تبلیغات مینیمال چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ 12 تبلیغ موفق با سبک مینیمال

تبلیغات مینیمال چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ 12 تبلیغ موفق با سبک مینیمال
نوشته شده توسط : سارا واعظی

فهرست مطالب

“رسوندن لیلی به مجنون کار ماست.” این جمله و جملات مشابه آن، این روزها زیاد در سطح شهر تهران به چشم می‌خورند. این کمپین تبلیغاتی تپ‌سی به خوبی توجه شما را در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها به خود جلب‌ می‌کند. اما فکر کرده‌اید که دلیل این جلب توجه چیست؟

سادگی، سادگی و سادگی. این نکته بیشترین چیزی است که در یک تبلیغ مینیمال به چشم می‌خورد. مخاطبین تبلیغات مینیمال تمام تمرکز خود را روی پیام اصلی تبلیغ می‌گذارند و این موضوع اثر گذاری تبلیغ را تا حد چشمگیری بالا می‌برد. در واقع این سبک از تبلیغات را می‌توان در یک جمله تعریف کرد: “زیبایی در سادگی است.”

اگر به دنبال راهی هستید تا در بازار پر تب و تاب تبلیغات، خودی نشان دهید و در ذهن‌ها نقش ببندید پس باید با تبلیغات مینیمال آشنا شوید. تبلیغات مینیمال روی مهم‌ترین و با ارزش‌ترین بخش‌ها برای طراحی تمرکز می‌کند و این یعنی بیرون کشیدن عناصر غیر ضروری بدون اینکه به هدف اصلی تبلیغ خدشه‌ای وارد شود. اما تبلیغات مینیمال چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد و چه تبلیغاتی با این سبک موفق شده‌اند؟ 

تبلیغات مینیمال چیست؟

ساده‌گرایی یا مینیمالیسم (Minimalism) یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی بنیان گذاشته‌ است. مینیمالیسم در هنرهای تجسمی، ادبیات، موسیقی و امروزه در تبلیغات بسیار به چشم می‌خورد. در واقع تبلیغات مینیمال با صرف کمترین محتوا، بیشترین اثرگذاری را خلق می‌کند.

سبک مینیمالیسم در دهه 1960 میلادی طی جنبشی هنری آغاز شد. اگر چه تب و تاب آن در آثار هنری و مجسمه‌سازی بعد از چند دهه فرونشست اما در زمینه‌های خلاقیت و تبلیغات همچنان پرطرفدار است. اکثر اوقات ثابت شده است که طرح‌های مینیمال به‌یادماندنی‌تر هستند زیرا توجه بینندگان را به یک تصویر یا نوشته کلیدی جلب می‌کنند. در این سبک از اشکال هندسی و خطوط ساده استفاده شده است. هرچه طرح ساده‌تر باشد، بیننده زمان کمتری را صرف توجه به جزئیات یک طرح می‌کند و تمام فکر وی روی همان طرح ساده و کلیدی متمرکز می‌شود.

تبلیغات مینیمال چیست؟

حتما شما هم تا به حال در یک فروشگاه برای خرید محصول مورد نظرتان از میان ده‌ها محصول متقاوت و جذاب سردرگم بوده‌اید. مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب یک محصول از نظر شما چیست؟ قیمت؟ راحتی استفاده؟ کیفیت؟ تمامی این موارد نیاز شما به شمار می‌آیند و شما در نهایت محصولی را انتخاب می‌کنید که به خوبی می‌تواند این نیازها را بر طرف سازد. 

بازاریابی مینیمال راهی عالی برای خلق محتوایی یکپارچه، بدون از دست رفتن بودجه تبلیغاتی شماست. صرف هزینه‌های بالا برای تبلیغات یک کار ریسکی به شمار می‌آید و اگر بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب صورت گیرد می‌تواند به کسب و کار شما آسیب برساند. کسب و کارهای کوچک و نوپا توان رقابت با تبلیغات میلیون دلاری تلویزیونی و مجلات مشهور را ندارند؛ اینجاست که ارزش تبلیغات مینیمال احساس می‌شود. تبلیغات تلگرام بیستکا 

برای ساخت تبلیغات مینیمال خود حتما باید نیاز مشتریان خود را در نظر بگیرید. مشتری برای رفع نیاز خود از محصول شما استفاده می‌کند و اگر شما سعی در رفع این نیاز نداشته باشید مطمئن باشید رقبا، میدان رقابت را از آن خود می‌کنند. 

یکی دیگر از نکاتی که در تبلیغات مینیمال اهمیت دارد اعتماد سازی برای مخاطبین است. مخاطب اگر به شما اعتماد کند بدون شک به مشتری دائمی شما بدل می‌شود. از آنجایی که تبلیغات مینیمال در اوج سادگی طراحی می‌شوند در شکل‌گیری حس اعتماد کمک بسیاری به شما خواهند کرد. 

داستان سرایی نکته دیگری است که باید در تبلیغات مینیمال به آن توجه کنید. به تصویر کشیدن یک داستان کوتاه به خوبی می‌تواند روی ارتباط شما با مخاطب اثرگذار باشد به شرط آنکه داستان را به خوبی برای مخاطب خود روایت کنید. مثلا داستان شما می‌تواند نحوه شکل گیری برندتان را بازگو کند یا اینکه نشان دهد ایده محصول از کجا به ذهنتان رسید و یا محصول چگونه می‌تواند زندگی مخاطب را تغییر دهد. پس از انتخاب داستان خود به دنبال نحوه تعریف کردن آن باشید. هر چه ساده‌تر تعریف کنید، مخاطبین بیشتری را به سمت خود می‌کشانید. 

همانطور که تا اینجا بارها به آن اشاره کردیم در تبلیغات مینیمال اصل بر سادگی است. برای مثال چهار تبلیغ زیر را در نظر بگیرید. هر چهار تصویر سعی در تبلیغ محتوایی یکسان دارند اما به شکلی متفاوت بیان شده‌اند. از نظر شما کدام یک بیشترین توجه را به سمت خود جلب می‌کند. 

تصویر بالا و سمت راست در ساده ترین شکل ممکن می‌تواند توجه شما را به سمت خود جلب و با سه کلمه پیام اصلی تبلیغ را به شما منتقل کند. همانطور که می‌بینید لزومی ندارد که از فونت‌های عجیب و خیلی بزرگ یا خیلی کوچک استفاده کنید

تبلیغات مینیمال چیست؟

ویژگی‌های تبلیغات مینیمال

قابل تشخیص بودن

استفاده از طراحی‌های مینیمال فقط در تبلیغات به کار نمی‌آیند. لوگوهای برندهای مشهوری همچون اپل و استارباکس نیز با استفاده از طراحی‌های مینیمال به خوبی در ذهن مشتریان شکل گرفته‌اند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک کسب و کار شناخته شدن است. ایجاد هویت برای برند با استفاده از طراحی‌های ساده بسیار راحت‌تر از قبل شده‌ است. هر قدر که طراحی‌ها پیچیده‌تر باشند؛ درک و برقراری ارتباط با آن‌ها نیز مشکل‌تر می‌شود. آژانس‌های تبلیغاتی اغلب محتوای مورد نظر برای تبلیغات را چندین بار از صافی عبور می‌دهند و با بکارگیری عناصر اصلی اثر گذاری تبلیغات را بالا می‌برند.  تبلیغات چیست؟

قابل تشخیص بودن در تبلیغات مینیمال

سبک مینیمال کمبود چیزی نیست بلکه بهترین و مناسب‌ترین اندازه ممکن از هر چیزی است. عناصر طراحی مینیمال شامل تضاد، فضای خالی، برجستگی بصری، تایپوگرافی و استفاده درست از رنگ‌هاست. 

تضاد

تبلیغات مینیمال روی تضاد بالا میان عناصر موجود در تبلیغات تمرکز می‌کند. درست مثل همان چیزی که در نماد یین و یانگ به چشم می‌خورد. تضاد میان خوبی و بدی و بیان عدم وجود خوبی یا بدی مطلق با استفاده از دو رنگ متضاد یعنی سفید و مشکی. نوشته‌های بزرگ و کوچک، فضای خالی و المان‌های تنها همگی در ایجاد تضاد در تبلیغات مینیمال موثرند.

تضاد در تبلیغات مینیمال

رنگ

شاید تا اینجا به این نتیجه رسیده باشید که تبلیغات مینیمال باید فقط دو رنگ داشته باشد اما به هیچ وجه اینطور نیست. هر چند استفاده از پالت رنگ محدود برای سبک مینیمال انتخاب مناسب‌تری است اما شما می‌توانید از چند رنگ متفاوت برای ایجاد جذابیت بصری و جلب توجه استفاده کنید به شرط آنکه عناصر اضافی را کاملا از میان بردارید و رنگ‌های هماهنگ را انتخاب کنید.

رنگ در تبلیغات مینیمال

فضای خالی

فضای خالی سفید نقش مهمی در شکل‌گیری تبلیغات مینیمال دارد. وجود این فضای خالی به بهتر دیده شدن تبلیغات شما کمک بسیاری خواهد کرد. در واقع شما با این کار فضایی برای نفس کشیدن در اختیار تبلیغات خود قرار می‌دهید.

فضای خالی در تبلیغات مینیمال

برجستگی بصری

به هنگام طراحی برای تبلیغات مینیمال باید حداقل یک عنصر برجسته را در نظر داشته باشید. مخاطبین شما باید یک نقطه کانونی را در تبلیغات شما مشاهده کنند. استفاده از یک تصویر زمینه ساده بدون وجود هیچ عامل مزاحم و یا طرح و نقش اضافی که تمرکز روی المان اصلی را کم ‌می‌کند؛ اهمیت بسیاری دارد.

برجستگی بصری در تبلیغات مینیمال

تایپوگرافی

از فونتی برای نوشتن تبلیغات خود استفاده کنید که ساده و واضح باشد و به راحتی دیده شود. مهم‌ترین چیزی که باید در این بخش به آن توجه کنید سایز و اندازه کاراکترها و نحوه کنار هم قرار گرفتن آن‌ها است. 

تایپوگرافی در تبلیغات مینیمال

مشهورترین تبلیغات مینیمال

1 ) Stronger Marriage

اگر می‌خواهید ازدواج خوبی داشته باشید، هر دو باید برای آن تلاش کنید.

مشهورترین تبلیغات مینیمال

2 ) KitKat

با کیت کت یک توقف کوتاه به زندگی خود بدهید.

تبلیغات مینیمال کیت کت

3 ) FedEx

با FedEx مرسوله خود را به راحتی به هر جای دنیا ارسال کنید.

تبلیغات مینیمال فدکس

4 ) Volkswagen

دقیق پارک کنید. این تبلیغ برای امکان دستیار پارک ماشین‌های فولکس واگن طراحی شده است.

تبلیغات مینیمال فولکس واگن

5 ) Ford

شهر در دستان شماست.

تبلیغات مینیمال فورد

6 ) Mini Cooper

مینی کوپر طراحی شده برای هر محیطی

تبلیغات مینیمال مینی کوپر

7 ) Berger

به رنگ طبیعت باشید.

تبلیغات مینیمال برگر

8 ) Faber-Castell

همان رنگی که می‌خواهید.

تبلیغات مینیمال فابر کاستل

9 ) تپ سی

تبلیغات مینیمال تپ سی

10 ) بانک ملت

اینترنت بانک، جایگزین سفرهای درون شهری

تبلیغات مینیمال بانک ملت

11 ) اسنپ فود

دیگه لازم نیست برای سفارش غذا زنگ بزنی.

تبلیغات مینیمال اسنپ فود

12 ) پلاک

درخواست سرویس به صورت آنلاین مانند نظافت منزل،خشکشویی، کارواش ،سرویس خودرو، درخواست خدمات ساختمانی، خدمات الکتریکی، باربری، قالیشویی، باغبانی، آزمایش

تبلیغات مینیمال پلاک

 

در صورتی که در یک طرح تبلیغاتی، قواعد ذکر شده را به خوبی رعایت کنیم و پیام برند را به درستی به مخاطب القا کنیم، علاوه بر اینکه ارتباط خوبی بین برند و مخاطب ایجاد شده، تبلیغ ما در ذهن مخاطب به خوبی نقش بسته و به محض اینکه با همان لحن و زبان قبلی تبلیغ جدیدی را اجرا کنیم، مخاطب ما را به سرعت به یاد می‌آورد. این جمله از لئوناردو داوینچی به خوبی ارزش سادگی را نشان می‌دهد: “سادگی، نهایت پیچیدگی است.” 

bistka.com

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا