اینفلوئنسر کیست؟ اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ مشهورترین اینفلوئنسرهای ایرانی

اینفلوئنسر کیست؟ اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ مشهورترین اینفلوئنسرهای ایرانی
نوشته شده توسط : سارا واعظی

فهرست مطالب

امروزه که شبکه‌های اجتماعی به جز جدایی ناپذیر زندگی هر یک از ما بدل شده است مفاهیمی که در بطن این شبکه‌ها شکل گرفته‌اند نیز اهمیت بسیاری پیدا کرده‌اند. اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از فرزندان شبکه‌های اجتماعی هستند که هر روزه در حال گسترش است. بسیاری از ما این اینفلوئنسرها را دنبال می‌کنیم و از پیشنهادات آن‌ها برای خریدهای خود استفاده می‌کنیم. اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی به کمک افراد تأثیرگذار از جمله اصطلاحاتی است که طی سال‌های اخیر در کشور ما نیز مانند سایر نقاط جهان، فراگیر شده و شنیده می‌شود. با وجود اینکه اینفلوئنسر مارکتینگ به یک رسانه یا یک پلتفرم مشخص محدود نیست، اما بسیاری از مردم این مفهوم را بیشتر در فضای شبکه های اجتماعی می‌شناسند و به کار می‌برند. جالب اینجاست که حتی در میان انواع ابزارهای اجتماعی دیجیتال هم این مفهوم در کشور ما بیشتر با اینستاگرام عجین شده و کمتر اصطلاح اینفلوئنسر تلگرام یا وبلاگ نویس اینفلوئنسر را می‌شنویم و می‌خوانیم.

اما چه عاملی سبب ایجاد چنین اعتبار و محبوبیتی میان مخاطبان می‌شود؟ چرا کسب و کارها به سراغ اینفلوئنسرها می‌روند؟ اینفلوئنسر مارکتینگ دقیقا چیست؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید این مطلب تبلیغات بیستکا را دنبال کنید تا مرور کاملی بر این مبحث جذاب داشته باشیم.

اینفلوئنسر کیست؟

هر کس بتواند روی تصمیم و رفتار فرد دیگری تأثیر بگذارد، اینفلوئنسر (influencer) محسوب می‌شود. البته طبیعی است که وقتی در مقیاس تجاری و در فضای کسب و کار اصطلاح اینفلوئنسر را به کار می‌بریم، به کسانی توجه داریم که می‌توانند بر روی تصمیم و رفتار تعداد افراد بیشتری تأثیر بگذارند. در واقع Influencer فردی حقیقی یا حقوقی است که کسب و کار به چشم مشتری به او نگاه نمی‌کند؛ بلکه از او می‌خواهد در مورد برند یا محصولش، محتوا تولید کند یا آن را مستقیماً به مخاطبان خود توصیه کند و در مقابل، به نوعی این تأثیرگذاری را جبران می‌کند.

اینفلوئنسرها مورد اعتماد میلیون‌ها مخاطب هستند و به دلیل وجود همین مشتریان بالقوه مورد توجه کسب و کارها قرار می‌گیرند. فضای شبکه‌های اجتماعی فرصتی را برای افراد فراهم کرده تا برند شخصی خود را ایجاد کنند و مورد توجه میلیون‌ها کاربر دیگر قرار گیرند.

همانطور که گفتیم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اینفلوئنسرها اعتماد مخاطبان به آن‌هاست. اعتمادسازی کاری زمان‌بر است و برندها به سادگی نمی‌توانند این کار را انجام دهند اما این افراد تاثیرگذار به خوبی از عهده این کار برآمده‌اند. بیش از 90 درصد کاربران معتقدند اینفلوئنسرها تاثیر بسیار بالایی بر تصمیم‌گیری‌های آن‌ها دارند.

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ (influencer marketing)، پدیده تازه‌ای نیست؛ اما به یمن وجود شبکه‌های اجتماعی بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته‌اند. اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی به کمک افراد تاثیرگذار یکی از زیرمجموعه‌های ارتباطات بازاریابی یا Marketing Communications است. ارتباطات بازاریابی به معنای هر نوع استفاده‌ی آگاهانه یا ناآگاهانه از ابزارهای بازاریابی با هدف ارسال بهتر و دقیق‌تر پیام‌های کسب و کار برای مشتریان و دریافت بهتر بازخوردهای آنان است.

در اینفلوئنسر مارکتینگ یا تبلیغات اینفلوئنسر، کسب و کارها می‌کوشند افرادی را بیابند که بر تصمیم و رفتار مشتریانشان تأثیر می‌گذارند. سپس به کمک آن‌ها اطلاعات محصول خود یا هر نوع پیام دیگر را که می‌تواند منجر به رفتارهای مطلوب (مثلاً‌ خرید محصول یا ترویج یک رفتار فرهنگی) شود برای مخاطبان واقعی خود ارسال می‌کنند. بازاریابی توسط افراد تأثیرگذار در مجموعه‌ی روش‌های بازاریابی برونگرا قرار می‌گیرد. چون این کسب و کار است که گفتگو با مخاطب و مشتری بالقوه را آغاز می‌کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

در واقع اینفلوئنسر مارکتینگ ترکیبی از ابزارهای قدیمی و جدید بازاریابی است. همان ایده استفاده از افراد مشهور یا سلبریتی‌ها اما این بار با محتوایی متفاوت و مدرن که برای شبکه‌های اجتماعی و کمپین‌های تبلیغاتی طراحی شده است. اینفلوئنسر مارکتینگ تنها برای فروش مستقیم محصول نیست. شما باید صبر داشته باشید و مخاطبین را به آرامی با محصولات، صنعت و خدمات خود آشنا کنید و اجازه دهید شما را بشناسند نه اینکه مستقیما سراغ فروش محصولات خود بروید.

اینفلونسر مارکتینگ یا تبلیغات اینفلوئنسر قرار نیست جایگزین شبکه‌های اجتماعی یا کانتنت مارکتینگ شود بلکه به پشتوانه همان‌ها شکل گرفته است؛ هیچ فرزندی نمی‌تواند رگ و ریشه خود را از میان بردارد.

در سال 2017 صنعت اینفلوئنسر مارکتینگ 2 میلیارد دلار ارزش داشت اما این مبلغ تا سال 2020 به ارزشی بالغ بر 10 میلیارد دلار خواهد رسید.

اینفلوئنسر یا سلبریتی؟ مسئله این است

شاید این پرسش در ذهن شما شکل گرفته باشد که تفاوت اینفلوئنسر با سلبریتی چیست؟ سلبریتی‌ها بازیگر، خواننده، مدل یا … هستند که به واسطه شغل خود به محبوبیت دست پیدا کرده‌اند. اما این محبوبیت الزاما به معنای اعتماد مردم به آن‌ها نیست. خود شما تاکنون چند بار محصولی را فقط به این دلیل خریداری کرده‌اید که فلان یازیگر معروف در صفحه خود آن را تبلیغ کرده است؟

اینفلوئنسرها بر خلاف سلبریتی‌ها می‌توانند هر کسی و در هر مکانی باشند. بسیاری از آن‌ها زندگی شبیه هر یک از ما دارند و دغدغه‌های ما را نیز تجربه می‌کنند. همین شباهت و نزدیکی، آن‌ها را به افرادی اثرگذار و قابل اعتماد بدل کرده است. چیزی که بسیاری از سلبریتی‌ها به آن دست نیافته‌اند. از هر 10 نوجوان، 6 نفرشان پیشنهادات اینفلوئنسرها را بیشتر از سلبریتی‌ها قبول دارند. به نوعی می‌توان گفت سلبریتی‌ها دیگر اعتبار سابق را ندارند. 

اینفلوئنسرها برای دستیابی به برند شخصی خود به تنهایی تلاش کرده‌اند و هر یک از آن‌ها نماینده قشری از مردم هستند. همین عامل، سبب تمایز آن‌ها از سلبریتی‌ها می‌شود. 

اینفلوئنسر یا سلبریتی؟ مسئله این است

تبلیغات در اینستاگرام

اوایل سال 2018 اینستاگرام اعلام کرد که به 1 میلیارد کاربر فعال روزانه رسیده است و حالا روی 2 میلیارد نفر تمرکز کرده است. این کاربران هر روزه 9.5 میلیون عکس و ویدئو و 400 میلیون استوری را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند. آن‌ها 4.2 میلیارد پست را لایک می‌کنند که آمار بسیار چشم‌گیری است. تمامی این آمار برای تبلیغات در اینستاگرام قانع کننده است؛ اما اگر هنوز برای این کار متقاعد نشده‌اید پس نگاهی به نمودار زیر بیندازید. 

تبلیغات در اینستاگرام

همانطور که می‌بینید روند رشد کاربران از سال 2017 سریع‌تر شده و بدون شک این روند ادامه خواهد یافت.

اینستاگرام اکنون درکنار فیسبوک و یوتیوب جزو برترین پلتفرم های دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اجتماعی دنیا به شمار می‌آید و بسیار قدرتمند‌تر از توییتر و اسنپ چت عمل می‌کند.

استفاده از محتوای محصول محور و فرهنگ محور از جمله راه‌های تبلیغات در اینستاگرام هستند؛ اما یکی از بهترین راه‌ها، استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ برای تبلیغات در این شبکه اجتماعی است. 

البته این آمار نباید شما را از سایر پلتفرم‌ها و شبکه‌های ارتباطی غافل کند. چرا که اینفلوئنسر‌ها در سایر شبکه‌های اجتماعی نیز به همین شکل فعالیت قوی و مفید دارند. در ایران علاوه بر اینستاگرام می‌توانید از کانال‌های تلگرام، توییتر و سایت‌های اشتراک ویدیو مانند آپارات نیز استفاده کنید.

کسب و کارها و اینفلوئنسر مارکتینگ

این روز‌ها حدود 47 % از مردم قبل از خریدشان، سری به شبکه های اجتماعی می زنند. نکته جالب‌تر اینکه بیشتر کاربران به جای اینکه فقط به حرف دوستان‌شان گوش کنند و یا به صفحه برندها بروند و ببینند چه چیزی برای فروش دارند بیشتر تحت تاثیر افراد خاصی هستند که آن‌ها را به عنوان الگو برای خود انتخاب کرده‌اند و دوست دارند مثل آن‌ها لباس بپوشند یا از عطری که آن‌ها معرفی کرده‌اند استفاده کنند یا به رستورانی بروند که آنها می روند و… خلاصه همه جوره تحت تاثیر اینفلوئنسرهای شبکه های اجتماعی قرار دارند.

57 %از کمپین‌های بازاریابی مد و زیبایی توسط اینفلوئنسرها به اجرا در می‌آیند و این آمار، اهمیت همکاری با آن‌ها برای تبلیغات کسب و کارتان را نشان می‌دهد. اگر شما نیز در این زمینه فعالیت می‌کنید تبلیغات اینفلوئنسر در اینستاگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

اما این را هم بدانیم با بازار داغی که اینفلوئنسرهای پرطرفدار و میلیونی و یا سلبریتی‌ها دارند مشخصا هر کسب و کار و برند نوپایی نمی‌تواند به سراغ آن‌ها برود و از هزینه‌های چند ده میلیونی آن‌ها برای یک استوری یا یک پست بر بیاید؛ اینجاست که می‌توانید از میکرو اینفلوئنسرها کمک بگیرید. 

میکرو اینفلوئنسرها نه شبیه سلبریتی‌ها هستند و نه چهره‌های خیلی شناخته شده‌ و مشهوری هستند. آن‌ها افرادی هستند که در زمینه‌ای خاص تخصص دارند و به طور مرتب محتوایی جذاب و مخاطب پسند در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. بر خلاف اینفلوئنسرهای قدیمی تر، میکرو اینفلوئنسرها تعداد کمتری دنبال کننده دارند، معمولا بین هزار تا چند ده هزار نفر. اما قطعا می توانند تاثیر‌گذاری خودشان را داشته باشند.

با وجود اینکه کسب و کارها به خوبی می‌توانند از اعتبار و محبوبیت اینفلوئنسرها برای تبلیغات خود استفاده کنند اما چالش هایی نیز بر سر راه وجود دارد که کمی این کار را دشوار می‌کند. این چالش‌ها عبارتند از انتخاب اینفلوئنسر مناسب، نظارت بر قرارداد کمپین تبلیغاتی، محدودیت‌های زمانی برای کمپین و پرداخت به اینفلوئنسر. البته با یک برنامه ریزی مناسب به خوبی می‌توانید کمپین موفقی را به اجرا درآورید.

چالش‌های اینفلوئنسر مارکتینگ

چگونه از اینفلوئنسرها برای تبلیغات کمک بگیرید؟

فضای جذابی را برای آن‌ها فراهم کنید

اصلی‌ترین دلیل استفاده از اینفلوئنسرها تاثیرگذاری آن‌هاست. اما به نظر شما آن‌ها این تاثیرگذاری را مدیون چه چیزی هستند؟ بدون شک پست‌های زیبا و جذاب. بنابراین اگر می‌خواهید آن ها با اشتیاق تبلیغات مراسم یا محصول شما را انجام دهند حتما باید فضای جذابی را برای عکاسی آن‌ها فراهم کنید. هر چقدر که اهمیت بیشتری برای محیط عکاسی خود قائل باشید اینفلوئنسرها نیز با علاقه و اشتیاق بیشتری از شما تعریف و تمجید خواهند کرد. 

چگونه از اینفلوئنسرها برای تبلیغات کمک بگیرید؟

اینفلوئنسرها را با دقت انتخاب کنید

شما نمی‌توانید از هر اینفلوئنسری برای تبلیغات کمک بگیرید. تنها به دنبال اینفلوئنسرهایی باشید که مخاطبین شما فالوورهای آن‌ها هستند و زمینه پیج آن‌ها با فعالیت شما همخوانی دارد. برای این کار حتما باید فالوورهای آن‌ها را بررسی کنید و به فیک نبودن فالوورها نیز توجه داشته باشید. شما قرار است برای مشتریانی تبلیغ کنید که حضور خارجی دارند. 

برای انتخاب اینفلوئنسر مورد نظر می‌توانید از خود مخاطبان کمک بگیرید. با انجام یک نظر سنجی ساده اینفلوئنسر مورد علاقه آن‌ها را بشناسید و تبلیغات خود را به او بسپارید. سعی کنید بر روی تعداد خاصی از مخاطبین مورد نظر خود تاثیر بسیار عمیقی بگذارید. “کیفیت مهم تر از کمیت است.

در ضمن سعی نکنید از چندین اینفلوئنسر مختلف در یک کمپین استفاده کنید. بهتر است وقت و تمرکز خود را بر روی یک نفر قرار دهید و کمپین را با صبر بیشتری دنبال کنید.

ذهن‌ها را درگیر کنید

اگر می‌خواهید اینفلوئنسر مورد نظرتان را به مراسم خاصی دعوت کنید حتما از او بخواهید که قبل از شروع مراسم ذهن‌ فالوورها را درگیر خود کند. برای مثال از لحظات آماده شدن خود برای حضور در مراسم استوری بگذارد یا به فالوورها قول دهد در فلان ساعت منتظر لایو از این مهمانی باشند. این کار سبب اشتیاق مخاطبین برای دنبال کردن مراسم شما خواهد شد.

می‌خواهید اینفلوئنسر شوید؟

بودجه و استراتژی

اگر در فکر اینفلوئنسر شدن هستید پس باید وقت، هزینه و تلاش زیادی را به کار بگیرید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید و روی افراد زیادی اثرگذار باشید. حتما باید با برنامه‌ریزی عمل کنید و بودجه و استراتژی مشخصی داشته باشید. سعی کنید جزئی از خود مردم باشید و مسائل مشترک زندگی‌ها را به تصویر بکشید. در عین حال کاری متفاوت را انجام دهید تا دیده شوید. 

انتخاب شبکه اجتماعی مناسب

انتخاب شبکه‌ اجتماعی مناسب نیز در این کار اهمیت بالایی دارد. باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید در کدام شبکه اجتماعی اینفلوئنسر شوید؟ هر شبکه‌ای مخاطبین و استراتژی مخصوص به خود را دارد و شما باید بر اساس فعالیتی که می‌خواهید انجام دهید مناسب‌ترین شبکه را انتخاب کنید.

علاقه 

“هر سخن کز دل برآید لاجرم بر دل نشیند” اگر روی چیزی که به آن علاقه دارید تمرکز کنید؛ با عشق و اشتیاق بیشتری در پیج خود فعالیت می‌کنید. بدین ترتیب افراد بیشتری شما را دنبال خواهند کرد. 

تولید و ترویج محتوای مناسب

تولید محتوای مناسب و خوب بخش اعظم وقت شما را خواهد گرفت. اما مطمئن باشید به زحمت و دردسرش می ارزد. در ضمن روی ترویج این محتوا نیز تمرکز کنید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. اگر تولید محتوا 20% وقت شما را بگیرد ترویج آن باید 80% زمان را از آن خود کند.

تعامل و ارتباط

حتما با مخاطب خود تعامل داشته باشید. هر قدر ارتباط بیشتری با مخاطبان داشته باشید بهتر می‌توانید اعتماد آن‌ها را جلب کنید. همچنین اگر می‌توانید با دیگر اینفلوئنسرها در ارتباط باشید و با آن‌ها همکاری کنید. این کار مخاطبین آن‌ها را نیز به سمت شما خواهد کشید. 

می‌خواهید اینفلوئنسر شوید؟

مشهورترین اینفلوئنسرهای ایرانی

چند وقتی است که اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران بسیار مورد توجه قرار گرفته است و عده‌ای موفق شده‌اند مخاطبان بسیاری را برای خود دست و پا کنند. در کشور ما اینستاگرام قطب اینفلوئنسر‌ها است. اینفلوئنسرهای ایرانی در هر زمینه‌ای فعالیت می‌کنند. از مد و پوشاک گرفته تا محتوای طنز و سرگرمی. این موضوع آنقدر گسترش پیدا کرده است که وب سایت‌هایی سعی کرده‌اند این افراد را ساماندهی کنند. در ادامه با 7 نفر از مشهورترین اینفلوئنسرهای ایرانی آشنا می‌شوید.

صدف بیوتی   Sadafbeauty

صدف بیوتی در زمینه آرایش و زیبایی فعالیت می‌کند و با 1.7 میلیون فالوور یکی از تاثیرگذارترین اینفلوئنسرهای ایرانی به شمار می‌آید. به جرأت می توان صدف بیوتی را یکی از موفق‌ترین زنان ایرانی در عرصه آرایش و زیبایی دانست. این بلاگر مشهور ایرانی توانسته است با انتشار ویدیوهای آموزشی در رابطه با آرایش، ماسک صورت و دیگر مطالب مربوط به حوزه زیبایی در پیج اینستاگرام خود، توجهات بسیار زیادی را نسبت به خود جلب کند.

صدف بیوتی   Sadafbeauty

شبنم شاهرخی   Shabnamshahrokhi

صفحه اینستاگرام دختری با ظاهر شرقی که مشغول تمرینات ورزشی خیلی سخت است، توجهات بسیاری را به خود جلب می‌کند. شبنم شاهرخی قهرمان جهانى و دارای مدال نقره جهانی در رشته ورزشی كيك بوكسينگ سازمان «ايسكا» در كشور پرتغال است و همچنین سال 2015 موفق به كسب مدال نقره در مسابقات جهانى هنرهاى رزمى تركيبى در كشور اسپانيا شد. شبنم شاهرخی تبلیغات کمی در صفحه خود انجام می‌دهد اما اینفلوئنسر تاثیر گذاری به شمار می‌آید. فعالیت اصلی پیج او در زمینه سبک زندگی است.

شبنم شاهرخی   Shabnamshahrokhi

محمدامین کریم پور  mohamadaminkarimpor

ویدیوهای طنر 15 ثانیه‌ای محمد امین به فیلم های حرفه‌ای طنز یک دقیقه‌ای تبدیل شد و رفته رفته با 3.1 میلیون فالوور به شهرت فراوانی دست یافته است. او حالا با داشتن تعداد بالایی از فالوورها، تبلیغات حرفه ای نیز انجام می دهد، برای تبلیغات سناریو می‌نویسید، خودش بازی می‌کند و فیلم می‌گیرد و بدین ترتیب میلیون‌ها تومان درآمد دارد.

محمدامین کریم پور  mohamadaminkarimpor

عرفان علیرضایی   erfanalirezaei

او نیز مانند محمدامین کریم پور با ویدئوهای 15 ثانیه‌ای شروع کرد و حالا به یکی از بهترین اینفلوئنسرهای اینستاگرام بدل شده است. زمینه فعالیت پیج عرفان نیز ویدئوهای طنز است. 

عرفان علیرضایی   erfanalirezaei

میلاد قاسمی خواه   mialad_khahhh

میلاد قاسمی خواه یکی دیگر از کمدین‌های اینستاگرام است. میلاد با ویدئوهای طنز خود موفق شده‌ است بیش از 2 میلیون دنبال ‌کننده داشته باشد و در شمار اینفلوئنسرهای موفق ایرانی قرار گیرد.

میلاد قاسمی خواه   mialad_khahhh

نعیمه     mrs.giahi

نعیمه یکی از استایلیست‌های موفق ایرانی است که با حجاب کامل در اینستاگرام فعالیت می‌کند و از جمله دیزاینرهای موفق به شمار می‌آید. همچنین از جمله اینفلوئنسرهای موفق ایرانی به شمار می‌آید. 

نعیمه     mrs.giahi

پانیذ اسماعیلی   panizesmaili7276

این صفحه در زمینه سبک زندگی کودک فعالیت می‌کند و برای بسیاری از افرادی که فرزند دارند جذاب است. پانیذ و مادرش محبوبیت بالایی در اینستاگرام پیدا کرده‌اند. 

پانیذ اسماعیلی   panizesmaili7276

 

با گذشت زمان، اینترنت در حال تغییر به سمتی است که هر موضوعی مخاطبین خاص خود را دارد و در بین این موضوعات تعداد خاصی از اینفلوئنسرها وجود دارند که رهبری این گروه از مردم را بر عهده گرفته اند. آینده از آن میکرو اینفلوئنسرها است. کسانی که بیشتر همرنگ مردم عادی هستند و مردم حس می‌کنند هر حرفی که از این افراد بشنوند یا ببینند واقعی است و راحت‌تر می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

تبلیغات در تلگرام بیستکا 

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا