اصول دیجیتال مارکتینگ و روش های استفاده از دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات بیستکا
نوشته شده توسط : سولماز کریمی

فهرست مطالب

دیجیتال مارکتینگ: رویکردهای پیش رو در سال 2019

در این مقاله از تبلیغات بیستکا، در مورد اصول دیجیتال مارکتینگ در حال حاضر و رویکردهای پیش رو در سال 2019، که غیر قابل چشم پوشی است، صحبت خواهیم کرد.

همه ما در هر موقعیت و کسب و کاری که باشیم، دنبال فروش بیشتر هستیم. فرقی نمی کند که فروش خدمات باشد یا محصول؛ مساله این است که دنیای کسب و کارها کاملا متحول شده است و بیشتر کسب و کارها آنلاین و مجازی هستند؛ این موضوع سبب می شود نوع ارتباط با مشتریان نیز به همین نسبت دچار تغییر و تحول شود.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

امروزه مثل گذشته نیازی نیست برای خرید مسافت های طولانی تا مغازه های مختلف طی کرده و از فروشنده ها در مورد محصول یا خدمات مورد نظر خود پرس و جو کنیم. به راحتی و با یک جست و جوی ساده در اینترنت، می توانیم به همه اطلاعات دسترسی داشته باشیم و حتی آن ها را تحلیل، بررسی و مقایسه کنیم. علاوه بر همه این ها، ما با این کار به عنوان یک خریدار در وقت خود صرفه جویی می کنیم.

این دیدگاه مشتریان نسبت به فضای کسب و کارهای آنلاین نشان می دهد که همه کسب و کارها باید وارد دنیای آنلاین و دیجیتال شوند، چرا که بخش عمده ای از مشتریان در فضای آنلاین منتظرشان هستند. بدون شک این موضوع را همه کسب و کارها تا به امروز متوجه شده اند که باید وارد فضای آنلاین شوند و حتما اقداماتی نیز برای این کار انجام داده اند. همین موضوع خود باعث می شود که رقابت در میان این کسب و کارها ایجاد شود، تا بازار هدف بیشتری را به خود اختصاص دهند.

هدف ما در این مقاله این است که به شما آموزش دهیم چگونه برند خود را در دنیای آنلاین، بازاریابی و توسعه دهید. در واقع دیجیتال مارکتینگ یعنی برای بازاریابی برند و کسب و کار خود، از روش های دیجیتال استفاده کنید.

اگر  هم اکنون صاحب کسب و کاری هستید یا به فکر راه اندازی کسب و کار خودتان هستید، توصیه می کنم این مقاله را تا پایان بخوانید تا خود را برای رقابت در دنیای دیجیتال آماده کنید چرا که ما در این مقاله رویکردهای جدیدی از دیجیتال مارکتینگ برای شما آماده کرده ایم، تا بتوانید از رقیبان خود پیشی بگیرید.

اصول دیجیتال مارکتینگ

می دانیم که رفتار خرید مشتری تغییر کرده است. همان طور که در مقاله قیف فروش نیز اشاره شد، در گذشته تمرکز کسب و کارها بر روی فروش بیشتر بود و مشتری اهمیت زیادی در چرخه فروش نداشت؛ اما در بازار رقابتی امروز مشتری، محوریت زیادی پیدا کرده است. این تیتر اکثر مقاله های تخصصی است که “قیف فروش مرده است و چرخه حیات یا سفر مشتری را باید دنبال کرد”.

قبل از هر چیزی، ما به این سوال شما پاسخ می دهیم که دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دیجیتال مارکتینگ در واقع روشی برای برجسته کردن یک برند یا کسب و کار، به صورت آنلاین و با استفاده از ابزارهای دیجیتال است.

هر کسب و کاری بازار هدف مشخصی دارد که به دنبال جذب این بازار هدف است. دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند که این بازار هدف را شناسایی، پیگیری و جذب کنید و این مهم ترین نیاز هر کسب و کار است.

ابزارهای دیجیتالی که در اختیار کسب و کارها است می تواند شامل اینترنت، شبکه های اجتماعی، تبلیغات کلیکی، تبلیغات بازدیدی، تبلیغات در تلگرام، ایمیل مارکتینگ، وب سایت، استفاده از گوشی های موبایل و هر ابزار دیگری در این حوزه که برای مخاطب جذاب باشد.

اما هر کدام از این ابزارها کارهای متفاوتی در حوزه دیجیتال مارکتینک انجام می دهند که ما دراینجا به تفکیک برای شما آورده ایم.

وب سایت مارکتینگ

با توجه به اینکه اینترنت نقش کلیدی را در زندگی امروزه ایفا می کند، ما هر چیزی را که می خواهیم بخریم، از کفش تا خانه و ماشین، در اینترنت جست و جو می کنیم و از محتوا های وب سایت ها استفاده می کنیم تا پاسخ پرسش های خود را بیابیم و چه بسا در برخی مواقع، خریدی هم صورت می گیرد. نتیجه می گیریم که وب سایت فضای مناسبی را برای بازاریابی در دنیای دیجیتال فراهم می کند.

در واقع کاری که وب سایت مارکتینگ انجام می دهد این است که بازدیده کنندگان را به سمت خرید هدایت می کند. بد نیست بدانید 38% افراد اگر از محتوا و ظاهر سایت شما خوششان نیاید، دیگر به سایت شما برنمی گردند. یک وب سایت باید طوری طراحی شده باشد که کاربر به راحتی به هر چیزی که می خواهد دست پیدا کرده و حرکت کاربر در وب سایت راحت باشد؛ همچنین باید از لحاظ ظاهر، ساختار و محتوا طوری باشد که نرخ تبدیل افزایش یابد.

در واقع این همان مساله UX یا تجربه کاربر است که باید در طراحی وب سایت در نظر گرفته شود و جزئی از وب سایت مارکتینگ محسوب می شود.

بهینه سازی موتور جست و جو: سئو

اصول دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات بیستکا

در قسمت وب سایت مارکتینگ گفتیم، وب سایت باید طوری طراحی شده باشد که کاربران بتوانند به راحتی از بازدیدکننده به مشتری تبدیل شوند. اما ما قبل از آن باید کاری کنیم که کاربران به سمت سایت ما هدایت شوند. در واقع این اولین کاری است که باید انجام شود.

فرض کنید شما دنبال کفشی با یک برند خاص می گردید، اولین کاری که می کنید این است که در اینترنت نام کفش و برند مورد نظر خود را جست و جو می کنید و معمولا از ابتدای لیست شروع به بازدید وب سایت ها می کنید؛ پس این موضوع که وب سایت شما جزء نخستین نتایج گوگل باشد، بسیار با اهمیت و ضروری است.

سئو فرآیندی است که محتوای وب سایت شما را، برای موتورهای جست و جو بهینه می کند تا احتمال بازدید از سایت شما توسط مخاطبان هدف افزایش یابد. موسسه تحقیقاتی فورستر که پیش تر پیش بینی کرده بود تا سال 2013 تجربه مشتری، ارزش و اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد و تا حدود زیادی این پیش بینی درست از آب در آمد؛ اخیرا در یک تحقیق، تخمین زده است که 71% از خریداران، سفر خرید خود را با موتورهای جست و جو مانند گوگل شروع می کنند.

در این صورت اگر شما از نظر سئو در جایگاه مناسبی قرار نگرفته باشید، بخش عمده ای از سرنخ های خود را از دست می دهید. سئو نه تنها باعث افزایش ترافیک سایت می شود، بلکه به سرنخ های شما نشان می دهد که از کیفیت بالاتری نسبت به رقبای خود برخوردارید.

کانتنت مارکتینگ: بازاریابی محتوا

کانتنت مارکتینگ، یکی دیگر از اجزای دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود که بسیار مهم و ضروری است. در واقع، این محتوای جذاب و کاربردی است که سرنخ ها را به سمت شما سرازیر کرده و باعث می شود آن ها بیشتر درگیر سایت شما شوند. در این مرحله دست شما باز است که با توجه به کاربرانی که می خواهید جذب سایت شما شوند، محتوای مناسب تولید کنید.

از هر کدام از روش های دیجیتال مارکتینگ که استفاده کنید، باز هم باید بتوانید محتوای جذاب و کاربردی متناظر با آن را ایجاد کنید. به عبارت دیگر، تنها کانال ارتباطی شما با مخاطبان خود، محتوا است. کانتنت مارکتینگ انواع مختلفی دارد که ما در زیر بخشی از آن را برای شما لیست کرده ایم:

 • صفحات سایت
 • پست های وبلاگی
 • انواع پست ها در شبکه های اجتماعی
 • کتابهای الکترونیکی
 • White papers یا مقاله های سفید
 • مطالعه یا پژوهش موردی
 • Testimonials یا روشی برای جلب اعتماد مشتریان جدید از طریق مشتریان قبلی
 • محتوای ویدیویی
 • محتوای تصویری
 • اینفوگرافیک
 • پادکست
 • محتوای تبلیغاتی

شما باید با توجه به استراتژی کسب و کار و نوع مشتریان خود، یک یا چند مورد از روش های ذکر شده را استفاده کنید. این کاملا به انتخاب خود شما بستگی دارد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

با توجه به کاربران زیاد شبکه های اجتماعی، بسیاری از کسب و کارها برای تبلیغات خود و جذب مخاطب، از این شبکه ها استفاده می کنند. استفاده از این روش باعث می شود که برند شما بیشتر شناخته شده و کاربران زیادی را جذب کنید.

یکی دیگر از مزیت های این روش، جذب مخاطبان آنلاین در یک گستره وسیع است. برای مثال 79% کاربران اینترنتی آمریکا عضو فیسبوک هستند، به این ترتیب اگر کسب و کارهای اینترنتی در این کشور، در فیسبوک فعالیت نداشته باشند، شانس خود را برای بدست آوردن سرنخ های احتمالی زیادی از دست می دهند.

بنابراین فعالیت در شبکه های اجتماعی، احتمال بدست آوردن سرنخ های زیادی را برای کسب و کارها فراهم می کند. شبکه های اجتماعی، علاوه بر این که خود به تنهایی به عنوان ابزاری برای دیجیتال مارکتینگ استفاده می شوند، می توانند با ابزارهای دیگر نیز به کار گرفته شده و کارایی و بهره وری سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را افزایش دهند.

برای مثال اگر شما یک کتاب الکترونیکی، برای کاربران خود منتشر کرده اید، می توانید از شبکه های اجتماعی برای معرفی و تبلیغ کتاب و هدایت مخاطبان به صفحه دانلود، استفاده کنید. یا می توانید بخش هایی از کتاب را در شبکه های اجتماعی پست کنید، تا مخاطب شما برای ادامه خواندن آن علاقمند شود.

بازاریابی تبلیغات کلیکی

بازاریابی تبلیغات کلیکی بیستکا

به احتمال زیاد، هدف اصلی شما از دیجیتال مارکتینگ، افزایش ترافیک سایت از طریق کاربران حقیقی است؛ با این وجود شما تاثیرات تبلیغات کلیکی را نباید نادیده بگیرید. تبلیغات کلیکی نوعی از تبلیغات است که شما به ازای هر کلیک کاربر روی بنر یا لینک تبلیغاتی مورد نظر خود، باید مبلغ مشخصی را پرداخت کنید.

یکی از شناخته شده ترین و موثرترین نوع تبلیغات کلیکی، استفاده از Google AdWords است. در این روش شما تلاش می کنید که در جست و جوی گوگل در صفحه اول قرار گیرید.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که وقتی شما برای افزایش رتبه سئو سایت خود تلاش می کنید دیگر چه نیازی به تبلیغات کلیکی دارید؟ پاسخ این است؛ شما برای اینکه از طریق سئو در صفحه اول قرار بگیرید به زمان زیادی نیاز دارید و این کار در کوتاه مدت انجام نمی شود ولی از طریق تبلیغات کلیکی، شما در مدت زمان کوتاه می توانید در صفحه اول جست و جو گوگل قرار بگیرید.

این کار باعث می شود مخاطبان زیادی جذب شما شوند و از طرفی چون در صفحه اول قرار می گیرید، اطمینان مخاطبان به کیفیت برند و کسب و کار شما دو چندان می شود.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. در این روش شما از ایمیل برای ارسال تبلیغات خاص، دعوت نامه و اطلاع رسانی ها در زمینه کسب و کارتان استفاده می کنید. محتوای ایمیل های تبلیغاتی، بسته به هدف کسب و کار و تبلیغاتی که مدنظر شما است، تولید می شود.

در اینجا ما نمونه هایی از محتوای ایمیل های تبلیغاتی را برای شما آورده ایم؛

 • ارسال ایمیل خوش آمد گویی برای کاربرانی که به تازگی ایمیل خود را ثبت کرده اند.
 • از نام شخص در ابتدای ایمیل خود استفاده کرده و محتوای تبلیغاتی برای فروش و کد تخفیف را برای آنها ارسال کنید.
 • ایجاد خبرنامه ای که به صورت دوره ای به مخاطبان ارسال شود، تا آخرین مطالب و به روز رسانی ها را از کسب و کار شما ارائه کند.
 • ایمیل های تشکر که بعد از دانلود محتوا به کاربران ارسال می شود و حتی محتوای مرتبط و جدیدی را نیز پیشنهاد می دهد.
 • با توجه به رفتار خرید و علاقمندی های مشتریان و مخاطبان خود، می توانید محتوای پیشهادی را برای آنها ایمیل کنید.

ایمیل مارکتینگ، با ارسال ایمیل گروهی یا ایمیل تبلیغاتی تفاوت دارد. با استفاده از ایمیل مارکتینگ شما مخاطبانی را که با برند و کسب و کار شما آشنا هستند، علاقمندتر کرده و سعی می کنید که آنها را حفظ کنید. همچنین می توانید با استفاده از ایمیل مخاطبان خود را از تخفیف های دوره ای مطلع کنید.

فراموش نکنید که ایمیل مارکتینگ بیشتر برای بهبود سایر روش های دیجیتال مارکتینگ به کار می رود؛ بنابراین می توانید لینک وب سایت یا شبکه های اجتماعی خود را ایمیل کنید تا از این طریق بتوانید ترافیک زیادی از مخاطبان مورد نظرتان را بدست آورید.

همان طور که متوجه شدید ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به تنهایی کارایی ندارند و در ارتباط با هم کار می کنند. برای یک بازاریابی کارآمد و موثر شما باید از چند روش همزمان استفاده کنید.

دیجیتال مارکتینگ در سال 2019

چیزی که تا اینجا گفته شد، روش هایی از دیجیتال مارکتینگ است که تا به حال توسعه داده شده و استفاده می شود. با توجه به اینکه این مدل از بازاریابی به حوزه دیجیتال وابسته است و این حوزه نیز روز به روز در حال پیشرفت و به روز رسانی است، پیش بینی شده است که در سال 2019، دیجیتال مارکتینگ با رویکرد جدیدی مواجه خواهد شد که به هیچ عنوان نمی توان آن را نادیده گرفت.

ما قصد داریم در ادامه این مقاله در مورد رویکردهای پیش رو با شما صحبت کنیم تا شما بتوانید در این بازار سخت رقابتی، گوی سبقت را از رقبای خود ربوده و از آنها پیشی بگیرید.

ما در این قسمت به 11 رویکرد پیش روی دیجیتال مارکتینگ در سال 2019 اشاره خواهیم کرد؛

هوش مصنوعی

دیجیتال مارکتینگ، دیجیتال مارکتینگ و رویکرد سال 2019، تبلیغات بیستکا

هوش مصنوعی دنیا را تسخیر خواهد کرد. جمله ای که این روزها زیاد به گوش می خورد. کاربرد هوش مصنوعی، از فیلم های علمی تخیلی فراتر رفته و در اکثر زمینه ها استفاده از آن مدت هاست که آغاز شده است.

هوش مصنوعی می تواند رفتار مشتری، الگوهای جست و جو توسط کاربران، داده های بدست آمده از پلتفرم های شبکه های اجتماعی و پست های وبلاگ را آنالیز کرده و به کسب و کار ها نشان دهد که مشتریان از چه راه هایی آنها را پیدا می کنند.

برای مثال، ربات پیام رسان فیسبوک می تواند به بهبود و اتوماتیک کردن خدمات رسانی به مشتریان، کمک کند. بنا به گزارش Gartner، 25% کسب و کارها تا سال 2020 از ربات های خدمات رسان استفاده خواهند کرد که این رقم نسبت به 2% استفاده شده در سال 2017، بسیار بالاست.

بنابراین کسب و کارهایی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند، هم سرعت رشد بالایی خواهند داشت و هم در هزینه ها صرفه جویی می کنند که این باعث برتری آنها نسبت به رقبایشان خواهد شد.

تبلیغات هوشمند

این روش تبلیغات یکی از روش های موثر و کارآمد است که بر اساس هوش مصنوعی طرح ریزی می شود. در این روش، تبلیغات به صورت اتوماتیک و هوشمند انجام می شود؛ مانند مناقصه های آنلاین.

در این روش از تبلیغات، امکان پیگیری کاربران از میزان بازدید، دسته بندی و تحلیل داده های بدست آمده از تبلیغات راحت تر می شود و به صورت موثر می توان آن را مدیریت کرد. با استفاده از این روش، نرخ تبدیل افزایش و هزینه های مربوط به خرید مشتری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

وب سایت Emarketer  پیش بینی کرده است که تا سال 2020، 90% تبلیغات به روش هوشمند انجام خواهد شد. تبلیغات کلیکی نمونه بارزی از این روش است.

چت بات های هوشمند

چت بات های هوشمند، ربات هایی هستند که وقتی با آنها چت می کنید، این حس به شما دست می دهد که با یک انسان در حال چت هستید. این ربات ها به طور شبانه روزی می توانند به سوالات مشتریان پاسخ دهند و طوری طراحی می شوند که بتوانند به هر سوالی پاسخگو باشند.

این تکنولوژی نیز نمونه کوچک از دست آوردهای هوش مصنوعی به حساب می آید. این ربات های هوشمند تمامی سوالات پرسیده شده توسط مشتری را ذخیره می کنند و با تحلیل این داده ها می توانند رفتار و خواسته های بعدی مشتری را پیش بینی کنند. به این ترتیب بخشی از کارهای روتین به کمک این ربات ها انجام می شود و هزینه ها کاهش می یابد؛ همچنین شما می توانید روی کارهای مهم تر تمرکز کنید و دغدغه کارهای تکراری و روتین را نداشته باشید.

Uber، بزرگترین سرویس تاکسی آنلاین برای ارتباط با مشتریان خود از این روش استفاده می کند. مسافران می توانند از منو برای انتخاب نوع اتومبیل استفاده کنند، سوال بپرسند، موقعیت خودرو را پیگیری کنند، زمان تخمینی رسیدن به مقصد را به دوستان خود ارسال کنند و حتی پرداخت انجام دهند.

شخصی سازی

شاید این روزها این اسم در شبکه های اجتماعی، مخصوصا اینستاگرام بیشتر به گوشتان خورده باشد. اما شخصی سازی واقعا چیست؟

برای اینکه در سال 2019، کسب و کار شما بتواند دوام بیاورد، نیاز به شخصی سازی دارید. شخصی سازی یعنی، شما هر چیزی که مربوط به برندتان است، مانند محتوا، ایمیل،محصول و… را برای مشتری سفارشی کنید.

در واقع شما با استفاده از داده هایی که از طریق رفتار مشتری جمع آوری می کنید، می توانید فضای کسب و کار خود را برای مشتری سفارشی تر کنید. این به مشتری شما حس ارزشمندی بیشتری خواهد داد و شما با این کار “تجربه مشتری” را بهبود خواهید بخشید.

کسب و کارهایی مانند آمازون شخصی سازی را اینگونه تعریف می کنند: “شخصی سازی یعنی، لذت بیشتر و زمان جست و جوی کمتر ” شما در سایت آمازون، وقتی وارد فضای کاربری خود می شوید، می بینید که همه چیز با توجه به خواسته شما سفارشی شده است و حتی تبلیغاتی که شما می بینید متناظر با خرید قبلی شما نمایش داده می شود.

مثال ساده شخصی این است که میز کار خودتان را در محل کارتان متناسب با دسترسی خودتان مرتب کنید. مثلا این موضوع که، جعبه خودکار برای دسترسی راحت تر همیشه در سمت راست شما قرار بگیرد، نمونه ای از شخصی سازی است که نیازی نیست هر بار جابه جایی انجام دهید.

در مورد محصولات دیجیتال هم دقیقا قضیه مشابه است، با شخصی سازی هم مشتری احساس ارزشمندی بیشتری می کند و هم سهولت استفاده و لذت بیشتر می شود.

ویدیو مارکتینگ

تاثیر ویدیو همیشه از متن و تصویر بیشتر است، چرا که در این حالت مشتری درک بیشتری از محصول یا خدمات مورد نظر پیدا می کند و احتمال اینکه خرید انجام شود بیشتر است. در زیر آماری برای شما می آوریم که صحت این گفته را تایید می کند.

 • 70 درصد از مشتریان، ویدیو یک برند بخصوص را به اشتراک گذاشته اند.
 • 72 درصد از کسب و کارها معتقدند، ویدیو نرخ تبدیل بازدید کننده های آنها را بهبود بخشیده است.
 • 52 درصد از مشتریان معتقدند، دیدن ویدیو محصول در خرید اینترنتی و انلاین اطمینان بیشتری به آنها می دهد.
 • 65 درصد از افراد از وب سایت بازدید کرده و 39 % از آنها بعد از مشاهده ویدیو با فروشنده تماس می گیرند.

می توانید از آپارات و یوتیوب استفاده کنید یا پست های ویدیویی منتشر کنید. علاوه بر این طبق تحقیقات، لایو ویدیویی محبوبیت بیشتری دارد. با توجه به پایین بودن هزینه تولید ویدیو با گوشی های تلفن همراه که کیفیت بالایی هم دارند، بازاریاب ها و کسب و کارها پیام های ویدیویی را به تماس تلفنی و ایمیل ترجیح می دهند که به این کار رویکرد ویدیویی می گویند.

تورهای ویدیویی 360 درجه نیز می توانند، گزینه مناسب و جذابی برای رویکرد ویدیویی باشند. البته باید در تولید محتوای ویدیویی هم، نکات سئو را رعایت کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ

به این روش، بازاریابی تاثیرگذار نیز می گویند. در این روش، کسب وکارها از افراد تاثیرگذار و مهم برای معرفی خدمات یا محصولات خود استفاده می کنند. اینفلوئنسرها افرادی هستند که طرفداران زیادی دارند و به خاطر اعتمادی که مردم به آن ها دارند، حرف آن ها را راحت تر می پذیرند. این افراد، مزایا و کارآمدی محصول و برند شما را تایید و به طرفداران خود توصیه می کنند ؛ بنابراین اگر محصول یا خدمتی توسط این افراد مطرح شود، مشتری بیشتر جذب خواهد شد. بازیگران و سلبریتی ها نمونه خوبی از اینفلوئنسر ها هستند.

از آنجایکه اینفلوئنسرها افراد مهم و پرطرفداری هستند بازاریابی با این روش تاثیرگذاری بیشتری دارد.

شبکه های اجتماعی

در زیر گزارشی از کاربران آنلاین و فعال در هر کدام از شبکه های اجتماعی به تفکیک آورده شده است:

 • ماهانه 1.3 میلیارد کاربر در پیام رسان فیسبوک فعال هستند.
 • ماهانه 2 میلیارد پبام بین افراد و کسب کارها در پیام رسان فیسبوک رد و بدل می شود.
 • ماهانه 1.3 میلیارد کاربر در پیام رسان واتس آپ فعال هستند.
 • روزانه 55 میلیارد پبام بین افراد و کسب کارها در پیام رسان واتس آپ رد و بدل می شود.
 • تعداد کاربران واتس آپ، وی چت و پیام رسان فیسبوک با هم، از مخاطبان فیسبوک یا یوتیوب بیشتر است.

این آمار نشان از محبوبیت شبکه های اجتماعی دارد و نشان می دهد افراد بیشتر وقت خود را در این شبکه ها صرف می کنند. شما در این روش می توانید برای مشریان خود پیام ارسال کنید و علاوه بر اینکه به راحتی می توانید به کاربران دسترسی داشته باشید، تجربه ارزشمندی نیز برای آنها خلق می کنید.

روش جست و جوی تصویری

در بازاریابی جدید تمامی تمرکز روی مشتری است. این که شرایطی را فراهم کنیم تا مشتری بتواند به راحتی به اطلاعات دسترسی داشته باشد، نوعی مزیت رقابتی به حساب می آید.

روش جست و جوی تصویری یکی از روش های جست و جوی در حال پیشرفت و گسترش است. فرض کنید دوست شما هدیه دریافت کرده که شما از آن خوشتان می آید، با گرفتن عکسی از آن و جست و جو در اینترنت به راحتی می توانید ببنید که خرید از کجا و به چه قیمتی صورت گرفته است.

پس ما باید سعی کنیم محتوای تصویری خود را نیز مانند متن برای موتورهای جست و جوی بهینه کنیم. برای مثال پینترنست از ابزار لنز استفاده می کند. با استفاده از این ابزار می توانید با عکس گرفتن از محصول و جست و جو در این شبکه نمونه های مشابه یا سایت خرید اینترنتی آن را به راحتی بیابید.

جست و جوی تصویری گوگل نیز نمونه ای دیگر برای این روش است. شما با گرفتن عکس از کارت ویزیت ها، بناها و ساختمان های مشخص، تصاویر موجود در موزه ها و یا کتاب ها می توانید اطلاعاتی از آن را جست و جو کرده و ببینید.

بازاریابی میکرو لحظه ها

طبق تحقیقات انجام شده افراد روزانه حدود 3 ساعت و 35 دقیقه از وقت خود را با گوشی موبایل خود سپری می کنند و این زمان رفته رفته رو به افزایش است. این افزایش فرصت مناسبی برای کسب و کارها است تا توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

با توجه به اینکه افراد در هر لحظه به گوشی موبایل خود دسترسی دارند در هر لحظه برای دستیابی به اطلاعات آنی از جست و جوی های موبایل خود استفاده می کنند. تیم بازاریابی محتوای گوگل این جست و جو های لحظه ای را به چند دسته اساسی تقسیم کرده است که شامل؛

 • می خواهم بدانم…
 • می خواهم انجام دهم…
 • می خوام بروم…
 • می خواهم بخرم…

این ها سوالاتی هستند که افراد در لحظه در جست و جوی پاسخ برای آنها هستند. پس از طریق این سوالات کلیدی می توان بازاریابی محتوای لحظه ای انجام داد و محتوای متناسب با پاسخ این سوالات را فراهم نمود.

جست و جوی صوتی و اسپیکرهای هوشمند

استفاده روز افزون از جستجوی صوتی باعث شده است که شرکت ها در راهکارهای بازاریابی دیجیتال خود را در سال 2019 تجدید نظر کنند.

 • تا سال 2020، 50% از کل جست و جو ها، صوتی خواهد بود.
 • 20% از سوالات گوکل در موبایل، صوتی انجام می شود.
 • 25% از کل جست و جو ها در Bing، صوتی هستند.

استفاده روز افزون از جستجوی صوتی باعث شده است که شرکت ها در صدد تغییر راهکارهای بازاریابی دیجیتال خود در سال 2019 باشند. امروز با پیشرفت هایی در حوزه هوش مصنوعی، خطای دستیار جست و جوی صوتی مانند گوگل، الکسا و سیری به نسبت زیادی کاهش یافته است. استفاده از اسپیکرهای هوشمند نیز در حال افزایش است. در حال حاضر 39 میلیارد آمریکایی از این اسپیکرها استفاده می کنند و 39% کاملا از انتخاب و استفاده از آن ها راضی هستند.

با این تعاریف نیاز به محتوای صوتی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و بازاریابی مربوط به آن می تواند بسیار کاربردی و مفید باشد.

استوری شبکه های اجتماعی

مدتی پیش عکسی در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که تفاوت تعداد افرادی که استوری را می بینند با افرادی که پست را لایک می کنند، نشان می داد. این طنز گرچه کمی اغراق آمیز بود ولی نکته جالبی داشت و آن هم این که استوری ها بیشتر از پست ها طرفدار دارند.

از این ویژگی می توان برای بازاریابی استفاده کرد. این که استوری ها توسط افراد بیشتری دیده می شوند، می تواند یک امتیاز برای کسب وکار ها محسوب شود تا هر آن چه که نیاز است مشتریان و مخاطبان ببینند، در قالب استوری نمایش دهند.

از طرفی چون استوری ها بعد از یک بازه زمانی مشخص، حذف می شوند، این ترس در کاربران ایجاد می شود که حتما قبلا از حذف شدن استوری را ببینند و این موقعیت مناسبی برای تبلیغات ایجاد می کند.

با توجه به مطالب گفته شده، پیش بینی می شود در سال 2019، بتوان تجربه بهتری را برای مشتریان از طریق هوش مصنوعی، شخصی سازی و اتومات کردن بسیاری از فعالیت ها خلق کرد و تجربه مشتری که امروزه به یک اصل مهم و اساسی تبدیل شده است را بهبود بخشید.

تبلیغات کانال های تلگرام

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا