تولید محتوا چیست؟ آموزش تولید محتوا و هزینه سئو و تولید محتوا

تولید محتوا چیست؟ آموزش تولید محتوا و هزینه سئو و تولید محتوا
نوشته شده توسط : سارا واعظی

فهرست مطالب

امروزه در دیجیتال مارکتینگ، تمرکز روی سئو و تولید محتوای با کیفیت بیشتر از هر چیز دیگری است. تولید محتوای با کیفیت باعث می شود که رتبه وبسایت شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. به همین دلیل اکثر مدیران وبسایت‌ها یکی از بخش‌های خود را به تولید محتوا اختصاص داده‌اند و سعی می‌کنند که بلاگ نویسان با تجربه‌ای را در این زمینه استخدام کنند. نوشتن، آن هم درست و جذاب؛ به یک باره اتفاق نمی افتد. جریانی است که به تدریج شکل می گیرد و نیازمند تکرار و تمرین مداوم است.

یک وبسایت یا یک پروفایل شبکه اجتماعی مثل پیج اینستاگرام یا کانال تلگرام زمانی به نهایت بازدهی خود می‌رسد که بتواند مخاطبان را همیشه علاقمند نگاه دارد. قطعا اگر برنامه‌ای برای ساخت محتوا نداشته باشیم هم خودمان خسته می‌شویم و هم کاربرانمان. قرار نیست با محتوای تکراری کاربران خود را کلافه کنیم و با دست خودمان آن‌ها را تحویل رقبایمان بدهیم! شک نکنید رقبای شما برای ربودن گوی سبقت هیچ فرصتی را از دست نمی‌دهند. 

فرآیند تولید محتوا چندان پیچیده نیست و با رعایت اصول و ساختارهای آن، به سادگی می‌توانید محتوایی تولید کنید که هم مورد پسند کاربران باشد و هم مورد پسند موتورهای جستجو برای نمایش به کاربران.

فرآیند تولید محتوا

محتوا و تولید محتوا چیست؟

محتوا در واقع به واحد های مجزای اطلاعاتی گفته می‌شود که به صورت الکترونیکی مشاهده گردیده و قابل مدیریت باشد. محتوا می‌تواند در قالب یک صفحه وب، یک فایل ویدئویی، فایل صوتی، انیمیشن، عکس، متون قابل ویرایش و … باشد. در کل تمامی اجزا و ابزاری که می‌توان از آن‌ها برای آموزش، تبلیغات، تبادل اطلاعات و … بهره گرفت محتوا نامیده می‌شوند. 

محتوا و تولید محتوا چیست؟

جذابیت‌ بصری یک وبسایت اهمیت بسیار بالایی دارد. انتخاب محیط گرافیکی مناسب و نهایتا پیاده سازی و طراحی این محیط برای وب سایت شما باید یکی از اولویت‌های اصلی شما باشد. یک محیط گرافیگی خوب در واقع باید دارای خلاقیت و سلیقه بی نظیر یک طراح باشد تا کاربر با دیدن آن، اول از همه دچار سردرگمی نگردد و در مرحله بعد در عین اینکه از سایت برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کند، از محیط آن نیز لذت ببرد. هر قدر هم که محیط گرافیکی وب سایت شما زیبا، چشمگیر، خاص و کاربر پسند باشد، تا زمانی که محتوایی مناسب، ارزشمند و مرتبط با موضوع سایت در آن قرار نداده باشید، سایت شما هیچ ارزشی از لحاظ علمی و تخصصی مربوط به پیام و خدماتی را که قرار است در آن ارائه کنید، نخواهد داشت.  بیستکا

در کل دو نوع محتوای ارزشمند داریم: 

محتوای کامل

صرف نظر از ارزش معنایی متن نوشته شده، محتوای شما باید پیرو قواعد، اصول نوشتاری و ساختاری قاعده‌مند باشد. هر چند کلمات کلیدی اهمیت بسیاری در سئوی محتوای شما دارند اما نباید در استفاده از آن‌ها زیاده‌روی کنید. تکرار کلمات، مخاطب را خسته می‌کند و شاید دیگر علاقه‌ای به صرف زمان برای مطالعه ادامه محتوای شما نداشته باشد. 

همچنین باید به اندازه و نوع و رنگ متن توجه شود. برای نوشتن محتوای مفید همواره خودتان را جای کاربران قرار دهید. تصور کنید مطلبی با فونت های کوچک نوشته شده و یا رنگ کلمات یا وبسایت چشم شما را خسته می کند. آیا شما علاقه‌ای به مطالعه چنین محتوایی دارید و زمان خود را صرف آن می‌کنید؟ حتما قبل از انتشار متن خودتان در جایگاه کاربر محتوا را بررسی کنید.

محتوای جامع

یک محتوای کپی شده هیچ ارزشی ندارد. محتوای شما باید چکیده ای از مطالب رقبای شما باشد. این مورد را دست کم نگیرید، تقلید کردن از دیگران کار ساده ای است اما شما باید خودتان یک مطلب جدید با همان موضوع بسازید و دنیای رقابت خودی نشان بدهید.. هرچه خلاق تر باشید جایگاه بهتری هم خواهید داشت.

محتوای شما باید در سطحی باشد که درک آن برای عموم افراد راحت باشد. کاربران از خواندن محتوایی که معنای خاصی را از آن دریافت نمی کنند خسته می شوند و بدون شک این مسئله اصلا نشانه خوبی نیست. از نظر گوگل نیز متنی ارزشمند است که به سایت های معتبر لینک  و در آن از عکس و نمودار برای تفهیم موضوع استفاده شده باشد.

اهمیت و ارزش تولید محتوا

در اهمیت محتوا همین جمله معروف بس که می‌گوید: “محتوا پادشاه است” و شما به عنوان یک تولید کننده محتوا وزیر این پادشاه به شمار می‌آیید. اگر وزیری کاردان باشید روز به روز جایگاه پادشاه را ارتقا می‌بخشید و اگر در کار خود وارد نباشید، تخت و تاج پادشاهتان را به خطر می‌اندازید.

محتوا زمانی ارزشمند است که درمخاطب احساس نیاز ایجاد کند بدون اینکه تصویری منفی از کالا یا خدمت شما ایجاد کند. بدین ترتیب مردم خواستار آن خواهند شد و قصد استفاده از آن را خواهند داشت. تفاوت محتوای ارزشمند با محتوای تبلیغاتی در این است که ارزشمندی برای مخاطب در اولویت اول قرار دارد اما در تبلیغات و بازاریابی مهم‌ترین مسئله افزایش فروش است نه ارزشمندی محتوا! 

مخاطب با مطالعه محتوا احساس می کند برآگاهی‌هایش افزوده شده و یکی از مهم‌ترین نیازهایش یعنی آگاهی برطرف شده است. این درحالی است که وی با مشاهده تبلیغات احساس اجبار می‌کند و تمایلی به خرید محصول تبلیغ شده نشان نخواهد داد

اهمیت محتوا در سئو

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد. سئو به معناي فريب و يا دستکاري موتور‌هاي جستجو با روش‌هاي غير اخلاقي نيست بلکه براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا و نمایش در نتایج اول، ايجاد شده‌اند.

سئو را مي‌توان مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها دانست. اين فرآيند به بيان مهمترين عوامل مرتبط صفحه و افزايش اهميت آن در صفحه نتايج جستجو، مي‌پردازد. سئو فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر است. موتور‌هاي جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌های رتبه‌بندي خود غير قابل پيش‌بيني هستند؛ بنابراين وظيفه مهندسين سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است.

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتايج جستجوي طبيعي و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده توسط کاربران است. نمايش دادن بيشترين صفحات مرتبط با پرس‌و‌جوي جستجوي وارد شده داراي مزاياي زيادي هم براي کاربر و هم براي موتور جستجو است که در آن کاربر بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده را پيدا مي‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شود چرا که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان مي‌دهد.

اهمیت محتوا در سئو

ایجاد آگاهی در مخاطب تنها مزیت تولید محتوای ارزشمند نیست. جایگاه و ارزش محتوا در سئو بسیار حائز اهمیت است. همانطور که گفتیم محتوا پادشاه است و به عنوان یک ضرب المثل از کارشناسان سئو شنیده می‌شود. این عبارت بدان معناست که محتوای با کیفیت و شاخص، از مهمترین فاکتورهایی است که برای موفقیت در سئو تاثیر گذار است. محتوای با ارزش، حتی قبل از ساخته شدن موتور گوگل برای مایکروسافت ارزشمند بوده است؛ به طوری که بیل گیتس، دو سال قبل از تولد موتور گوگل (در سال 1996) آن را بیان کرده بود.

اهمیت محتوا در سئوی سایت بقدری است که می توان آن را خوراک اصلی سایت در نظر گرفت. وبسایت برای بالا آمدن در گوگل نیازمند تولید محتوا است. زمانی که سایتی راه‌اندازی می‌کنید اما محتوایی برای آن نداشته باشید بطور حتم موتورهای جستجو سایت شما را ایندکس نخواهند کرد و در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده نمی‌شوید.

تولید محتوای مناسب بخشی از سئو on-page است که گوگل مستقیما با آن ارتباط برقرار می کند. ایجاد محتوای یونیک و دست نویس خودتان تاثیر خیلی خوبی روی بهینه سازی سایتتان دارد. سعی کنید بازه مشخصی را برای به روزرسانی سایتتان در نظر بگیرید و گوگل را عادت دهید که هرچند وقت یک بار به سایتتان سرک بکشد. هنگام نوشتن مطالب حتما به کلمات کلیدی سایتتان اشاره کنید. از سوی دیگر بیان عنوان مطالب قبلی و ارجاع به آن ها از طریق لینک تاثیر خیلی خوبی دارد. همانطور که می‌دانید سئو سایت با لینک سازی داخلی (internal link) قوت بیشتری می‌یابد. بنابراین با همه این‌ها، در کنار فعالیت های‌دیگر، اهمیت محتوا در سئو سایت را جدی بگیرید و به خوبی روی آن تمرکز کنید.

علاوه بر این دو ابزار، وبسایت‌های دیگری نیز برای تولید محتوایی مناسب موتورهای جستجو وجود دارند که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

اجزا و فرآیند تولید محتوا

برای موفقیت در تولید محتوا یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید ساختار تولید محتوا است. همه ما نابغه نویسندگی نیستیم اما با رعایت اصول خاصی می‌توانیم محتوایی ارزشمند تولید کنیم که کسب و  کار ما را به سمت و سویی متفاوت سوق دهد. بارها و بارها این ساختارها موفق بوده‌اند که با ایجاد نوآوری موفق‌تر هم می‌شوند.

اجزا و فرآیند تولید محتوا

اهمیت ایده‌پردازی در تولید محتوا

ایده همچون تاجی بر سر پادشاه محتوا است. اگر محتوا تاجی نداشته باشد که قدرت و توانایی او را به رخ دیگران بکشد به زودی توان رقابت با دشمنان خود را از دست خواهد داد. ایده ساخت محتوا اولین چیزی است که باید به آن فکر کنید و بعد از آن روی تولید محتوایی حساب شده، جذاب و خواندنی برای کاربران تمرکز کنید. راه‌های گوناگونی برای ایده‌پردازی وجود دارد که هر یک از آن‌ها به تولید محتوایی ارزشمند کمک خواهند کرد.

ایده‌پردازی انفرادی

 • در ایده‌پردازی انفرادی بیشترین عاملی که ذهن شما را تقویت می‌کند مطالعه است. 
 • منابع گوناگون را به هم ربط بدهید و ایده کامل و جامعی بسازید.
 • از ناخودآگاهتان کمک بگیرید و اجازه دهید ایده‌ها به ذهن شما خطور کنند.
 • هر از گاهی استراحت کنید تا فضا برای ایده‌های جدیدتر باز شود.
 • حتما ایده‌های خود را یادداشت کنید تا در هیاهوی فکری شما گم نشوند.

ایده‌پردازی گروهی

یکی از بهترین راه‌های ایده‌پردازی گروهی ایجاد طوفان فکری بین اعضای تیم است. طوفان فکری افراد را به تولید ایده‌هایی ترغیب می‌کند که شاید در ابتدا احمقانه به نظر برسند اما با کمی دستکاری، بعضی از همین ایده‌ها می‌توانند به راه‌حل‌های خلاقانه و بدیعی تبدیل شوند. بعضی دیگر از آنها هم ممکن است جرقه ایده‌های بعدی را بزنند. به این شکل ذهن افراد باز می‌شود و از زندان متعارف تفکرشان رها می‌گردند. برای رسیدن به همین هدف است که در جلسات طوفان فکری هیچ‌کس نباید از ایده‌ای انتقاد یا آن را تشویق کند.

ایده‌پردازی در تولید محتوا

داشتن چهارچوب برای ایده‌پردازی

برای ایده‌پردازی خود ساختار و چهرچوب مشخصی داشته باشید. قطعا وبسایت شما جای هر گونه ایده‌ای نیست و تمامی مطالب شما باید در راستای هدف شما از تولید محتوا آماده شوند.

ابزارهای مفید ایده‌پردازی

 • گوگل ترندز
 • پیشنهادات گوگل برای تکمیل عبارت مورد جستجو
 • گوگل ادوردز
 • وبسایت buzzsumo.com 
 • وبسایت quora.com 
 • وبسایت answerthepublic.com
 • افزونه Keyword Everywhere
 • وبسایت keywordtool.io
 • وبسایت kwfinder.com
 • وبسایت tools.seochat.com

این ابزارها در یافتن کلمات کلیدی نیز کمک بسیاری به شما خواهند کرد.

تیتر

تیتر اولین چیزی است که کاربر در نتایج موتورهای جستجو مشاهده می‌کند بنابراین اصلا اهمیت آن‌ را دست کم نگیرید. عوامل مختلفی کاربر را به کلیک کردن روی لینک شما تشویق می‌کند:

شفافیت

شفافیت سبب راحتی کاربر می‌شود و ذهن او را چندان درگیر معنا و مفهوم پنهان در تیتر نمی‌کند. فراموش نکنید که مخاطب بیشتر از هر چیزی به دنبال راحتی است و علاقه‌ای به ساختار پیچیده و گیج‌کننده ندارد درست مثل خود شما.

صحت و دقت

صحت منابع، دقت در انتخاب آن‌ها و نحوه نگارش محتوا نشان دهنده ارزشی است که شما برای مخاطبان خود قائل هستید. هرقدر وقت و دقت بیشتری را در تولید محتوا به کار بگیرید مخاطبین بیشتری از نتیجه کار شما لذت خواهند برد.

جذابیت

جذابیت تیتری که انتخاب کرده‌اید اهمیت بسیاری دارد. هر قدر هم که مطلبتان کامل و بدون نقص باشد، اگر تیتر مناسبی انتخاب نکرده باشید کابران تمایل چندانی به بازکردن محتوای شما در موتورهای جستجو نخواهند داشت. در انتخاب تیتر علاوه بر این بایدها لیستی از نبایدها نیز وجود دارند. نبایدهایی که اگر توجهی به آن‌ها نشود زحمات شما را به باد می‌دهند. 

ادعاهای غلط

ادعاهای نادرست و بدون منبع موثق تکیه‌گاه مناسبی ندارند و همین موضوع سبب عدم اعتماد کاربران به محتوا و به تدریج کسب و کار شما می‌شود.

خیلی طولانی بودن

تیترهای خیلی طولانی به صورت کامل در موتورهای جستجو نمایش داده نمی‌شوند به همین دلیل گاهی سبب ازدست رفتن فرصت جذب مخاطبین می‌شود. 

لو دادن تمام مطلب

تا آنجایی که امکان دارد سعی کنید تیتر واضحی داشته باشید اما این وضوح به معنای لو دادن تمام مطلبتان نیست. باید سوالی در ذهن کاربر باقی بماند تا به ادامه محتوای شما علاقه داشته باشد.

استفاده بیش از حد از یک روش

اگر دائما از یک روش ثابت برای انتخاب تیتر استفاده کنید پس از مدتی دیگر جذابیتی برای کاربران نخواهید داشت. در انتخاب تیتر خود می‌توانید از نظرات دیگر اعضای تیمتان کمک بگیرید و نقاط ضعف و قوت تیترهای قبلی را نیز بررسی کنید. همچنین توجه به تیترهایی که رقبای شما برای محتوای خود انتخاب می‌کنند یکی از بهترین راهنماهای شما در انتخاب تیتری مناسب و جذاب است.

تصویر اصلی و تصاویر داخلی

حواس پنچگانه به درک هر چه بهتر محتوا کمک بسیاری می‌کنند. یکی از بهترین حواسی که شما می‌توانید آن را تحریک کند حس بینایی است. انتخاب یک تصویر مناسب و گویا می‌تواند تاثیری برابر صدها کلمه داشته باشد. با وجود اینکه تصویر اصلی محتوای شما اولین تصویری است که مخاطب می‌بیند اما تصاویر داخلی نیز اهمیت بسیاری دارد. سعی کنید برای هر تیتر یک تصویر مناسب قرار دهید تا توجه‌ها را به سمت خود جلب کند.

به عنوان یک تولید کننده محتوا علاوه بر توانایی در نگارش محتوایی کامل و جامع باید روی توانایی‌های خود برای ادیت تصاویر نیز کار کنید. عکس‌ها همیشه حاضر و آماده نیستند و گاهی باید آن‌ها را دستکاری کنید تا مناسب محتوای شما باشند.

انتخاب تصاویر مناسب در تولید محتوا

پاراگراف شروع یا لید

پاراگراف شروع یا به اصطلاح لید یکی از مهم‌ترین ابزارهای شما برای حفظ کاربران و تشویق آن‌ها به خواندن ادامه مطلب است. در پاراگراف اول باید از جملات قلاب یا Hook استفاده کنید. جملاتی که ذهن کاربر را درگیر مطلب شما می‌کند و او را در وبسایت شما نگه می‌دارد. سعی کنید مقاله خود را طوری شروع کنید که به راحتی بتوانید آن را به محتوا ربط دهید و چرایی مقاله یا نظریه را بیان کنید. غلاوه بر این موارد نتیجه گیری را نیز فراموش نکنید. یک نتیجه گیری کوتاه به خوبی مخاطب شما را هدایت می‌کند و سمت و سوی محتوا را برای او مشخص می‌سازد.

بدنه مقاله

بدنه مقاله شما باید ساختار شفاف و واضحی داشته باشد و سبب سردرگمی کاربر نشود. عمق و وزن مطلب، ادبیات و لحن نگارش، تصاویر مناسب و … همگی در ایجاد یک بدنه مناسب و قوی اثرگذارند.

کاربران، مقاله شما را اسکن می‌کنند تا مطلب مورد نظر خود را پیدا کنند. بسیاری از آن‌ها علاقه‌ای به مطالعه تمام محتوای شما ندارند و این هنر شماست که آن‌ها را به ماندن در سایت خود تشویق کنید. تصویر زیر نحوه اسکن مقاله توسط کاربران را نشان می‌دهد.

بدنه مقاله

همانطور که می‌بینید کاربران تمام مقاله شما را مطالعه نمی‌کنند. جالب است بدانید کمتر از 20% کاربران مقاله شما را به طور کامل مطالعه می‌کنند و بسیاری از بخش‌های آن توسط کمتر از 5% کاربران مشاهده می‌شود. پاراگراف‌های کوتاه، لیست بندی محتوا، استفاده از تیترهای مختلف، بولد کردن کلمات مهم و … همگی در شکل‌دهی بدنه محتوای شما موثرند.

بدنه مقاله در تولید محتوا

نتیجه‌گیری

نکات مهم و حیاتی را یکبار دیگر تکرار کنید و مقاله خود را جمع‌بندی کنید. به هیچ وجه نکته جدید و مهمی را در نتیجه‌گیری بیان نکنید مگر اینکه بخواهید وعده یک مقاله جدید را به مخاطبان خود بدهید.

دعوت به بازخورد

دعوت به بازخورد یا فراخوان عمل یا call to action یکی از راه‌های جذب مخاطبین جدید از طریق مخاطبین قبلی است. از خوانندگان بخواهید مقاله شما را برای کسی که ممکن است آن را بپسندد ارسال کنند. با استفاده از جملات کوتاه و صادقانه انتظار خود را برای آن‌ها بیان کنید و سعی کنید آن‌ها را در موقعیتی مشابه قرار دهید تا به عمل تشویق شوند. از جملات خیلی دستوری استفاده نکنید و تعاملی دوستانه با مخاطب برقرار کنید. 

دعوت به بازخورد در تولید محتوا

مقالات مرتبط و ادامه

مقالات مرتبط و لینک‌های داخلی و خارجی کاربر را زمان بیشتری در سایت شما نگه می‌دارد و سبب اعتبار بیشتر وبسایت می‌شود. مقالات مرتبط ممکن است صرفا سرگرم‌کننده باشند یا صرفا برای گسترش موضوع مورد استفاده قرار گیرند.

هزینه تولید محتوا

عوامل بسیاری هستند که مشخص می‌کنند بعنوان یک صاحب کسب‌وکار چه بودجه‌ای را می‌بایست صرف بازاریابی محتوایی خود کنید. ممکن است بخواهید یک یا چند نفر را برای این کار در شرکت خود استخدام کنید. هزینه تولید محتوا به عوامل مختلفی بستگی دارد و تحت تاثیر محتوای مورد نظر شما تعیین می‌شود. عواملی که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم از جمله مهم‌ترین راه‌های تعیین هزینه تولید محتوا به شمار می‌آیند.

 • استراتژی بازاریابی محتوایی و نوع محتوا
 • پیمانکار تولید محتوا
 • حجم و میزان محتوا
 • سنجه‌های بیهوده

هزینه تولید محتوا

هزینه سئو

تعرفه سئو به این شکل که هزینه سئو یک کلمه کلیدی در سایت، عددی از پیش تعیین شده باشد، از نظر منطقی اشتباه است و اگر کسی قبل از بررسی سایت شما و بدون هیچ تحقیق میدانی برای سئو هر سایتی یک عدد مشخص داشته باشد، می بایست در صحت و صداقت گفته های آن شخص شک کرد.

در حالت کلی قیمت سئو و بهینه سازی به موارد زیر وابسته است:

 • میزان رقابت در بین کلمات کلیدی
 • عمر سایت و دامنه
 • وضعیت و میزان فعالیت رقبا
 • مقدار محتوای اختصاصی و کیفیت آنها
 • وضعیت و جایگاه فعلی سایت
 • تعداد کلمات کلیدی جهت سئو
 • تضمین جایگاه سایت بعد از اتمام قرارداد سئو
 • مشاوره، آموزش و پشتیبانی

شما باید هزینه سئو را با توجه به بودجه خود تعیین کنید و پیش از انجام هر کاری سایت‌های مختلف در زمینه سئو را به خوبی بررسی کنید.

هزینه سئو

همانطور که در آغاز این مقاله بیان کردیم؛ نوشتن، آن هم درست و جذاب نوشتن به یک باره اتفاق نمی افتد. جریانی است که به تدریج شکل می گیرد و نیازمند تکرار و تمرین مداوم است بنابراین تولید محتوا نیازمند کسب مهارت و توانایی است که این مهم فقط با کمک تلاش و رعایت قواعد و ساختارهای مشخص بدست می‌آید.

تبلیغات بیستکا

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا