چرا لوگو مهم است و چه نکاتی را باید در طراحی لوگو در نظر بگیریم؟

چرا لوگو مهم است و چه نکاتی را باید در طراحی لوگو در نظر بگیریم؟
نوشته شده توسط : مریم شوقی

فهرست مطالب

لوگو(Logo)، در واقع همان عکس پروفایل یک شرکت است. طراحی مناسب و خاص لوگو، در جذب مشتریان تاثیرگذار است. علی‌رغم اینکه لوگو معمولاً اطلاعات کمی در مورد یک کسب و کار به بیننده منتقل می‌کند، این قابلیت را دارد که اعتماد مشتری را جلب کند و موجب شود که بیننده با دیدن آن بخواهد بیشتر بداند یا یاد بگیرد. از سوی دیگر، یک لوگوی بد تاثیری مانند یک عکس پروفایل بد را دارد و موجب می‌شود که مشتری به دنبال گزینه‌های دیگر باشد. در ادامه از مفهوم و اهمیت لوگو برای شما گفته‌ایم. همچنین، باید و نبایدهای پیشنهاد شده از نظر متخصصان برای طراحی حرفه‌ای لوگو را در اختیار شما می‌گذاریم؛ با بیستکا همراه باشید.    

عکس پروفایل افکتینو

مفهوم لوگو: از گذشته تا امروز

تصور ما از لوگو، تصویری ساده و نمادین است که نماینده یک برند یا سازمان خاص می‌باشد و اغلب، آن را پدیده‌ای مدرن می‌دانیم؛ این در حالی است که انسان‌ها صدها، شاید هم هزاران سال است که برای شناساندن و متمایز ساختن خود از طرح‌های نمادین استفاده می‌کردند. امروزه نمونه‌های بسیاری از این تصاویر نمادین ثبت شده است که مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی است.

مفهوم لوگو: از گذشته تا امروز

در فاصله بین 70000 تا 7000 سال پیش از میلاد مسیح، انسان‌های اولیه از طریق نقاشی کردن حیوانات بر روی دیواره غارها، دانش گرافیک را پایه‌گذاری کردند. با گذر زمان، نشانه‌هایی مبنی بر استفاده از این تصاویر و هم‌نشینی آن‌ها با مفاهیم اجتماعی دیده می‌شود؛ چنان که در قرون وسطی در اروپا از تصاویر در طراحی نشان‌های اشرافی خانوادگی و نشان‌های نظامی استفاده می‌شد.

لوگو: نشانهای اشرافی

از سال 1340 که یوهانس گوتنبرگ ماشین چاپ را اختراع کرد، پیشرفت‌های حاصل شده در صنعت کاغذ و چاپ، مسیر تکامل لوگو را هموار ساخت. به طور کلی، اختراع ماشین چاپ، سرآغاز تولید کارهای چاپی بود تا این که اولین روزنامه در سال 1600 چاپ شد. با چاپ روزنامه، صاحبان کسب و کارها به این فکر افتادند محصولات خود را در روزنامه تبلیغ کنند. به این ترتیب، صنعت چاپ موجب رونق بازار تبلیغات در روزنامه‌ها شد؛ به گونه‌ای که افراد تمایل داشتند مغازه تعمیر کفش خود را به صورت ویژه تبلیغ کنند تا خود را به عنوان تعمیرکار کفش! 

 

اولین تبلیغات روزنامه ها

انقلاب صنعتی تغییرات چشمگیر اجتماعی، فرهنگی و صنعتی به همراه داشت. یکی از پیامدهای این واقعه، ظهور طبقه متوسط در جامعه بود. این اولین باری بود که گروهی از افرادی که جز طبقه بالا در جامعه نبودند، به درآمد قابل‌ملاحظه‌ای دست یافتند. همین امر موجب افزایش خرده‌فروشی و مراکز فروش در شهرها شد. در نتیجه، این طبقه توانستند کسب و کار خود را راه‌اندازی کنند و در جهت رشد آن تلاش کنند؛ اینگونه صنعت برندسازی پاگرفت.  تبلیغات تلگرام بیستکا 

طراح لوگوی کوکاکولا

در سال 1885، فرانک میسون رابینسون(Frank Mason Robinson) با طراحی لوگوی کوکاکولا، آغازگر دوره مدرن طراحی لوگو شد. بین سال‌های 1913-1910 تبلیغات و به تبع آن، لوگوی تجاری در اروپا و آمریکا بسیار مورد توجه قرار گرفت. در سال 1914، هنگامی که پییر دو کوبرتین(Pierre de Coubertin) لوگوی پرچم المپیک را طراحی کرد، کاربرد لوگو از صحنه تجارت پا را فراتر گذاشت و به نوعی می‌توان گفت کاربرد اولیه خود که نماد فرهنگ و ارتباط بود را بازیافت. لازم به یادآوری است که تنها کاربرد لوگو در زمینه تجاری نیست بلکه داری ارزش‌های فرهنگی نیز می‌باشد. 

طراحی لوگو

در سال 1956، پل راند(Paul Rand) برای طراحی خاص لوگوی شرکت IBM، از چشم انسان و زنبور استفاده کرد. بسیاری از مورخان لوگو از آن به عنوان نقطه عطفی در طراحی لوگو یاد می‌کنند.  بنر تلگرام 

طراحی لوگوی شرکت آی بی ام

چرا داشتن لوگوی حرفه‌ای برای هر کسب و کاری مهم است؟

چرا لوگو مهم است؟

لوگو به همراه سایر متعلقات یک نام تجاری مانند محصول، خدمات و … جزء جدایی‌ناپذیر هر برند است. متخصصان همواره دلایلی برای داشتن لوگوی مناسب برای هر کسب و کاری ارائه می‌کنند که در ادامه به برخی از آن‌ها  اشاره می‌کنیم:

 1. لوگو موجب جلب توجه می‌شود. امروزه بازه زمانی توجه در افراد بسیار کوتاه‌تر از قبل شده است. مشتریان نیز از امر مستثنی نیستند. به گفته برخی از متخصصان، شرکت‌ها اغلب دو ثانیه فرصت دارند که مشتریان خود را نسبت به محصولات خود متقاعد کنند. یک لوگوی مناسب می‌تواند با جلب توجه مشتریان، آن‌ها را نسبت به ارزش‌های بنیادین یک برند آگاه سازد. در این بازه زمانی کوتاه، فقط لوگوی شماست که ارتباط بین شما و مشتریان را برقرار می‌کند. 
 2. تاثیر اولیه ماندگار ایجاد می‌کند. لوگو در واقع  اولین معرف یک نام تجاری به مشتریان است. اگر درست طراحی شود، موجب اقبال عموم نسبت به محصولات شما می‌شود، در غیر این صورت ضرر مالی زیادی برای صاحبان کسب و کار به دنبال دارد. 
 3. لوگو اساس هویت برند شما محسوب می‌شود. برندسازی موفق یعنی این که روایتی را به مشتریان بگویید که از نظر احساسی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. رنگ و فونت در روایتی که یک لوگو شرح می‌دهد، موثر هستند. البته این مولفه‌ها در سایر بخش‌های مربوط به برندسازی مانند سربرگ، کارت ویزیت و سایر اقلام تبلیغاتی نیز خود را نشان می‌دهد.  
 4. هر چه بصری‌تر، جاودانه‌تر! لوگو این قابلیت را دارد که مشتریان را هدایت کند. از ویژگی‌های شاخص لوگو این است که ارزش هویتی دارد و مشتری برای تشخیص برند شما از آن استفاده می‌کند. لوگوی شما باید طوری باشد که شکل آن همواره هدف و نوع فعالیت شما را در حافظه مشتریان تداعی کند. به لحاظ روان‌شناسی، به دلیل این که لوگو ماهیت بصری دارد، مولفه‌های زیبایی‌شناسانه آن موجب ایجاد تداعی مثبت در ذهن بیننده می‌شود، تاثیری که نام یک شرکت به تنهایی نمی‌تواند داشته باشد! شاید تجربه شما نیز این مطلب را تایید کند که ممکن است ما نام یک کسب و کار را فراموش کنیم اما به محض دیدن لوگوی آن، تجربه و احساس‌مان نسبت به آن نام تجاری را به یاد می‌آوریم. 
 5. شما را از سایر رقبا متمایز می‌سازد. شهامت این را داشته باشید که متفاوت از دیگران باشید زیرا لوگوی شما به مشتریان این پیام را می‌دهد که چرا کسب و کار شما منحصر به فرد است. به طور کلی یک لوگوی خوب، هم ارزش‌های شما را نشان می‌دهد و هم به مشتریان این حس را القا می‌کند که شما مانند سایر رقبا نیستید، در واقع از آن‌ها بهتر هستید.  
 6. حس وفاداری در مشتریان ایجاد می‌کند. با پیشرفت هر چه بیشتر برندتان، افراد بیشتری لوگوی شما را خواهند دید و این حس آشنایی رفته‌رفته، در دسترس و قابل اعتماد بودن را در مشتریان به‌وجود می‌آورد. 
  تولید محتوا 

متخصصان طراحی لوگو چه توصیه هایی دارند؟

امروزه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که در هر گوشه و کنار آن، لوگوهای مختلف مشاهده می‌شود. با توجه به این موضوع، طراحی لوگو یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صاحبان کسب و کار است؛ زیرا لوگو معمولاً اولین چیزی است که مشتریان از یک برند می‌بینند و تاثیر اولیه زیادی بر مشتریان دارد. همچنین لوگوی یک شرکت می‌تواند بر درک مشتری از آن برند، تصمیم‌گیری او برای خرید و نیز رفتار او نسبت به محصول موثر باشد.

در این زمینه کارشناسان توصیه‌هایی دارند که توجه به آن‌ها می‌تواند در طراحی و انتخاب لوگوی مناسب راه‌گشا باشد. در ادامه مروری به برخی از این توصیه‌ها خواهیم داشت:

 1. از آنجایی که لوگو، ویترین برند شماست، مهم‌ترین مسئله این است که بدانید لوگوی شما چه معنایی دارد. هر لوگویی تاریخچه، معنا و هدفی در خود دارد. برای مثال لوگوی شرکت اپل یک سیب گاززده یا لوگوی ویکی‌پدیا پازل ناتمام کره زمین است که روی قسمت‌های آن حرف‌هایی به زبان‌های مختلف حک شده است. هر دو لوگو ساده‌اند اما دربردارنده ایدئولوژی هر شرکت است. در طراحی لوگو، مخاطبان خاص برند را در نظر داشته باشید. بهتر است یک قلم و کاغذ بردارید و نظر خود را درباره برند مورد نظر بنویسید و سعی کنید تصاویری خلق کنید که دیدن آن، ایدئولوژی آن برند را در ذهن بیننده متبادر می‌سازد. دقت کنید که به جنبه‌های هنری لوگو بیش از مفهومی بودن آن اهمیت دهید. شاید دیدن لوگوی برندهای مشابه نیز کمک‌کننده باشد اما نباید منبع الهام شما باشد. هنگام طراحی یک لوگو بهتر است سوالاتی در ذهن داشته باشید؛ برای مثال: آیا برند کاربرد محور است یا بیشتر در حوزه تاثیرگذاری بر احساسات مخاطبان عمل می‌کند؟ چه چیزی برای مشتری مهم است؟ و این برند در تلاش است چه چیزی باشد؟ درست است که دنبال کردن و استفاده از ترندهای روز مفید است اما مهم‌ترین مسئله این است که طراحی لوگو به گونه‌ای باشد که هویت یک برند به صورت کامل حفظ شود.

  چرا لوگو مهم است؟، تبلیغات بیستکا

 2. همواره سعی کنید حرفه‌ای به نظر برسید. لوگوی شما همانند یک عکس پروفایل خوب، تاثیر اولیه بر بیننده خواهد داشت. شما می‌خواهید مشتریان به شما توجه کنند، دوستتان داشته باشند و شما را به دیگران معرفی کنند؛ یک لوگوی ساده، دقیقاً همین تاثیر را خواهد داشت و به مشتریان این حس را القا می‌کند که انتخابشان صحیح بوده است. 
 3. به این نکته توجه داشته باشید که قرار است چه کسانی را جذب کنید. باید مطمئن شوید که لوگوی شما برای مشتریان بالقوه به اندازه کافی جذاب باشد. مهم نیست که خود شما یا دوستانتان به لوگو علاقه دارید یا نه، کسی که باید لوگو را دوست داشته باشد، مشتری است!

  برای طراحی لوگو خلاقانه عمل کنید

 4. متفاوت باشید. لوگوی شما باید طوری باشد که در میان سایر لوگوها شاخص باشد. سعی کنید در طراحی لوگوی خود از آیکون‌ها، فونت‌ها و رنگ‌های لوگوی رقیبان استفاده نکنید. برای بهتر دیده شدن خود در میان انبوه شرکت‌ها، راهی بیابید تا بتوانید مشتریان خود را داشته باشید. لوگو باید منحصر به فرد و هوشمندانه طراحی شود. لوگو چیزی است که یک برند را از رقبای آن متمایز می‌سازد. پس مهم است که طوری طراحی شود که در میان سایر لوگوها به چشم بیاید. مسئله مهم این است که شما لوگویی را طراحی کنید که متفاوت از سایر لوگوها باشد. شاید طراحی چنین لوگویی سخت باشد اما بهتر است این کار را به عنوان هدف خود تعریف کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که نیازی نیست برای طراحی هر لوگو از آیکون صنعتی آن استفاده کنید، مثلاً لوگوی شرکت اپل کامپیوتر، یا لوگوی مرسدس نیز ماشین نیست!

  دیجیتال مارکتینگ

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا