فضای مجازی و ورود و خروج راحت و بی دردسر از وب سایت ها، روزانه این اتفاق بارها و بارها تکرار می شود و کاربران زیادی بدون هیچ گونه خریدی فروشگاه های اینترنتی را ترک می کنند.

حالا فرض کنید یک ساعت بعد از خروج شما از وب سایت، ایمیلی برای شما ارسال شود و در این ایمیل جزئیات محصولی که شما در سبد خریدتان اضافه کرده بودید به همراه لینک ورود به همان صفحه موجود باشد. علاوه بر این کد تخفیف برای خرید محصول نیز برای شما ارسال شود.

چه اتفاقی می افتد؟ آیا شما به به خرید محصول فکر می کنید؟ آیا این احتمال وجود ندارد که دوباره برای خرید محصول به وب سایت بازگردید؟ اگر من جای شما بودم بدون شک برای خرید محصول مشتاق تر می شدم و چه بسا خرید را انجام می دادم. این همان کاری است که Trigger-based ایمیل ها انجام می دهند.

مساله ای که وجود دارد این است که هزینه های مربوط به راه اندازی و پیاده سازی ایمیل های Trigger-based بالا است. برای حل این مشکل شما می توانید از نرم افزارهای CRM استفاده کنید. این نرم افزارها امکانی فراهم می کنند که شما با تنظیمات در پنل ایمیل مارکتینگ آن ها، می توانید از امکان پاسخگویی خودکار استفاده کنید.

در اینجا نمونه هایی از ایمیل های Trigger-based، را برای شما آورده ایم:

 1. فعال سازی: ایمیل های فعال سازی برای زمانی است که کاربران شما برای اولین بار عضو سایت می شوند. در این صورت می توان به طور اتوماتیک برای فعال سازی عضویت در سایت، از ارسال ایمیل فعال سازی استفاده کرد. در این ایمیل همچنین می توانید پیشنهادی مبنی بر ملاقات حضوری و یا ارسال نمونه های محصول نیز به کاربران خود داشته باشید.
 2. بازگشت دوباره یا Win-back: لیستی از مشتریان خود را که طی یک دوره از شما خرید نکرده اند، بیابید. مثلا مشتریانی که طی 3 ماه گذشته هیچ خریدی از شما نداشته اند. شما باید کاری کنید تا مشتریان دوباره از شما خرید کنند؛ بنابراین می توانید یک کمپین اتوماتیک با ایمیل Win-Back ایجاد کنید و به مشتریانی که طی یک بازه زمانی مشخص خرید نداشته اند ایمیل محصولات جدید و خدمات پیشنهادی را ارسال نمایید تا آن ها را دوباره به چرخه خرید برگردانید. همچنین می توانید به مشتریانی که با شما قرارداد دارند و تا پایان قرارداد آن ها دو ماه یا چند ماه بیش تر نمانده است، ایمیل ارسال کرده و قرارداد جدید را برایشان یاد آور شوید. به این ترتیب مشتری هم می داند که شما به فکرش هستید و با یادآوری دوباره به چرخه فروش مجموعه شما بر می گردد.
 3. طرح شگفت انگیز: رمز موفقیت هر کسب و کاری، مشتریان وفادار آن است. برای حفظ این مشتریان باید تمام تلاش خود را بکنید. برای این دسته از مشتریان خود می توانید کمپین ایجاد کرده و ایمیل های دارای پیشنهاد های رایگان برایشان ارسال کنید. این پیشنهاد ها و جوایز حتی اگر کوچک هم باشند، به دلیل اینکه رایگان هستند، می تواند مشتریان شما را غافلگیر کند.

توصیه های بیستکا در خصوص آموزش ایمیل مارکتینگ

شاید این تصور ایجاد شود که ایمیل مارکتینگ درآمد چندانی ندارد. مساله این است که برای عضویت در اکثر سایت ها و سرویس ها هر فردی حداقل یک آدرس ایمیل فعال دارد؛ پس می توان با کمی تغییرات در نوع بازرایابی ایمیلی و ارسال ایمیل های انبوه هدفمند و همچنین با کمترین هزینه، نتایج شگفت انگیزی را به دست آورد.

علاوه بر این که ایمیل های ارسالی باید هدفمند، شخصی سازی شده و بهینه برای هر پلتفرم سخت افزاری باشند، باید در یک کمپین تبلیغاتی ایمیل مارکتینگ، آیتم های جدید تست شوند و بهترین عنوان، موضوع و محتوا برای ایمیل های ارسالی انتخاب شود.

اگر از استراتژی های جدید برای ایمیل مارکتینگ استفاده کنید، بدون شک میزان موفقیت شما چندین برابر خواهد شد. ما توصیه می کنیم برای ارسال ایمیل تبلیغاتی، زمان را از دست ندهید و با کمک همین مقاله دست به کار شوید. با جست و جوی عبارت های “نرم افزار ارسال ایمیل انبوه رایگان”، “دانلود نرم افزار ایمیل مارکتینگ رایگان”، “سایت ارسال ایمیل انبوه رایگان”، “پنل ارسال ایمیل رایگان” یا “پنل ارسال ایمیل انبوه رایگان” می توانید به وب سایت ها و نرم افزارهایی دست یابید که به طور رایگان امکان راه اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ را برای شما فراهم می کنند.

پنل ایمیل مارکتینگ مانند میل چی، mailchimp ،mailerlite ،inbox ir ،convertkit، نیز گزینه مناسبی برای ارسال ایمیل انبوه تبلیغاتی به حساب می آیند. اگر شما وردپرس کار هستید یا وب سایت شما توسط وردپرس بالا آمده است، می توانید از طریق آموزش ایمیل مارکتینگ با وردپرس، پنل ایمیل مارکتینگ خود را به سادگی و بدون هیچ گونه هزینه ای، ایجاد کنید.

توصیه پایانی ما به شما: “ایمیل مارکتینگ را جدی بگیرید.”

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا