قیف فروش و طراحی قیف فروش بازاریابی، چرخه حیات مشتری

قیف فروش، تبلیغات بیستکا
نوشته شده توسط : سولماز کریمی

فهرست مطالب

قیف فروش- از بازدید تا خرید

قیف فروش یا Sales Funnel چیست؟ آیا تا به حال فکر کرده اید، بتوانید بازدیدکنندگان سایتتان را برای فروش جذب کنید؟ یا به عبارت دیگر بتوانید از این راه جذب مشتری انجام دهید. مدل قیف فروش کار جذب مشتری را برای ما انجام می دهد. ما ابتدا بازار هدفمان را مشخص می کنیم و سپس در میان این بازار هدف به دنبال جذب مشتری می گردیم.

این دقیقا مثل موضوع بساطی های کنار پیاده روهاست. فروشندگانی که در کنار پیاده رو بساط می کنند، با شعارهای تبلیغاتی می توانند رهگذران را به مشتری تبدیل کنند. این دیگر هنر فروشندگی آن هاست، که کاری کنند تا گوش رهگذران تیز شود، بایستند و نگاهی بیاندازند. چه بسا خریدی هم بکنند. که این اتفاق نیز می افتد و رهگذران به مشتری های واقعی تبدیل می شوند. اما این موضوع برای همه رهگذران اتفاق نمی افتد. در تمام روز رهگذران زیادی عبور می کنند. اما تعداد کمی از آنها خرید می کنند.

این موضوع شبیه عبور از یک قیف است. یعنی رهگذران  از ورودی قیف عبور می کنند و می توانند داخل قیف بیفتند و به خریدار تبدیل شوند. این اتفاق یعنی قیف فروش. روزانه افراد زیادی در اینترنت می چرخند و از سایت های زیادی نیز بازدید می کنند. اما تعداد کمی از آنها به خریدار واقعی تبدیل می شوند. در واقع قیف فروش به صورت شانسی اتفاق نمی افتد. قیف فروش یک پروسه یا فرآیند است، که بازدیدکننده ها را به مشتریان واقعی تبدیل می کند. با تبلیغات تلگرام بیستکا همراه باشد.

چرخه حیات مشتری و قیف فروش معکوس

دلیل استفاده از قیف فروش( قیف بازاریابی)

چه ترکیب عجیبی است ترکیب قیف با فروش! یا مثلا جذب مشتری داخل قیف! وقتی که اسم قیف می آید، چیزی که در ذهن تداعی می شود، یک مخروط دو دهانه است. که دهانه ورودی از خروجی بزرگتر است. یعنی وقتی حجم زیادی از چیزی وارد آن شود، تعدادی کمتر ولی پیوسته از آن خارج می شود. این دقیقا مشابه کسب و کارهای اینترنتی است. سایت ها و کانال های شبکه های اجتماعی بازدید وسیعی دارند، اما چه تعداد از این بازدیدکننده گان می توانند مشتری باشند؟ به عبارتی ضریب جذب مشتری شما چقدر است؟

چرا کسب و کارهای زیادی دارای بازدید سایت بالایی هستند، اما فروش آنها بسیار پایین است؟ واقعا دلیل چیست؟ گاهی در بعضی سایتها این عدد بسیار پایین و در حد صفر است. اما همه مدیران سایت ها و کسب و کارها دوست دارند، این عدد را بزرگ تر کنند و بازدید کننده ها را به خریدار واقعی تبدیل کنند. این دغدغه همه مدیران کسب کارها است.

تمامی بازاریابی های درونگرا مثل بهینه سازی سایت، تولید محتوای جذاب و… صرفا به خاطر تبدیل بازدید به خرید انجام می شوند. خلاصه می گوییم ما می خواهیم هر چیزی را به فروش تبدیل کنیم، حتی بازدید از سایتمانم را. این به نظر من هیجان انگیزترین مساله در فروش و بازاریابی است، که ما بتوانیم از بازدید از سایت یا بنرهای تبلیغاتی به طور مستقیم کسب درآمد کنیم.

در واقع با طراحی قیف فروش، ما مشتریان راغب را به سمت تصمیم گیری برای خرید مصول سوق می دهیم. قبل از شناسایی مشتریان ما باید بازار هدف خودمان را مشخص کنیم.

طراحی قیف فروش

بازار هدف

بازارهدف، بازاریابی، تبلیغات بیستکا

بازار هدف ما چیست؟ هر کسب و کاری بازار هدف مشخصی دارد. با یک مثال توضیح می دهیم. شما فروشنده مانتو هستید. بازار هدف شما زنان و دختران جوان هستند. شما اگر تبلیغات خود را بر روی مردان متمرکز کنید, عملا انرژی و هزینه خود را بدون دریافت هیچ نتیجه ای صرف کرده اید. پس بازار هدف شما می شود زنان و دختران جوان. یا مثلا شما شرکت نرم افزاری دارید، بازار هدف شما افراد خانه دار یا دانش آموزان یا دانشجویان نیستند. شما روی مدیران شرکتها باید سرمایه گذاری کنید. تا محصول شما را بخرند.

در واقع بازار هدف، مجموعه ای از افراد هستند که به احتمال زیاد، می توانند محصول شما را بخرند. تعیین بازار هدف برای انجام تبلیغات و سیاست گذاری فروش ضروری و مهم است. طراحی قیف فروش در بازاریابی همواره نیازمند دانش و آگاهی و تجربه بالا است.

انواع مشتریان و قیف مشتری 

جذب مشتری، انواع مشتریان، تبلیغات بیستکا

پس از اینکه بازار هدف ما مشخص شد، ما در این بازار به دنبال سرنخ هایمان می گردیم. تا بتوانیم محصولاتمان را به آنها معرفی کرده و آنها را به سمت فروش هدایت کنیم. دسته بندی مشتریان در قیف فروش به شکل زیر می باشد:

 1. سرنخ ( Lead ) : این همان قضیه مشتری راغب است. کسی که به محصول ما علاقمند است، یا در مجموعه بزرگ بازار هدف ما قرار دارد. این شخص سرنخ محسوب می شود. ما قبل از هر چیزی با سرنخ ها سر و کار داریم و برنامه ریزی ها و تبلیغات خود را روی آنها انجام می دهیم. این سرنخ ها یا کسانی هستند که به محصولات ما علاقه نشان داده اند، مانند کسانی که از سایت ما بازدید کرده اند. یا کسانی که در نمایشگاه ها ما از آنها آدرس ایمیل و اطلاعات گرفته ایم و جز بازار هدف ما محسوب می شوند. و در واقع ورودی های قیف در نظر گرفته می شوند. در حالت کلی سرنخ ها مجموعه بزرگی را شامل می شوند.
 2. مشتریان بالقوه  (Prospect) : ما از میان سرنخ هایی که داریم، به همه آنها نمی توانیم محصولمان را بفروشیم، به عبارت دیگر همه آنها از محصول ما استقبال نخواهند کرد. ما تبلیغات و اطلاع رسانی را در مرحله قبل به سرنخ هایمان انجام دادیم، در این مرحله بخشی از این سرنخ ها نسبت به خرید، رغبت نشان می دهند و در واقع وارد مرحله تصمیم گیری برای خرید می شوند. اینها مشتریان بالقوه هستند که باید سعی کنیم کاری کنیم این مشتریان را به سمتی هدایت کنیم که بتوانند تصمیم بابت خرید قطعی از ما را بگیرند.
 3. مشتریان بالفعل (Customer): مشتریان بالفعل کسانی هستند، که تصمیم قطعی خود را برای خرید از ما گرفته اند و اقدام به خرید می کنند.

به این ترتیب مشتریان ما از مرحله آگاهی تا خرید نهایی در سه گروه، دسته بندی می شوند. که از مرحله اول یعنی سرنخ تا رسیدن به مرحله سوم، تعداد به صورتی مخروطی کم می شود. و در واقع از قیف عبور می کنند. برای اینکه این سرنخ ها بتوانند به مرحله سوم برسند، باید متناسب با کسب و کار برای آنها پروسه و فرآیندی درنظر گرفته شود. قبض از انتخاب روش تبلیغات باید شروع به طراحی قیف فروش کنیم.

اجزای قیف فروش 

اجزای قیف فروش، تکنیک های فروش، تبلیغات بیستکا

با توجه به نوع کسب و کار، مدل فروش، اجزا و بخش های قیف می تواند متفاوت باشد. اما ما در اینجا یک حالت کلی را برای آن در نظر می گیریم.

 1. آگاهی : در این قسمت ما مشتریان هدفمان را از وجود خود، آگاه می کنیم. این بخش به نوع کسب و کار ما وابسته است. در واقع باید مشخص کنیم که جامعه هدف ما در کجا و چه جایگاهی قرار دارند. مثلا اگر محصول ما یک بازی کامپیوتری است باید بدانیم که جامعه هدف نوجوانان و جوانان هستند، و بستر تبلیغات ما نمی تواند روزنامه باشد، چون افرادی که بازی کامپیوتری انجام می دهند و در این رده سنی هستند خیلی کم وقت خود را در صرف خرید و خواندن روزنامه می کنند و این تبلیغات باید در بستر اینترنت و شبکه های اجتماعی اتفاق بیفتد، تا افراد بیشتری از وجود محصول ما آگاه شوند.
 2. ایجاد علاقه و آموزش : این مرحله، مرحله آموزش است. آموزشی که بتواند در مشتریان بالقوه علاقه ایجاد کند. در این مرحله ما شروع می کنیم به بررسی مشکلات مشتری و برای حل مشکلاتش راه حل ارئه می دهیم. در واقع به مشتری نشان می دهیم که برای اینکه مشکلاتش حل شود، لازم است که حتما از محصول ما استفاده کند. البته باید نوع مخاطب خود را نیز در نظر بگیرید. گاهی اصرار بیش از حد ممکن است، مشتری را دچار این سوظن کند که شما می خواهید به زور محصولتان را صرفا به او بفروشید. پس همیشه تعادل را رعایت کنید. می توانید با ایجاد علاقمندی های مشترک بین خودتان و مشتری، او را به خرید ترغیب کنید. در واقع ما در این مرحله با آموزش به مشتری، شناخت مشتری را از محصولمان بیشتر و کامل تر می کنیم.
 3. ارزیابی : شاید در بعضی از سایتها دیده باشید، که لیستی از مشتریان خود را در صفحه اصلی قرار می دهند. اما این به چه دردی می خورد؟ در واقع این موضوع در این مرحله از بازاریابی کاربرد دارد. وقتی که مشتری در حال ارزیابی محصول و برند شما می گردد می تواند با لیست مشتریان راضی شما در ارتباط بوده و از آنها در مورد شما پرس و جو کند. مشتری در مرحله ارزیابی هیچ اطلاعات مستقیمی از شما دریافت نمی کند. ما فقط می توانیم نسخه آزمایشی یا دمو را برای مشتریان بفرستیم تا مشتری بتواند کار ارزیابی را راحت تر انجام دهد.
 4. درگیر شدن و تصمیم گیری: در این مرحله، کاربر درگیر تصمیم گیری در مورد خرید محصول است. و حتی احتمال دارد که اگر این پروسه طولانی شود، کاربر خرید از شما را فراموش کند. پس شما نباید اجازه دهیم که این پروسه زیاد به طول بیانجامد. ما باید بتوانیم این زمان را کوتاه تر کنیم. می توانیم با قرار دادن تخفیف هایی با محدودیت زمانی مشتری را برای خرید ترغیب کنیم.
 5. اقدام به خرید: در این مرحله مشتری تمامی تصمیمات خود را گرفته و قصد دارد از ما خرید کند. اما این مرحله خرید نهایی نیست. مثلا شما فکر کنید یک مغازه پرده فروشی دارید مشتری که تمام تصمیمات خود را گرفته وارد می شود، پرده مورد نظر خود را پسند کرده و انتخاب می کند. اما هنوز خرید نهایی انجام نشده است. اگر مشتری قبل از انجام خرید، بگوید که می روم و برای خرید دوباره بر می گردم، احتمال دارد که هرگز دیگر برای خرید به شما مراجعه نکند. پس سعی کنید، کار را تمام کنید. همان موقع که مشتری تصمیم به خرید گرفته باید بتوانید خرید را نهایی کنید.اما این موضوع را هم فراموش نکنید، که همیشه از روش های صادقانه و محترمانه برای متقاعد کردن مشتری به خرید استفاده کنید. شما می توانید با برقرار کردن یک ارتباط موثر دلیل تعلل اش را برای خرید جویا شوید، شاید بتوانید مشکلاتی که ذهن مشتری را برای خرید از شما درگیر کرده تا جایی حل کنید تا او راحت تر بتواند از شما خرید کند.
 1. خرید نهایی : در این مرحله خرید قطعی توسط مشتری انجام می شود.
 2. مشتری وفادار : مشتری وفادار در واقع به مشتری گفته می شود، که به دلیل رضایت از خرید، دوباره برگردد. در برخی مواقع و محصولات شاید برگشت دوباره مشتری برای خرید کمی دور از ذهن باشد، مثل خرید مسکن و ماشین و… اما در این صورت نیز مشتری می تواند با تبلیغات دهان به دهان برند ما را به افراد دیگر معرفی کند و برای ما مشتری  بیاورد. این جز آورده های مشتری وفادار محسوب می شود. که برای یک سازمان بسیار ارزشمند است. ما باید سعی کنیم مشتریانمان را به سازمان وفادار کنیم. این خود بزرگترین تبلیغات محسوب می شود.

آنچه که باید در نظر گرفته شود، اینست که هدف اصلی قیف فروش هدایت مشتریان بالقوه به سمت خرید و تبدیل شدن به مشتری واقعی و وفادار است. در واقع قیف فروش کار جذب مشتری را انجام می دهد. این هفت مرحله که در مورد قیف فروش گفته شد، با توجه به اندازه و نوع کسب و کارها می تواند کم یا حتی زیاد تر شود.

کسب و کارهایی مانند فست فودها یا رستوران ها تعداد مراحل قیف فروششان کمتر است. چون زمان خرید و تصمیم گیری مشتری در حد خوردن یک غذا است و نیازی به فکر و تصمیم گیری زیادی ندارد، در عوض در این فعالیتها مورد هفت، یعنی  مشتری وفادار زیاد باید مورد توجه قرار بگیرد. تا مشتری بعد از یک بار خرید دوباره برگردد و یا با خودش مشتری بیاورد.

چرخه حیات مشتری و قیف فروش

قیف فروش فرآیندی است که مشتریان راغب را به سمت خرید هدایت می کند؛ اما مسیری که مشتری در این قیف طی می کند، کاملا خطی و مرحله به مرحله است. این در حالی است که در دنیای امروز مشتریان برای رسیدن به مرحله خرید مسیر خطی را طی نمی کنند. در واقع می توان گفت این موضوع در بازار های سنتی معنا دارد و در  کسب و کارهای آنلاین و دیجیتال صدق نمی کند.

با ظهور نوآوری های دیجیتال، روش حرکت از بالا به پایین قیف فروش منسوخ شده است. مشتریان با انبوهی از اطلاعات مواجه هستند که در تصمیم گیری آنها برای خرید تاثیر دارد.

در این بخش از مقاله ما به ارزیابی قیف فروش سنتی و تمرکز روی چرخه حیات مشتری می پردازیم.

نه به قیف فروش سنتی!

بازاریابی و قیف فروش، تبلیغات تلگرام بیستکا

در قیف فروش سنتی، مشتری مسیر خطی را طی می کرد. ما بر اساس محصول و بازار هدف، مشتریان خود را انتخاب می کردیم و کاری با مشتری و عکس‌العمل آن نداشتیم. در واقع کل تمرکز ما روی فروش بود و بس.

امروز مشتریان ما انتخاب های زیادی دارند و بازارها کاملا رقابتی هستند. مشتریان با یک جست و جوی ساده در اینترنت، بدون اینکه نیازی به دیدن محصول ما داشته باشند، می توانند محصول ما را با انواع نمونه های مشابه مقایسه کنند؛ اما چیزی که اینجا واضح است، عدم مشاهده و ارزیابی محصول از نزدیک است. پس این مقایسه و انتخاب چگونه صورت می گیرد؟

ما به این سوال این پاسخ را می دهیم: محتوا، محتوا و محتوا! این تنها چیزی است که مشتریان در عصر حاضر با آن سر و کار دارند. هر چه کیفیت این محتوا بهتر و مخاطب پسندتر باشد، شانس ما برای فروش و وفاداری مشتری بیشتر خواهد شد. همین موضوع باعث می شود که دیگر با روش قیف فروش سنتی نمی توان بازاریابی موثر انجام داد؛ چرا که مشتری ممکن است در همان ثانیه اول اقدام به خرید کند، یا ماه ها زمان ببرد تا خرید انجام شود و شاید هم هرگز از ما خرید نکند.

همانگونه که مشاهده می کنید، این مسیر کاملا پیچیده شده است و نیاز به روش های بازاریابی جدیدی داریم که فقط روی مشتری تمرکز کند. پس به جای قیف فروش می گوییم: «چرخه حیات مشتری».

مراحل چرخه حیات مشتری

قیف فروش، چرخه حیات مشتری، تبلیغات بیستکا

اصطلاحی که امروزه در مورد خرید مشتری به کار برده می شود، سفر مشتری است. ما می گوییم مشتری قرار است یک سفر انجام دهد، می توانیم از این فرصت استفاده کنیم و به گونه ای سفر را برای مشتری جذاب کنیم که به خرید منجر شود.

مساله مهمی که وجود دارد این است که باید بتوانیم با مشتری روابط پایدار ایجاد کنیم؛ پس لازم است چرخه حیات مشتری را در ارتباط با برند خود دنبال کنیم. ما در ادامه مراحل چرخه حیات مشتری را برای شما بیان می کنیم:

آگاهی دادن به مشتری

این مرحله در قیف فروش به معنی دادن اطلاعات به مشتری برای آشنایی با برند و محصول است. در چرخه حیات مشتری نیز به همین ترتیب است. در واقع ما در این مرحله می خواهیم بدانیم که مشتریان چگونه ما را پیدا می کنند. این مرحله کلیدی ترین نقش در بازاریابی و فروش را دارد.

در این مرحله این اطمینان به ما داده می شود، که مهم نیست مشتری ما در کدام بخش از اینترنت یا شبکه های اجتماعی وقت خود را صرف می کند، بلکه مساله این است که مشتری به سایت ما هدایت شود.

این مرحله همانند پرسشی است که گاهی در برخی سایتها پرسیده می شود، که نحوه آشنایی با ما را بنویسید. با تحلیل پاسخ های این سوال، می توان فهمید که مشتری بیشتر از چه کانال هایی با ما در ارتباط بوده است.

اکتشاف مشتری

 در این مرحله ما کمی هدفمند تر برای کشف و پیگیری مشتریانمان باید اقدام کنیم. برای شروع می توان از تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز استفاده کرد. در این روش برند ما در صفحات اول نتایج جست و جوی گوگل نمایش داده خواهد شد. در این صورت مشتریان می توانند از صفحات ما به این طریق بازدید کنند و ما نیز می توانیم مسیر حرکت مشتری را پیگیری کنیم.

درگیر کردن مشتری

این مرحله دقیقا مرحله ای از چرخه حیات مشتری است که کاملا با مدل قیف فروش تفاوت دارد. در واقع تفاوت چرخه حیات مشتری و قیف فروش از همینجا شروع می شود. در این مرحله ما کاری می کنیم که مشتری با ما درگیر تعامل می شود و ارزش را احساس می کند. در واقع این اطمینان را به مشتری می دهیم که برند ما ارزش سرمایه گذاری دارد.

از مثال های این مرحله می توان به تبلیغات و مسابقات در شبکه های اجتماعی به منظور تعامل و ایجاد ارتباط با مشتریان اشاره کرد.

مرحله خرید

این همان مرحله ای است که در مدل قیف فروش سنتی نیز می بینیم. در چرخه حیات مشتری صرفا منظور ما خرید یک محصول و بازدید از صفحه خرید نیست؛ بلکه این می تواند شامل ایجاد محتوای سفارشی یا راه اندازی رویدادی برای جذب مشتری به وب سایت باشد.

طرفداری

این مرحله مشابه هواداری از یک تیم ورزشی است. همانگونه که هواداران نقش اساسی و تعیین کننده برای یک تیم دارند، طرفداران یک برند تجاری نیز بسیار مهم هستند. این مرحله نقش چرخه حیات مشتری را نسبت به قیف فروش سنتی به شکل قابل توجهی برجسته تر می کند.

اینکه بتوان مشتری را به یک حامی و طرفدار تبدیل کرد، این اطمینان را به یک برند تجاری می دهد که تجارت او در تداوم و پایداری است. در این مرحله باید این حس در مشتری ایجاد شود که آنها نقشی اساسی در برند تجاری ما ایفا می کنند و صرفا به عنوان یک منبع مالی دیده نمی شوند. فراموش نکنید که مشتریان شما باید ارزشمند بودن را احساس کنند.

راه اندازی باشگاه مشتریان یکی از مثال های این موضوع است. ما بعد از خرید هم از مشتریانمان حمایت و پشتیبانی می کنیم و با انجام این کار، آنها نیز از ما طرفداری خواهند کرد.

وفاداری

هدف نهایی چرخه حیات مشتری، تبدیل یک مشتری طرفدار به مشتری وفادار است. بدین معنا که مشتری در آینده نیز به ما مراجعه کند؛ وفادار بماند و با احتمال زیادی برند ما را به دوستان و آشنایانش نیز معرفی کند. همواره سعی کنید با ارسال ایمیل، پیامک یا از طریق روش های دیگر ذهن مشتری را به برند خود مشغول سازید.

نکته اساسی در روش چرخه حیات مشتری، این است که هدف نهایی، خرید مشتری نیست؛ بلکه باید سعی کنیم مشتری را همیشه درگیر کرده و با مشتری تعامل داشته باشیم. همواره باید این اطمینان خاطر را به مشتری بدهیم که آنها به عنوان یک شخص برای ما اهمیت دارند؛ نه به عنوان یک عدد یا منبع درآمد! اگر بتوانیم به این مرحله برسیم، چرخه حیات مشتری را کامل کرده ایم. این دقیقا همان چیزی است که در قیف فروش سنتی اصلا به آن پرداخته نشده است.

نمونه هایی از قیف فروش موفق

همان طورکه در بخش قبلی نیز اشاره شد، هدف قیف فروش تبدیل بازدید کننده به مشتریان بالقوه و سپس مشتریان بالفعل و در نهایت بازگشت دوباره مشتری و ایجاد مشتری وفادار است. اما چیزی که تا اینجا گفته شد صرفا تعاریفی تئوری از قیف فروش بود، اینکه قیف فروش دقیقا چه کاربردی دارد و یا اصلا در عمل قابل استفاده است یا نه؟ بحثی است که در این بخش از تبلیغات بیستکا به آن خواهیم پرداخت.

بازار هدف، فروش، تبلیغات بیستکا

قیف فروش به شما کمک می کند که بازار هدف خود را به مشتری تبدیل کنید. اگر بتوانید یک قیف فروش خوب و بهینه طراحی کنید، می توانید نرخ تبدیل خودتان را بیشتر کرده و فروش خود را چند برابر کنید.

پس با دقت مثال های موفق در زمینه طراحی قیف فروش را بخوانید تا بتوانید به راحتی با طراحی یک قیف فروش مناسب برای کسب و کار خود، فروشتان را چند برابر کنید.

با مطالعه این بخش، می توانید ایده هایی بگیرید تا اگر هم قیف فروشی در چرخه کسب و کارتان دارید، بهبود داده و معایب آن را اصلاح کنید.

آموزش استفاده از تلگرام طلایی

 بازاریابی تلفنی ساده ترین مثال قیف فروش

بازاریابی تلفنی، تبلیغات بیستکا

بازاریابی تلفنی واضح ترین مثال برای قیف فروش است. بازاریابان تلفنی، ابتدا لیستی از افراد را برای تماس انتخاب می کنند و با تماس تلفنی، اطلاعات لازم را در مورد برند و محصولشان می دهند. تعداد افرادی که در این مرحله با آن ها تماس گرفته می شود، زیاد است، اما تعدادی از این افراد اصلا علاقه ای به محصول نشان نمی دهند، این افراد در واقع به مرحله بعدی از قیف وارد نمی شوند.این مرحله اول از قیف فروش یا همان آگاهی سازی است.

اما برخی از افراد علاقمند می شوند و شروع به سوال کردن و دریافت اطلاعات بیشتر می کنند، این ها افرادی هستند که پتانسیل تبدیل به مشتریان بالقوه را دارند. این مرحله نیز مرحله علاقمندی است.

بعد از دریافت اطلاعات، مشتریان وارد فاز تصمیم گیری می شوند و اطلاعات دریافتی از شما را با نمونه های مشابه موجود، مقایسه می کنند. اگر اطلاعاتی که در این مرحله به مشتری می دهید کامل نباشد امکان دارد خودتان باعث شوید تا رقیبانتان جای شما را بگیرند. اینجاست که فهمیدن مفهوم قیف فروش و طراحی درست آن به شما کمک می کند تا سرنخ ها از شما خرید کرده و به مشتری تبدیل شوند.

زمانی که مشتری در حال تصمیم گیری است، نباید منتظر بمانید تا مشتری به شما خبر دهد، البته طوری نباشد که اصرار بیش از حد شما و تماس های زیاد، مشتری را خسته کند، ولی باید همراهی خود را به مشتری ثابت کنید و به او یاد آور شوید که فراموشش نکرده اید. این حس ارزشمندی برای مشتری بسیار جالب و مهم است.

  اگر شما بتوانید این مراحل را به درستی انجام دهید، مشتری به خرید کردن از شما متقاعد خواهد شد و به مرحله خرید قیف فروش می رسد.

مشتری، قیف فروش، تبلیغات بیستکا

اما مساله ای که وجو دارد این است که بعد از خرید مشتری به حال خود رها می شود و اینگونه تصور می شود که دیگر نیازی به مشتری نیست و مهم خریدی بود که او باید انجام می داد.

در واقع قیف فروش به این مرحله ختم نمی شود، بلکه به نظر من قیف فروش از این مرحله به بعد شروع می شود. شما باید بتوانید مشتری را از خود راضی نگه دارید، هر از چندگاهی از او خبر بگیرید، تا این حس در مشتری ایجاد شود که خود او برای شما از خریدی که انجام داده، مهم تر است.

اینکه ما بتوانیم با استفاده از روش های بازاریابی، بازار هدف را همیشه برای خودمان حفظ کنیم، مساله مهمی در قیف فروش است که باعث فروش بیشتر و حفظ و وفاداری مشتری می شود.

بازاریابی تلفنی ساده ترین مثال برای قیف فروش بود که ما برای شما بیان کردیم، در زیر چند نمونه موفق از کسب وکارها را به همراه قیف فروش آنها ذکر می کنیم تا بتوانید از آنها استفاده کرده و فرآیندهای فروش خود را بهبود دهید.

قیف فروش: نتفلیکس

همان طور که قبلا نیز گفتیم قیف فروش در واقع مجموعه مراحلی است که بازدیدکنندگان را به سمت خرید هدایت می کند. نتفلیکس در حقیقت یک شبکه و شرکت پشتیبانی از محصولات رسانه ای و فیلم است که در سال ۱۹۹۸ در آمریکا بنیان گذاری شد.

این شرکت در حال حاضر حدود ۳۷ درصد از کاربران خود را از ایالات متحده دارد. این شرکت در اولین فاز حرکت خود به سمت رشد، اقدام به کرایه دی وی دی از فیلم های مختلف نمود. بعد از آن شروع به تولید محصولات و فیلم های مختلف نمود و در نهایت، پای خود را به کشور های مختلف باز کرد.

یکی از فیلم های مشهور نتفلیکس، خانه پوشالی تولید سال 2013، است که در تلویزیون ایران نیز این فیلم پخش شد و طرفداران زیادی نیز داشت.

 1. صفحه اصلی

  نتفلیکس سایت ساده ای دارد که بک گراند سایت پر از عکس های مربوط به فیلم های برجسته و مشهور است. اولین مساله در صفحه اصلی وجود فراخوان عملی است که به یک ماه استفاده رایگان از خدمات سایت دعوت می کند. شما بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید یک ماه از خدمات نتفلیکس استفاده کنید. پس از عضویت هر زمان که مایل نبودید، می توانید عضویت خود را لغو کرده و خارج شوید. نتفلیکس هیچ محدودیتی برای این کار قرار نداده است.

  اینکه می توانند یک ماه به صورت رایگان از خدمات نتفلیکس استفاده کنند و نگرانی عضویت دائم را نداشته باشند، جذابیت استفاده از آن را بیشتر می کند. سادگی سایت نیز باعث می شوند، کاربران به راحتی به آن چیزی که می خواهند دست پیدا کنند و نتفلیکس هم به هدف خود می رسد.

 2.  صفحه قیمت گذاری

  در این صفحه، به طور واضح لیست قیمت هر سه نسخه؛ ابتدایی، استاندارد و ویژه به همراه ویژگی های هر کدام به طور کامل نوشته شده است. همچنین یک ماه رایگان برای تمامی نسخه ها در نظر گرفته شده است.

  صفحه قیمت گذاری کاملا ساده و واضح است و نتفلیکس به صورت پیش فرض نسخه ویژه را برای شما انتخاب می کند. این انتخاب نیز به نوعی هوشمندانه طراحی شده است.

 3. صفحه ثبت نام

  بعد از اینکه نوع خدمات مورد نظر خود را انتخاب کردید، با ادامه مراحل وارد صفحه ثبت نام خواهید شد.

 4. اطلاعات صورت حساب

  در این صفحه نیز از نرم افزار ضد ویروسی نورتون استفاده شده است که امنیت کاربران را تضمین می کند.

دلیل منحصربفرد شدن نتفلیکس

قیف فروش نتفلیکس، طی چهار مرحله بسیار ساده طراحی شده است اما سوال اینجاست که چگونه توانسته تا این حد موفق باشد؟ چیزی که باید در نظر گرفت سادگی کار با این وب سایت است، با استفاده از تمامی کارت های اعتباری می توان پرداخت انجام داد، همچنین این امکان برای کاربران فراهم شده که هر وقت خواستند اطلاعات اکانت خود را ویرایش کنند.

کار با وب سایت نتفلیکس بسیار ساده بوده و تمرکز آن بیشتر روی مشتری نهایی است. همچنین به صورت مختصر و مفید به سوالات کاربران در کمترین زمان ممکن پاسخ می دهد.

نتفلیکس رابط کاربری بسیار خوبی دارد مثلا وقتی که شما سفارشی در نتفلیکس انجام می دهید و از صفحه خارج می شوید، هنگامی که دوباره وارد نتفلیکس می شوید، شما را به همان صفحه هدایت می کند و دیگر لازم نیست مراحل را مجدد تکرار کنید. علاوه بر این شما می توانید به صورت تلفنی نیز با آنها تماس بگیرید که کمتر شرکت اینترنتی این کار را انجام می دهد.

ما شاید بارها بدون اینکه متوجه شویم از قیف فروش استفاده کرده ایم، قیف فروش مجموعه ای از مراحل به هم پیوسته است که مشتری را به سمت خرید، هدایت می کند. مثال هایی که ما در این مقاله از آموزش تبلیغات بیستکا برای شما آوردیم، شاید بتواند کمک کند که خودتان به راحتی برای کسب و کارتان قیف فروش طراحی کنید و یا اگر دارید، دنبال یافتن و اصلاح معایب آن باشید.

تبلیغات در تلگرام

ساخت کانال

دیدگاه

نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید

آدرس ایمیل خود را وارد نمایید

متن دیدگاه وارد نشده است

محبوب ترین مقالات

bistka support icon

مشاوره رایگان برای تبلیغات

برای داشتن تبلیغات پربازده، به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما مشاوره کنید

آیدی تلگرام : @Bistka_CRM

در مورد تبلیغات بیستکا سوالی دارید؟

با کارشناسان ما از طریق تلگرام در ارتباط باشید

پشتیبانی بیستکا در تلگرام @Bistka_Crm
ارتباط با بیستکا