فراخوان عمل یا call to action در تبلیغات موثر

فراخوان عمل، call to action، تبلیغات بیستکا
نوشته شده توسط : سولماز کریمی

فهرست مطالب

فراخوان عمل یا Call To Action

مثال بارز فراخوان عمل یا call to action کتاب “دور دنیا در 80 روز” است. کتابی که نام آن، خوانندگان را به خواندن این کتاب ترغیب کرد. اینکه چطور ممکن است در 80 روز دنیا را دور زد؟! همین هیجان کافی است تا کتاب را بخوانی. در واقع ژول ورن، با انتخاب این نام خواننده را به خواندن، دعوت یا به عبارت دیگر وادار کرده است.

این ایده فوق العاده ای است که ما بتوانیم هیجانی در مخاطبان سایت خود ایجاد و آنها را به انجام عمل یا اقدامی که مد نظرمان است دعوت کنیم.

فراخوان عمل یا Call To Action که به اختصار به آن CTA  نیز گفته می شود، در واقع فرآیندی است که کاربر را به انجام کاری دعوت می کند. این اقدام می تواند دعوت به کلیک روی یک دکمه در وب سایت، دعوت به ارسال پیامک برای یک شماره تبلیغاتی یا کلیک روی یک لینک  تبلیغات باشد. 

CTA زمانی اهمیت پیدا می کند که این موضوع جنبه تبلیغاتی داشته باشد یا بخواهید برای فروش این کار را انجام دهید. مثلا بخواهید کاربر روی بنر تبلیغاتی یا روی یک لینک خاص کلیک کند. بدون شک اگر بگویید “اینجا کلیک کن” بازدهی کافی را نخواهید داشت. پس برای طراحی باید به قدری جذابیت و خلاقیت به کار رفته باشد که کاربر به میل خود این کار را انجام دهد. ما در این مقاله از بیستکا، در مورد نحوه طراحی یک فراخوان عمل یا Call To Action تاثیر گذار با شما صحبت می کنیم، تا بتوانید کاربران سایت خود را به جایی که می خواهید، هدایت کنید.

طراحی CTA یا فراخوان عمل در وب سایت

این که فراخوان عمل یا Call To Action چگونه طراحی شود تا کاربر را به تعامل دعوت کند، مساله بسیار مهمی است. برای این کار نکاتی ذکر شده است که شما باید در طراحی CTA در نظر بگیرد تا فراخوان عمل شما بازدهی بیشتری داشته باشد. با تبلیغات بیستکا، همراه باشید.

محل قرار گیری فراخوان عمل یا Call To Action

فراخوان عمل، اقدام به عمل، تبلیغات بیستکا

فراخوان عمل یکی از اجزای جدای ناپذیر تبلیغات می باشد. در اثرگذاری انواع تبلیغات مانند شبکه های اجتماعی و تبلیغات در تلگرام و حتی تبلیغات سنتی فاکتور تعیین کننده می باشد.انتخاب محل مناسب برای قرارگیری فراخوان عمل یا CTA در سایت، مساله بسیار مهمی است.  همان طور که که در مقاله قیف فروش اشاره شده بود، فراخوان عمل شما باید در جایی قرار گرفته باشد که توجه کاربر به طور ویژه ای جلب شود. فراخوان عمل باید در کجا باشد؟

  • قرارگیری در قسمت های خالی سایت: فراخوان عمل یا Call To Action به دلیل اهمیتی که دارد، باید در قسمتی از سایت قرار بگیرد که فضای اطراف آن خالی باشد و بتواند جلب توجه کند. دقت کنید که اگر در یک فضای شلوغی از سایت قرار دهید، مخاطب شما سر در گم شده و اصلا توجهی به آن نخواهد کرد.
  • پراکندگی و تعداد: هیچ وقت از چند فراخوان عمل یا Call To Action همزمان در یک جا استفاده کنید. به طور مثال، مدتی قبل در سایتی از دو فراخوان عمل همزمان در کنار هم استفاده شده بود؛ “همین الان خرید کن” و “امروز خرید کن”. این دو در کنار هم فقط کاربر را گیج تر و حتی احتمال اینکه کاربر روی هیچ کدام از گزینه ها کلیک نکند را بیشتر می کند. پس زیاده روی نکنید و اگر هم قرار باشد از دو یا چند فراخوان عمل استفاده کنید، سعی کنید پراکندگی آن ها را رعایت کرده و در کنار هم قرار ندهید.
  • وسط یا بالا: در تجربه کاربری می بینیم که بیشترین تمرکز کاربر هنگام ورود به سایت در قسمت وسط یا بالای وب سایت است. پس همیشه سعی کنید فراخوان عمل یا Call To Action را، تا حد ممکن در یکی از این قسمت ها قرار دهید تا بتوانید نظر کاربر را به خود جلب کنید.
  • قرار دادن CTA در تمامی صفحات: فراخوان عمل را باید در تمامی صفحات وب سایت قرار دهید. احتمال اینکه مخاطب شما در صفحه اول CTA را ببینید؛ سپس برای خواندن مطلبی به صفحات دیگر رفته و پس از آن که کارش تمام شد، از وب سایت خارج شود زیاد است. پس سعی کنید در تمامی صفحات، آن هم به طور یکسان و در یک موقعیت قرار دهید تا شانس شما برای کلیک روی آن افزایش یابد.
  • دقت در استفاده از پس زمینه: اینکه در صفحه مربوط به فراخوان عمل یا Call To Action از پس زمینه تصویر استفاده کنید، مشکلی ندارد. ولی اگر از تصویر چهره شخص استفاده می کنید باید بیش تر دقت کنید، چرا که افراد بیشتر روی چهره تمرکز می کنند تا فراخوان عمل شما! این به این معنا نیست که شما نمی توانید از تصویر چهره استفاده کنید، بلکه می توانید تصاویر چهره برای استفاده در پس زمینه را طوری انتخاب کنید که تمرکز خود چهره شخص نیز روی Call To Action شما باشد. به این ترتیب شما می توانید نتیجه بهتری بگیرید.

متن و محتوای مناسب

شما صرفا با قرار دادن فراخوان عمل یا Call To Action در موقعیت مناسب، نباید انتظار داشته باشید که کاربران شما حتما روی آن کلیک کنند. اینکه بتوانید با استفاده از محتوای جذاب و کاربردی به سوالات احتمالی کاربر پاسخ دهید مسئله مهمی است.

  • اطلاع رسانی کامل: کاربر شما باید بداند که برای چه چیزی به این فراخوان عمل یا Call To Action، عمل کند. توضیحات مختصر و شفافی باید ارائه کنید تا کاربر آگاهی کامل از انتخابش داشته باشد.
  • خبرنامه ایمیل: اگر قرار است ایمیل کاربر را دریافت کنید و او را در خبرنامه خودنان عضو کنید، حتما اطلاعات کامل از خبرنامه و حتی نحوه خروج از عضویت را به کاربر توضیح دهید تا در صورتی که مایل نبود از عضویت خبرنامه خارج شود.
  • توضیح در مورد امتیازات: در کنار گزینه فراخوان عمل خود، به کاربر توضیح دهید که اگر روی این گزینه کلیک کند چه مزایا و امتیازاتی برایشان خواهد داشت. گزافه گویی نکنید! کاربر نباید این تصور را داشته باشد که شما می خواهید با تعریف زیاد، او را متقاعد کنید. توضیحات باید طوری باشد که کاربر ترغیب به انجام این کار شود.

رنگ فراخوان عمل یا Call To Action

call to action ، رنگ فراخوان عمل، تبلیغات بیستکا

 

دکمه مربوط به فراخوان عمل، باید رنگی داشته باشد که در نگاه مخاطب جلوه کند. معمولا رنگ های زرد و نارنجی و قرمز از جمله رنگ های پر انرژی و هیجان انگیز هستند، که برای CTA  مناسب اند اما این دلیل نمی شود که حتما از این رنگها استفاده کنید. رنگی که شما انتخاب می کنید باید با رنگ غالب وب سایت مکمل باشد، این تضاد باعث جلوه گری بیشتری می شود.

اگرچه قانون کلی برای انتخاب رنگ وجود ندارد و تمامی این موارد صرفا بر اساس مسائل روانشناسی رنگ ها مطرح است؛ ولی بهتر است که از رنگهای مکمل و متضاد استفاده کنید. همچنین باید رنگی که انتخاب می کنید با حال و هوای رنگ های وب سایت و لوگوی شما تفاوت زیادی نداشته باشد و منجر به جذب مشتری جدید گردد. قرار نیست رنگین کمان درست کنید، فقط باید بتوانید در فضایی که فراخوان عمل یا Call To Action را قرار می دهید، رنگها را مکمل هم انتخاب کنید.

زمان قرار گیری فراخوان عمل در صفحه

بعضی از فراخوان ها هستند که لحظه ورود کاربر به سایت در صفحه ظاهر می شوند. برای این نوع فراخوان عمل ها، زمان قرار گیری بسیار مهم است. برای مثال اگر قرار است شما فراخوانی برای تخفیف طراحی کنید، اول باید مخاطب محصولات شما را دیده باشد و سپس شما پیشنهاد تخفیف را به او بدهید و ضرورتی ندارد لحظه ورود به سایت برای کاربر ظاهر شود.

پس در زمان قرار گیری دقت کنید تا مخاطب شما لحظه ای که نیاز دارد کلیک کرده و شما نیز به هدف خود برسید.

اندازه

اندازه این دکمه بسیار مهم است. اگر دکمه فراخوان عمل یا Call To Action مانند دکمه های معمولی و رایج سایت یا حتی کوچک تر از آنها باشد، نظر مخاطب را به خود جلب نخواهد کرد. پس باید به اندازه کافی بزرگ طراحی شده باشد که متفاوت بود آن مشخص شود.

ایده های موثر برای فراخوان عمل یا Call To Action

قبل از طراحی ظاهر این دکمه کاربردی، شما باید بتوانید یک ایده خوب داشته باشید. ایده ای که کاربر را برای انجام و اقدام راغب می کند.

  • استفاده از فرصت محدود: اینکه مشتریان خود را به یک تخفیف ویژه دعوت کنید، ایده بسیار خوبی است اما اگر برای این تخفیف زمان مشخص نکنید آنها می دانند که همیشه فرصت دارند و دست به اقدام نمی زنند. پس حتما زمان تعیین کنید و اقدام کاربران را به زمان مشخصی محدود کنید. افراد از اینکه فرصت ها را از دست بدهند می ترسند و تمایلی به از دست دادن فرصت ها ندارند، پس مدت زمانی را مشخص و فراخوان عمل خود را به آن محدود کنید.
  • رایگان: به جرات می توان گفت، موثرترین و کلیدی ترین کلمه در فرهنگ ما، کلمه رایگان است! معجزه ای که این کلمه برای جذب مخاطب می کند شگفت انگیز است. سعی کنید برای یک بازه زمانی مشخص، بخشی از محصول (مانند دموی محصول) را رایگان قرار دهید. این کار سیل عظیمی از مشتریان را به سمت شما جاری می کند. توصیه می کنیم حتما این کار را انجام دهید.

همان طور که متوجه شدید، فراخوان عمل یا Call To Action نقش اساسی در بازاریابی دیجیتال دارد، شما با طراحی درست و به جای این دکمه می توانید سرنخ های زیادی را به مشتری تبدیل کرده و نرخ تبدیل سایت خود را افزایش دهید.

شرکت های تبلیغاتی

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا