تبلیغات خلاقانه و آموزش تبلیغات هوشمند اینترنتی

تبلیغات خلاقانه اصول تبلیغات - آموزش تبلیغات هوشمند اینترنتی
نوشته شده توسط : Mahdie Ahmadi

فهرست مطالب

اگر از متخصصان کسب و کارها کلید موفقیت در تبلیغاتشان را بپرسید به احتمال زیاد جواب استفان وگل (Stephan Vogel) مدیر اجرایی خلاق آلمانی شرکت Ogilvy & Mather را می شنوید: “هیچ چیزی موٍثرتر از تبلیغات خلاقانه نیست؛ تبلیغات خلاقانه در ذهن ها بیشتر می ماند و اثربخشی بیشتری را به دنبال دارد. با استفاده از تبلیغات خلاق، شرکت ها می توانند با هزینه های رسانه ای کمتری کار کنند و به سرعت طرفداران خود را پیدا کنند.”

سوال مهم این است که آیا تاثیر تبلیغات خلاقانه بر خرید افراد نسبت به تبلیغ ساده، که در آن بر ویژگی های محصول تاکید می شود، بیشتر است؟ آزمایش های متعدد نشان می شدهند که پیام های خلاقانه توجه بیشتری را به سمت خود جلب می کند و سبب ایجاد نگرش مثبت به محصول عرضه شده در بازار می شوند، اما هیچ شواهدی مبنی بر چگونگی تاثیر این این پیام ها بر رفتار خریدار وجود ندارد. در حقیقت، تحقیقات تجربی کمیاب در رابطه با پیوند پیام های خلاقانه با درآمد واقعی فروش وجود دارد. 

تحقیقات انجام شده در زمینه کالاهای مصرفی رقابتی در کشور آلمان نشان می دهد که کمپین های تبلیغاتی خلاقانه بسیار موثر عمل کرده اند و برخی از ابعاد خلاقیت در تاثیر رفتارهای خرید اثرگذارتر می باشند؛ این در حالی است که بسیاری از شرکت ها بر ابعاد اشتباه در کمپین های تبلیغاتی خود تمرکز کرده اند. در ادامه این مقاله از وبلاگ تبلیغات بیستکا، به بررسی بعد های خلاقیت در تبلیغات، ایده های تبلیغاتی اثرگذار و همچنین جدیدترین تبلیغات خلاقانه دنیا خواهیم پرداخت. 

خلاقیت در تبلیغات چیست؟

در مقالات روانشناسی اجتماعی و آموزشی، خلاقیت به معنای تفکر واگرا یعنی توانایی یافتن راه حل های غیر عادی و غیر آشکار برای حل یک مشکل معنا می شود. رابرت اسمیت (Robert Smith)، پژوهشگر دانشگاه ایندیا، به همراه دانشجویان خود خلاقیت را اینگونه تعریف می کنند: “خلاقیت یعنی میزانی از عناصر که در تبلیغات متفاوت، جدید، غیر معمول، اصیل، منحصربفرد و … باشند.” وی با اندازه گیری خلاقیت با استفاده از ویژگی های مرتبط با محتوای تبلیغاتی، پنج بعد را برای داشتن تبلیغات خلاقانه شناسایی کرد که در ادامه این پنج بعد را بررسی می کنیم.

اصالت در تبلیغات خلاقانه

اصالت در یک آگهی تبلیغاتی بدین معنی است که چه میزان از عناصر آن نادر و تعجب آور هستند و یا اینکه از مرز آشکارا بودن و بدیهیات عبور می کنند. در واقع بر ایده ها یا ویژگی های منحصربفرد متمرکز است. آگهی ها می توانند از هنجارها یا تجربیات با استفاده از ابزارهای کلامی یا بصری منحصر بفرد منشعب شوند. تبلیغات کارخانه شادی برند کوکاکولا نشان دهنده تجسم شگفت انگیز از داخل ماشین فروش (Vending Machine)، یکی از نمونه های موفق از کمپین های تبلیغاتی در بعد اصالت است.

اصالت در تبلیغات خلاقانه

 

انعطاف در تبلیغات خلاقانه

در این بعد باید تفکراتمان را متفاوت کنیم و از سوی دیگری به مسائل توجه کنیم. تبلیغ منعطف، تبلیغی است که محصول را به طیف وسیعی از ایده ها یا کاربردهایش مرتبط کند. از نمونه های این تبلیغ می توان به تبلیغات قهوه در آلمان اشاره کرد. این تبلیغ نشان می دهد که یک مرد با چالش های مختلف زندگی مانند شستن ظرف ها، دوختن یک دکمه روی ژاکت، خردکردن پیاز و ساخت یک تخت روبرو شده است؛ در حالی که گروهی از خانم ها از نوشیدن قهوه در کنار یکدیگر لذت می برند. رفع خستگی و ایجاد نشاط با نوشیدن قهوه مسئله ای است که در این تبلیغ به شکلی متفاوت بیان شده است.

انعطاف در تبلیغات خلاقانه، تبلیغات قهوه جاکوبز، زمانی برای صحبت کردن

جزئیات در تبلیغات خلاقانه

بسیاری از تبلیغات شامل جزئیاتی غیر منتظره و یا ایده های ساده ای هستند که برای پیچیده تر شدن استفاده می شوند. تبلیغ ماست میوه ای Ehrmann در کشور آلمان، نمونه خوبی از این مدل تبلیغات است که در آن برای تبلیغ ماست توت فرنگی زبان را به شکل این میوه به تصویر کشیده است. البته نسخه های دیگری نیز برای سایر طعم ها ساخته شده است.

جزییات در تبلیغات خلاقانه، تبلیغات ماست میوه ای

 ترکیب در تبلیغات خلاقانه

این بعد از ایده های تبلیغاتی خلاقانه و اثرگذار به ترکیب کردن موضوعات نامرتبط با هم اشاره دارد. تبلیغ آدامس های طعم دار Juicy Fruit Squish از نمونه های خوب در این زمینه است. در این تبلیغ از آدامس و خرگوش استفاده شده است که ترکیبی نامرتبط به شمار می آید. در این آگهی، دندان خرگوش ها پس از خوردن میوه به آدامس های طعم دار میوه ای تبدیل می شود.

ترکیب در تبلیغات خلاقانه، تبلیغ آدامس میوه ای

 ارزش هنری در تبلیغات خلاقانه

اغلب شرکت ها تصور می کنند که خلاقانه ترین تبلیغات دنیا تبلیغاتی هستند که از سطح بالایی از خلاقیت در هنر برخوردارند؛ یعنی تبلیغاتی که دارای کیفیت تولید بالا، گفتگوی هوشمندانه، پالت رنگ اصیل و موسیقی به یادماندنی هستند. در نتیجه چنین تبلیغاتی، مصرف کنندگان آن را نه یک تبلیغ مستقیم برای فروش آشکار محصول؛ بلکه اغلب آن را قطعه ای هنری می دانند. 

بررسی ها نشان داده است که لزوما این بعد از خلاقیت، برای یک تبلیغ کافی نیست و سایر ابعاد به ویژه بعد جزئیات از اهمیت بالایی برخوردارند و می توانند بر نتیجه فروش اثر چشم گیری داشته باشند.

از جمله نمونه های موفق این تبلیغ می توان به تبلیغ Danone’s Fantasia Yogurt اشاره کرد. این تبلیغ زنی را به تصویر می کشد که بر روی گلبرگی روی دریایی از ماست شناور است. در اطراف او گل هایی پر از میوه وجود دارد که با اشاره به هر یک، داخل دریا می ریزند و طعم ماست را تغییر می دهند.

ارزش هنری در تبلیغات خلاقانه، تبلیغات ماست میوه ای

اگر چه تمامی این پنج بعد ذکر شده تاثیر مثبتی بر فروش می گذارند؛ اما نسبت اثرگذاری آن ها یکسان نیست. طبق تحقیقات صورت گرفته در یک گروه از مشتریان، ترتیب اثرگذاری ایده های تبلیغاتی به شرح زیر است:

جزئیات، قدرتمندترین بعد تبلیغات اثرگذار هستند و بعد از آن ارزش هنری، اصالت، انعطاف و ترکیب به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار می گیرند. ترکیب اصالت و جزئیات ترکیبی بسیار قوی است که در خلاقانه ترین تبلیغات دنیا شاهد آن هستیم.

اندازه گیری اثرگذاری کمپین تبلیغاتی

برای اندازه گیری خلاقیت در تبلیغات، مجموعه سوالاتی مطرح شده است. بر اساس تحقیقات Robert Smith از مشتریان خود بخواهید که از نظر ابعاد پنج گانه، به تبلیغات شما در مقیاس 1 تا 7 نمره دهند. میانگین نمرات هر بعد، امتیاز کلی خلاقیت کمپین تبلیغاتی شما را نشان می دهد. با مقایسه نمرات کمپین های مختلف و تجزیه و تحلیل بودجه و فروش می توانید توانایی پیش بینی اثربخشی تبلیغات خلاقانه و سرمایه گذاری های دقیق تر خود را بهبود ببخشید. در ادامه سوالات مربوط به هر بعد را ارائه خواهیم کرد:

سوالات مرتبط با اصالت در تبلیغات خلاقانه

1 ) آیا تبلیغ، خارج از مسائل بدیهی است؟

2 ) آیا تبلیغ، دور از تفکر کلیشه ای است؟

3 ) آیا تبلیغ منحصر بفرد است؟

سوالات مرتبط با انعطاف در تبلیغات خلاقانه

1 ) آیا تبلیغ، حاوی ایده هایی است که از یک موضوع به سوی دیگر حرکت می کنند؟

2 ) آیا تبلیغ، شامل ایده های مختلفی است؟

3 ) آیا تبلیغ، از یک ایده به ایده دیگر تغییر می کند؟

سوالات مرتبط با جزئیات در تبلیغات خلاقانه

1 ) آیا تبلیغ، جزئیات زیادی دارد؟

2 ) آیا تبلیغ، ایده های بنیادین را به سمت پیچیده شدن توسعه می دهد؟

3 ) آیا تبلیغ، دارای جزئیات بیش از حد انتظار است؟

سوالات مرتبط با ترکیب در تبلیغات خلاقانه

1 ) آیا تبلیغ، دو موضوع بی ربط را به هم مرتبط می کند؟

2 ) آیا تبلیغ، ارتباطات غیر معمول را نمایش می دهد؟

3 ) آیا تبلیغ، آیتم های غیر معمول را با هم ترکیب می کند؟

سوالات مرتبط با ارزش هنری در تبلیغات خلاقانه

1 ) آیا تبلیغ، از نظر بصری یا کلامی متمایز است؟

2 ) آیا تبلیغ، به صورت بصری یا کلامی به زندگی روزمره مرتبط می شود؟

3 ) آیا تبلیغ، در تولید خود هنری است؟

کمپین تبلیغاتی یا استراتژی بازاریابی بدون خلاقیت مانند یک وبسایت تجارت الکترونیک بدون دروازه پرداخت یا کار بدون حقوق است. تبلیغات به تنهایی موثر نیستند مگر اینکه جذاب باشند و این جذابیت زمانی جاصل می شود که خلاقیت وجود داشته باشد. امروزه بازاریابی یا تبلیغات دیجیتال، بیشتر در رابطه با SEO, SEM,PPC, و SMO می باشند. با چنین رویکردی خلاقیت و نوآوری از بین می رود. اینگونه استراتژی های تولید ترافیک، فقط افراد را به سمت شما می کشاند و زمانی که شما نتوانید آن ها را قانع کنید و به مشتریان خود بدل کنید عملا منابع با ارزشی چون پول و زمان خود را هدر داده اید. بنابراین مهم ترین مسئله ای که باعث می شود مخاطبان به محصول یا خدمت شما توجه بیشتری نمایند، خلاقیت در تبلیغات می باشد. 

نمونه هایی از خلاقانه ترین تبلیغات دنیا

با توجه به دنیای رقابتی، امروزه تمامی کسب و کارها در تلاش اند تا آگهی های تبلیغاتی خلاقانه ای را برای محصولات خود عرضه کنند و در عرصه تبلیغات یکه تاز میدان باشند. در ادامه نمونه هایی از طرح های تبلیغاتی خلاقانه از برندهای متفاوت را به شما ارائه خواهیم کرد.

1) دو عکس زیر نمونه ای از تبلیغات خلاقانه رستوران است. توجه به جزئیات و مرتبط کردن مسائل مختلف با هم در هر دوی این تبلیغات به وضوح قابل مشاهده است.

تبلیغات خلاقانه رستوران

2)  تبلیغ کرم شب نیوآ

تبلیغ کرم شب نیوآ، تبلیغات بیستکا

 

3) تبلیغ آبنبات Chupa Chups

تبلیغ آبنبات Chupa Chups

 

4) تبلیغ نخ دندان

تبلیغ نخ دندان

 

5) تبلیغ فولکس واگن، پارکینگ دقیق

تبلیغات فولکس واگن، تبلیغات بیستکا

 

6) تبلیغ fedex شرکت پست آمریکایی

تبلیغ fedex

 

7) تبلیغ کرم ضد چروک مردانه نیوآ

تبلیغات کرم مردان نیوآ برای رفع چروک، تبلیغات بیستکا

 

8) دو عکس زیر مربوط به تبلیغات خلاقانه بیمه می باشد. تصویر سمت راست تبلیغ خلاقانه بیمه HSBC و تصویر سمت چپ تبلیغ بیمه EBT را نشان می دهد. این دو از جدیدترین نمونه های طرح های تبلیغاتی خلاقانه به شمار می آیند.

تبلیغات خلاقانه بیمه

توصیه های بیستکایی در تبلیغات خلاقانه

داشتن خلاقیت در تبلیغات تصادفی نیست و برای خلق آن، قبل از هر چیز باید درک درستی از خلاقیت داشته باشید. در این مقاله از وبلاگ تبلیغات بیستکا، ابعاد اصلی خلاقیت در تبلیغ به همراه نمونه هایی از جدیدترین تبلیغات خلاقانه معرفی شدند تا بتوانید از آن ها در تبلیغات خود استفاده کنید. در کنار مهم بودن تصاویر، متن تبلیغات خلاقانه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بنابراین باید اصول خود را داشته باشید.

  • به مسائل از زاویه دید دیگری نگاه کنید
  • از محیط اطراف خود استفاده کنید
  • ترکیب رنگ های منحصربفردی را به کار ببرید
  • بین موضوعات نامرتبط ارتباط برقرار کنید
  • و …

همچنین می توانید از نمونه های خلاقانه ترین تبلیغات دنیا در حوزه کسب و کار خود ایده بگیرید. همواره تلاش کنید اصالت را در طرح های تبلیغاتی خود بگنجانید. از اثرگذاری متن ها در کنار تصاویر غافل نشوید و سعی کنید که از متن تبلیغات خلاقانه کوتاه ولی تاثیرگذار استفاده کنید. 

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا